Stowarzyszenie Nasz Grodziec
...................................................
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 1%

  Całość przekazanej kwoty wydawana jest na zajęcia i wydarzenia realizowane w Grodźcu
  Więcej ...
 • 2 11 Listopada

  Po raz 102 dzień 11 listopada obchodzony jest w Polsce jako Święto Niepodległości. Ten dzień szczególny zawsze był radosny towarzyszyły mu huczne imprezy, defilady, śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, biegaliśmy w różnych biegach, uczestniczyliśmy w koncertach i wielu innych wydarzeniach, słowem było podniośle, doniośle i uroczyście.
  Więcej ...
 • 3 Rajd

  Od dawna wiadomo było, że w tym roku Sekcja Rowerowa Cyklista, działająca przy Stowarzyszeniu Nasz Grodziec, będzie jeździć po Polesiu, rozpoczynając rajd w Brześciu na Białorusi, a kończąc w Lubomlu na Ukrainie. Wszystko było przygotowane, lecz koronawirus pokrzyżował plany. Wydawało się nawet, że zorganizowanie jakiegokolwiek rajdu nie będzie możliwe. A jednak się udało, naprędce wyznaczona trasa na Podlasiu spodobała się członkom sekcji rowerowej.
  Więcej ...
 • 4 Jubileusz

  W niedzielę, 23 sierpnia 2020r. w kościele parafialnym w Grodźcu odbyły się uroczystości jubileuszowe ks. prałata Edmunda Cisaka, wieloletniego Proboszcza Parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Wojciecha, Honorowego Obywatela Gminy Ozimek, Krajowego Kapelana Sybiraków.
  Więcej ...
 • 5 Spotkanie w Bibliotece

  W niedzielne popołudnie, 5 lipca 2020r. grodziecka biblioteka była miejscem wyjątkowego spotkania. Miejscowa bibliotekarka Iwona Chętnicka jako organizator i gospodarz spotkania, wspierana przez tłumacza panią Magdalenę Lapshin z Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej, gościła w placówce panów Güntera Mally i Hansa Mally z Norymbergii, którzy przybyli, aby spotkać się z reprezentantami lokalnej społeczności: sołtysem - panem Zdzisławem Adamskim oraz prezesem Stowarzyszenia Nasz Grodziec - panią Heleną Gruszką i jej zastępcą - panem Janem Karpa.
  Więcej ...

Noc Świętojańska

Noc z 23 na 24 czerwca nazywana jest w polskiej tradycji "sobótką"(od ogni obrzędowych palonych w nocy zwanych sobótkami) , "kupalnocką"( od imienia pogańskiego bożka Kupały, patrona miłości i urodzaju lub od słowa " kupat", które na pograniczu polsko- ruskim oznacza kąpiel, zanurzenie w wodzie), albo " nocą świętojańską", bo patronuje jej św. Jan Chrzciciel.

Wieczorem 23 czerwca 2008r. Stowarzyszenie "Nasz Grodziec" zorganizowało "Noc Świętojańską". Po godz. 20.00 na terenie dawnej kopalni piasku zebrali się chętni do wspólnego powitania najkrótszej w roku nocy. By tradycji stało się zadość nie zabrakło pięknych dziewczyn, kolorowych wianków, ogniska, pochodni oraz śpiewu i muzyki, o którą zadbali miejscowi wirtuozi akordeonu, gitary i ustnej harmonijki. Gdy dzień chylił się już ku zachodowi przy muzyce i ze śpiewem na ustach dziewczęta puściły na wodę wianki ze świecami. Lekki wiatr wodzony głośnym śpiewem powoli oprowadzał wianki po całym rozlewisku. Nie zabrakło także śmiałka, który nie bacząc na chłód wody rzucił się wpław, pojmał jeden z pływających wianków i przypłynął z nim do swej ukochanej. Iskry płonącego ogniska szybko ogrzały śmiałka, a pozostałym mocno rozgrzały serca. Jadło i picie na suto zastawionych kocach piknikowych zaspokoiło głód i pragnienie wszystkich biesiadników. Przedniej zabawie nie było końca. Wszyscy zgodnie uznali, że za rok w tym samym miejscu i czasie nikogo nie zabraknie. Nie zabraknie też miejsca dla tych, którzy w tym roku nie zdążyli.

Odwiedza nas 111 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright 2021 Nasz Grodziec