Stowarzyszenie Nasz Grodziec
...................................................
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 1%

  Całość przekazanej kwoty wydawana jest na zajęcia i wydarzenia realizowane w Grodźcu
  Więcej ...
 • 2 11 Listopada

  Po raz 102 dzień 11 listopada obchodzony jest w Polsce jako Święto Niepodległości. Ten dzień szczególny zawsze był radosny towarzyszyły mu huczne imprezy, defilady, śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, biegaliśmy w różnych biegach, uczestniczyliśmy w koncertach i wielu innych wydarzeniach, słowem było podniośle, doniośle i uroczyście.
  Więcej ...
 • 3 Rajd

  Od dawna wiadomo było, że w tym roku Sekcja Rowerowa Cyklista, działająca przy Stowarzyszeniu Nasz Grodziec, będzie jeździć po Polesiu, rozpoczynając rajd w Brześciu na Białorusi, a kończąc w Lubomlu na Ukrainie. Wszystko było przygotowane, lecz koronawirus pokrzyżował plany. Wydawało się nawet, że zorganizowanie jakiegokolwiek rajdu nie będzie możliwe. A jednak się udało, naprędce wyznaczona trasa na Podlasiu spodobała się członkom sekcji rowerowej.
  Więcej ...
 • 4 Jubileusz

  W niedzielę, 23 sierpnia 2020r. w kościele parafialnym w Grodźcu odbyły się uroczystości jubileuszowe ks. prałata Edmunda Cisaka, wieloletniego Proboszcza Parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Wojciecha, Honorowego Obywatela Gminy Ozimek, Krajowego Kapelana Sybiraków.
  Więcej ...
 • 5 Spotkanie w Bibliotece

  W niedzielne popołudnie, 5 lipca 2020r. grodziecka biblioteka była miejscem wyjątkowego spotkania. Miejscowa bibliotekarka Iwona Chętnicka jako organizator i gospodarz spotkania, wspierana przez tłumacza panią Magdalenę Lapshin z Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej, gościła w placówce panów Güntera Mally i Hansa Mally z Norymbergii, którzy przybyli, aby spotkać się z reprezentantami lokalnej społeczności: sołtysem - panem Zdzisławem Adamskim oraz prezesem Stowarzyszenia Nasz Grodziec - panią Heleną Gruszką i jej zastępcą - panem Janem Karpa.
  Więcej ...

Olesno zdobyte!

Księżna Jadwiga, żona Henryka Brodatego, zawiesiła na drzewie niedaleko Olesna wizerunek św. Anny.  Do tego drzewa dobiegła dziewczyna o imieniu Anna, uciekając przed rozbójnikami. Uklękła przy sośnie i prosiła o pomoc patronkę. 

I wyprosiła wybawienie, rozbójnicy przechodzili koło drzewa, lecz jej nie widzieli. Cudownie ocalona opowiedziała o tym swojej rodzinie. Rodzice dziewczyny zawiesili na drzewie figurkę św. Anny. Wokół sosny, na której umieszczono tabliczkę z napisem: Czcigodna stara sosna, pod którą jedna panienka za wstawiennictwem anny świętej od śmierci uratowana była. Lipiec 1444, zbudowano niewielki kościół. Później wybudowano większy kościół, poświęcony w 1518 r, w którym ołtarz główny wykonał Jakub z Krakowa. Kościół cieszył się wielką sławą, w dni odpustowe na nabożeństwa przychodziło nawet 10 tysięcy pielgrzymów. W XVII w świątynia została rozbudowana przez budowniczego z Gliwic Marcina Snopka. W tym kształcie przetrwała do dziś. Właśnie do kościoła św. Anny wybrali się w niedzielę 30 września o g. 13.00 członkowie Sekcji Rowerowej Cyklista. Trasa wiodła spod Kuźni w Grodźcu przez Zębowice, Prusków, Osiecko do Olesna. Jechaliśmy cały czas asfaltem, obserwując kolory jesieni. W Oleśnie byliśmy około 15.30. Po zwiedzeniu kościoła i przylegającego do niego cmentarza wyruszyliśmy w drogę powrotną. Tym razem ominęliśmy Prusków, skręcając w Osiecku na Kadłub Wolny. W Grodźcu byliśmy o 17.30. W rajdzie wzięło udział 10 osób, przejechaliśmy prawie 60 kilometrów.

 

Odwiedza nas 39 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright 2021 Nasz Grodziec