Stowarzyszenie Nasz Grodziec
Tel.+48 775464029
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 1%

  Zachęcamy do przekazania 1%. Całość wydatkowana jest na przedsięwzięcia dla mieszkańców Grodźca.
  Więcej ...
 • 2 Dzień Kobiet

  W piątkowy wieczór świetlica wiejska w Grodźcu zgromadziła panie licznie przybyłe na świąteczne spotkanie z okazji Dnia Kobiet.
  Więcej ...
 • 3 Spotkanie opłatkowe

  W niedzielne popołudnie 16 grudnia spotkali się w świetlicy wiejskiej najstarsi a często również samotni mieszkańcy Grodźca. Tradycyjnie już od wielu lat spotkanie organizowane jest przez Sołtysa, Radę Sołecką i Stowarzyszenie Nasz Grodziec".
  Więcej ...
 • 4 Mikołaj

  Z wielką niecierpliwością oczekiwali najmłodsi mieszkańcy Grodźca zapowiadanego wcześniej w świetlicy wiejskiej Gościa. Organizatorzy zapowiadali, że już się zbliża ...słowem; emocje rosły.
  Więcej ...
 • 5 Półkolonie

  Koniec wakacji to dla najmłodszych mieszkańców Grodźca okazja do wzięcia udziału w półkoloniach organizowanych w Kuźni przez Stowarzyszenie Nasz Grodziec. W tym roku z możliwości tej skorzystało trzydzieścioro dzieci, które pod opieką pań Iwony Konieczo i Marzeny Leżak spędziły aktywnie dwa ostatnie tygodnie wakacji.
  Więcej ...

Olesno zdobyte!

Księżna Jadwiga, żona Henryka Brodatego, zawiesiła na drzewie niedaleko Olesna wizerunek św. Anny.  Do tego drzewa dobiegła dziewczyna o imieniu Anna, uciekając przed rozbójnikami. Uklękła przy sośnie i prosiła o pomoc patronkę. 

I wyprosiła wybawienie, rozbójnicy przechodzili koło drzewa, lecz jej nie widzieli. Cudownie ocalona opowiedziała o tym swojej rodzinie. Rodzice dziewczyny zawiesili na drzewie figurkę św. Anny. Wokół sosny, na której umieszczono tabliczkę z napisem: Czcigodna stara sosna, pod którą jedna panienka za wstawiennictwem anny świętej od śmierci uratowana była. Lipiec 1444, zbudowano niewielki kościół. Później wybudowano większy kościół, poświęcony w 1518 r, w którym ołtarz główny wykonał Jakub z Krakowa. Kościół cieszył się wielką sławą, w dni odpustowe na nabożeństwa przychodziło nawet 10 tysięcy pielgrzymów. W XVII w świątynia została rozbudowana przez budowniczego z Gliwic Marcina Snopka. W tym kształcie przetrwała do dziś. Właśnie do kościoła św. Anny wybrali się w niedzielę 30 września o g. 13.00 członkowie Sekcji Rowerowej Cyklista. Trasa wiodła spod Kuźni w Grodźcu przez Zębowice, Prusków, Osiecko do Olesna. Jechaliśmy cały czas asfaltem, obserwując kolory jesieni. W Oleśnie byliśmy około 15.30. Po zwiedzeniu kościoła i przylegającego do niego cmentarza wyruszyliśmy w drogę powrotną. Tym razem ominęliśmy Prusków, skręcając w Osiecku na Kadłub Wolny. W Grodźcu byliśmy o 17.30. W rajdzie wzięło udział 10 osób, przejechaliśmy prawie 60 kilometrów.

 

Odwiedza nas 8 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright 2019 Nasz Grodziec