Stowarzyszenie Nasz Grodziec
...................................................
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 1%

  Całość przekazanej kwoty wydawana jest na zajęcia i wydarzenia realizowane w Grodźcu
  Więcej ...
 • 2 11 Listopada

  Po raz 102 dzień 11 listopada obchodzony jest w Polsce jako Święto Niepodległości. Ten dzień szczególny zawsze był radosny towarzyszyły mu huczne imprezy, defilady, śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, biegaliśmy w różnych biegach, uczestniczyliśmy w koncertach i wielu innych wydarzeniach, słowem było podniośle, doniośle i uroczyście.
  Więcej ...
 • 3 Rajd

  Od dawna wiadomo było, że w tym roku Sekcja Rowerowa Cyklista, działająca przy Stowarzyszeniu Nasz Grodziec, będzie jeździć po Polesiu, rozpoczynając rajd w Brześciu na Białorusi, a kończąc w Lubomlu na Ukrainie. Wszystko było przygotowane, lecz koronawirus pokrzyżował plany. Wydawało się nawet, że zorganizowanie jakiegokolwiek rajdu nie będzie możliwe. A jednak się udało, naprędce wyznaczona trasa na Podlasiu spodobała się członkom sekcji rowerowej.
  Więcej ...
 • 4 Jubileusz

  W niedzielę, 23 sierpnia 2020r. w kościele parafialnym w Grodźcu odbyły się uroczystości jubileuszowe ks. prałata Edmunda Cisaka, wieloletniego Proboszcza Parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Wojciecha, Honorowego Obywatela Gminy Ozimek, Krajowego Kapelana Sybiraków.
  Więcej ...
 • 5 Spotkanie w Bibliotece

  W niedzielne popołudnie, 5 lipca 2020r. grodziecka biblioteka była miejscem wyjątkowego spotkania. Miejscowa bibliotekarka Iwona Chętnicka jako organizator i gospodarz spotkania, wspierana przez tłumacza panią Magdalenę Lapshin z Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej, gościła w placówce panów Güntera Mally i Hansa Mally z Norymbergii, którzy przybyli, aby spotkać się z reprezentantami lokalnej społeczności: sołtysem - panem Zdzisławem Adamskim oraz prezesem Stowarzyszenia Nasz Grodziec - panią Heleną Gruszką i jej zastępcą - panem Janem Karpa.
  Więcej ...

 Szósty rajd Grodziec-Laskowice-Grodziec

Całkiem niedaleko Grodźca, w kościele pw. św. Wawrzyńca w Laskowicach, znajduje się mumia z końca XVII w. Postanowiliśmy właśnie do Laskowic zorganizować kolejny rajd. Pogoda dopisywała i jechało się naprawdę dobrze, dobrze i szybko.

Ze średnią pędkością 20 km/h dojechaliśmy na miejsce, gdzie czekał na nas miejscowy proboszcz ks. Jan Konik. Okazało się, że ksiądz Jan pochodzi z Dobrodzienia i zna dobrze Grodziec. Proboszcz opowiedział nam historię kościoła i prawdopodobną historię mumii laskowickiej. Zmumifikowana młoda dziewczyna, Brygida Buchta von Buchtitz, była córką fundatorki kościółka i zmarła prawdopodobnie około 1690 r. Według innej wersji, dziewczyna wraz z matką uciekała z Otmuchowa i zatrzymała się w Laskowicach, gdzie panowała wówczas dżuma. Kobiety zachorowały i zmarły. Ciakawostką jest, że ciało zmarłej kobiety zachowało się dzięki specyficznemu mikroklimatowi panującemu w podziemiach kościoła. Oczywiście mieliśmy też okazję zejść do krypty i zobaczyć mumię na własne oczy. Podziękowaliśmy księdzu Janowi Konikowi i pognaliśmy w drogę powrotną, robiąc sobie odpoczynek, przy lodach i kawie. Do Grodźca wracaliśmy dłuższą drogą, przez Łąkę i Knieję. W rajdzie wzięło udział osiem osób, przejechaliśmy 58 km.

 

Odwiedza nas 149 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright 2021 Nasz Grodziec