Stowarzyszenie Nasz Grodziec
...................................................
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 1%

  Całość przekazanej kwoty wydawana jest na zajęcia i wydarzenia realizowane w Grodźcu
  Więcej ...
 • 2 11 Listopada

  Po raz 102 dzień 11 listopada obchodzony jest w Polsce jako Święto Niepodległości. Ten dzień szczególny zawsze był radosny towarzyszyły mu huczne imprezy, defilady, śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, biegaliśmy w różnych biegach, uczestniczyliśmy w koncertach i wielu innych wydarzeniach, słowem było podniośle, doniośle i uroczyście.
  Więcej ...
 • 3 Rajd

  Od dawna wiadomo było, że w tym roku Sekcja Rowerowa Cyklista, działająca przy Stowarzyszeniu Nasz Grodziec, będzie jeździć po Polesiu, rozpoczynając rajd w Brześciu na Białorusi, a kończąc w Lubomlu na Ukrainie. Wszystko było przygotowane, lecz koronawirus pokrzyżował plany. Wydawało się nawet, że zorganizowanie jakiegokolwiek rajdu nie będzie możliwe. A jednak się udało, naprędce wyznaczona trasa na Podlasiu spodobała się członkom sekcji rowerowej.
  Więcej ...
 • 4 Jubileusz

  W niedzielę, 23 sierpnia 2020r. w kościele parafialnym w Grodźcu odbyły się uroczystości jubileuszowe ks. prałata Edmunda Cisaka, wieloletniego Proboszcza Parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Wojciecha, Honorowego Obywatela Gminy Ozimek, Krajowego Kapelana Sybiraków.
  Więcej ...
 • 5 Spotkanie w Bibliotece

  W niedzielne popołudnie, 5 lipca 2020r. grodziecka biblioteka była miejscem wyjątkowego spotkania. Miejscowa bibliotekarka Iwona Chętnicka jako organizator i gospodarz spotkania, wspierana przez tłumacza panią Magdalenę Lapshin z Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej, gościła w placówce panów Güntera Mally i Hansa Mally z Norymbergii, którzy przybyli, aby spotkać się z reprezentantami lokalnej społeczności: sołtysem - panem Zdzisławem Adamskim oraz prezesem Stowarzyszenia Nasz Grodziec - panią Heleną Gruszką i jej zastępcą - panem Janem Karpa.
  Więcej ...

P R Z Y S Z E D Ł  D O   N A S   M I K O Ł A J………….

   Tradycyjnie już w piątkowe popołudnie świetlica w Grodźcu zapełniła się najmłodszymi milusińskimi. Dzieci z wypiekami na twarzy wyczekiwały mając wątpliwości nie ma śniegu, czy dojedzie ? Wiadomo że jest dobry, że przywozi prezenty …..słowem budzi emocje.

     Warto jednakże przyjrzeć się postaci Świętego Mikołaja w aspekcie kulturowym. Postać ta wydaje się dość oczywistą – powszechnie wszyscy go znają i kojarzą z siwobrodym uśmiechniętym staruszkiem ubranym na czerwono i przynoszącym wór prezentów. Często towarzyszy mu w Polsce aniołek. Nie jest to jednak jedyna, obowiązująca wersja tej postaci albowiem nawet w Polsce, w niektórych rejonach prezenty przynosi Święty Mikołaj w biskupich szatach, Gwiazdor, Gwiazdka, a nawet krasnoludki. W Austrii, jak każdy bohater pozytywny, Święty Mikołaj ma swoje alter ego – okrutnego i odpychającego Krampusa. Wedle tradycji jest on starszym, złym bratem naszego Mikołaja i kiedy ten dobry przynosi grzecznym dzieciom prezenty, ten zły – bije niegrzeczne dzieci rózgą. Krampus nie wygląda także na miłego, ma siną cerę i rogi niczym baran. Austriackie dzieci naprawdę drżą ze strachu przed Krampusem a przychodzi on nocą piątego grudnia. Krampusa i mnóstwo jemu podobnych potworów można spotkać na ulicach miast.

Lepiej wtedy uważać i być grzecznym by nie znaleźć się na jego drodze.

       A w Grodźcu...była choinka, dzieci siedzące wokół i pusty fotel Mikołaja. Oczekiwanie dzieci na przyjazd Świętego Mikołaja i towarzyszące temu emocje umiejętnie „zbudowała” poetycko pani Iwona Chętnicka (pracownik Filii Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Ozimku) oraz pan Krzysztof Adamiec (Rada Sołecka). Na głośne zaproszenie dzieci z Grodźca … wołały, wołały coraz głośniej, aż wreszcie przyjechał zmęczony ale uśmiechnięty Święty Mikołaj w czerwonym biskupim stroju z olbrzymim workiem prezentów i towarzyszył mu aniołek. Wszystkie dzieci potwierdziły, że były grzeczne i Mikołaj każdemu wręczył oczekiwaną paczkę. Starsze dzieci mówiły wierszyki, śpiewały piosenki a najpopularniejszą była „Pada śnieg, pada śnieg...” rozbrzmiewała ona wielokrotnie. Było wiele radości, wspólne zdjęcia na pamiątkę spotkania. Dzieci zostały obdarowane również paczkami - słodyczami przygotowanymi przez organizatorów spotkania Sołtysa, Radę Sołecką, Stowarzyszenie „Nasz Grodziec” oraz Caritas w Grodźcu. Organizatorzy zaprosili Świętego Mikołaja za rok a dzieci obiecały, że będą grzeczne i przygotują nowe piosenki i wiersze …a nawet go zaproszą na kawę.

H.G.

Copyright 2021 Nasz Grodziec