Stowarzyszenie Nasz Grodziec
Tel.+48 775464029
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 Półkolonie

  Koniec wakacji to dla najmłodszych mieszkańców Grodźca okazja do wzięcia udziału w półkoloniach organizowanych w Kuźni przez Stowarzyszenie Nasz Grodziec. W tym roku z możliwości tej skorzystało trzydzieścioro dzieci, które pod opieką pań Iwony Konieczo i Marzeny Leżak spędziły aktywnie dwa ostatnie tygodnie wakacji.
  Więcej ...
 • 2 Rajd po Ukrainie

  W dniach 21 lipca – 3 sierpnia Stowarzyszenie “Nasz Grodziec” zorganizowało kolejny rajd rowerowy, pod nazwą Szlakiem kresowych twierdz. Jego trasa wiodła po obecnych terenach Ukrainy. W rajdzie wzięło udział 11 osób: Ania, Bartek, Basia, Krzysiek, Łucja, Marysia, Mirek, Rysiek, Teresa, Tomek, Zdzichu, ekipa prawie taka sama, jak rok temu na Białorusi. Poniżej przedstawiamy relację z trasy rajdu.
  Więcej ...
 • 3 VII Opolskie Spotkania Kresowe

  W dniach 23-24 czerwca odbyły się VII Opolskie Spotkania Kresowe zorganizowane wspólnie przez Stowarzyszenie Nasz Grodziec oraz Sołtysa Grodźca i Radę Sołecką. Imprezę dofinansowaną przez UGiM w Ozimku, objął patronatem Wojewoda Opolski Adrian Czubak, patronat medialny sprawowały Radio Opole oraz Tygodnik Ziemi Opolskiej.
  Więcej ...
 • 4 Honorowy Obywatel

  9 czerwca 2018 r. wieloletni kapelan Sybiraków ksiądz prałat Edmund Cisak, został Honorowym Obywatelem Gminy Ozimek, gdzie przez długie lata był proboszczem w parafii grodziec. Tytuł przyznała mu Rada Miejska na uroczystej
  Więcej ...
 • 5 Turniej tenisa

  Na nowym stole tenisowym rozgrywano VI Turniej tenisa stołowego, zorganizowany przez Stowarzyszenie „Nasz Grodziec”. Stół, a w zasadzie dwa stoły zostały zakupione z funduszu sołeckiego przez sołtysa Grodźca, Zdzisława Adamskiego. Jeden z nich trafił do PSP w Grodźcu, a drugi stać będzie w Kuźni.
  Więcej ...

Noc Świętojańska

Noc z 23 na 24 czerwca nazywana jest w polskiej tradycji "sobótką"(od ogni obrzędowych palonych w nocy zwanych sobótkami) , "kupalnocką"( od imienia pogańskiego bożka Kupały, patrona miłości i urodzaju lub od słowa " kupat", które na pograniczu polsko- ruskim oznacza kąpiel, zanurzenie w wodzie), albo " nocą świętojańską", bo patronuje jej św. Jan Chrzciciel.

Wieczorem 23 czerwca 2008r. Stowarzyszenie "Nasz Grodziec" zorganizowało "Noc Świętojańską". Po godz. 20.00 na terenie dawnej kopalni piasku zebrali się chętni do wspólnego powitania najkrótszej w roku nocy. By tradycji stało się zadość nie zabrakło pięknych dziewczyn, kolorowych wianków, ogniska, pochodni oraz śpiewu i muzyki, o którą zadbali miejscowi wirtuozi akordeonu, gitary i ustnej harmonijki. Gdy dzień chylił się już ku zachodowi przy muzyce i ze śpiewem na ustach dziewczęta puściły na wodę wianki ze świecami. Lekki wiatr wodzony głośnym śpiewem powoli oprowadzał wianki po całym rozlewisku. Nie zabrakło także śmiałka, który nie bacząc na chłód wody rzucił się wpław, pojmał jeden z pływających wianków i przypłynął z nim do swej ukochanej. Iskry płonącego ogniska szybko ogrzały śmiałka, a pozostałym mocno rozgrzały serca. Jadło i picie na suto zastawionych kocach piknikowych zaspokoiło głód i pragnienie wszystkich biesiadników. Przedniej zabawie nie było końca. Wszyscy zgodnie uznali, że za rok w tym samym miejscu i czasie nikogo nie zabraknie. Nie zabraknie też miejsca dla tych, którzy w tym roku nie zdążyli.

Odwiedza nas 16 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright 2018 Nasz Grodziec