P R Z Y S Z E D Ł  D O   N A S   M I K O Ł A J………….

   Tradycyjnie już w piątkowe popołudnie świetlica w Grodźcu zapełniła się najmłodszymi milusińskimi. Dzieci z wypiekami na twarzy wyczekiwały mając wątpliwości nie ma śniegu, czy dojedzie ? Wiadomo że jest dobry, że przywozi prezenty …..słowem budzi emocje.

     Warto jednakże przyjrzeć się postaci Świętego Mikołaja w aspekcie kulturowym. Postać ta wydaje się dość oczywistą – powszechnie wszyscy go znają i kojarzą z siwobrodym uśmiechniętym staruszkiem ubranym na czerwono i przynoszącym wór prezentów. Często towarzyszy mu w Polsce aniołek. Nie jest to jednak jedyna, obowiązująca wersja tej postaci albowiem nawet w Polsce, w niektórych rejonach prezenty przynosi Święty Mikołaj w biskupich szatach, Gwiazdor, Gwiazdka, a nawet krasnoludki. W Austrii, jak każdy bohater pozytywny, Święty Mikołaj ma swoje alter ego – okrutnego i odpychającego Krampusa. Wedle tradycji jest on starszym, złym bratem naszego Mikołaja i kiedy ten dobry przynosi grzecznym dzieciom prezenty, ten zły – bije niegrzeczne dzieci rózgą. Krampus nie wygląda także na miłego, ma siną cerę i rogi niczym baran. Austriackie dzieci naprawdę drżą ze strachu przed Krampusem a przychodzi on nocą piątego grudnia. Krampusa i mnóstwo jemu podobnych potworów można spotkać na ulicach miast.

Lepiej wtedy uważać i być grzecznym by nie znaleźć się na jego drodze.

       A w Grodźcu...była choinka, dzieci siedzące wokół i pusty fotel Mikołaja. Oczekiwanie dzieci na przyjazd Świętego Mikołaja i towarzyszące temu emocje umiejętnie „zbudowała” poetycko pani Iwona Chętnicka (pracownik Filii Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Ozimku) oraz pan Krzysztof Adamiec (Rada Sołecka). Na głośne zaproszenie dzieci z Grodźca … wołały, wołały coraz głośniej, aż wreszcie przyjechał zmęczony ale uśmiechnięty Święty Mikołaj w czerwonym biskupim stroju z olbrzymim workiem prezentów i towarzyszył mu aniołek. Wszystkie dzieci potwierdziły, że były grzeczne i Mikołaj każdemu wręczył oczekiwaną paczkę. Starsze dzieci mówiły wierszyki, śpiewały piosenki a najpopularniejszą była „Pada śnieg, pada śnieg...” rozbrzmiewała ona wielokrotnie. Było wiele radości, wspólne zdjęcia na pamiątkę spotkania. Dzieci zostały obdarowane również paczkami - słodyczami przygotowanymi przez organizatorów spotkania Sołtysa, Radę Sołecką, Stowarzyszenie „Nasz Grodziec” oraz Caritas w Grodźcu. Organizatorzy zaprosili Świętego Mikołaja za rok a dzieci obiecały, że będą grzeczne i przygotują nowe piosenki i wiersze …a nawet go zaproszą na kawę.

H.G.