Stowarzyszenie Nasz Grodziec
Tel.+48 775464029
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 Spotkanie członków

  Jeszcze w świątecznej scenerii w piątkowy wieczór (10 stycznia) miało miejsce w "Kuźni" noworoczne spotkanie członków Stowarzyszenia "Nasz Grodziec". Spotkanie było okazją do zapoznania się z działalnością Stowarzyszenia w roku ubiegłym, wspomnieniem najdłużej działających członków Stowarzyszenia podziękowaniem za owocną współpracę a także złożeniem życzeń na 2020r.
  Więcej ...
 • 2 Spotkanie opłatkowe

  Tradycyjnie już 22 grudnia Sołtys, Rada Sołecka i Stowarzyszenie „Nasz Grodziec” zorganizowali w świetlicy wiejskiej doroczne spotkanie dla najstarszych, samotnych osób mieszkających w naszej wsi. Zawsze o Nich pamiętamy, to Oni przekazali nam tradycje i zwyczaje przywiezione z Kresów. Często czerpiemy wiedzę z ich doświadczeń i życiowej mądrości, toteż z wielką radością czekamy zawsze na naszych zacnych Gości.
  Więcej ...
 • 3 Mikołaj

  Tradycyjnie już w piątkowe popołudnie świetlica w Grodźcu zapełniła się najmłodszymi milusińskimi. Dzieci z wypiekami na twarzy wyczekiwały mając wątpliwości nie ma śniegu, czy dojedzie ? Wiadomo że jest dobry, że przywozi prezenty …..słowem budzi emocje.
  Więcej ...
 • 4 Turniej w Kota

  Po raz dziewiąty w sobotnie popołudnie dawna „Kuźnia” w Grodźcu będąca siedzibą Stowarzyszenia „Nasz Grodziec” zapełniła się pasjonatami gry w „Kota”, która od wielu pokoleń emocjonuje jej uczestników.
  Więcej ...
 • 5 Wystawa

  Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa przebiegały pod hasłem przewodnim Polski splot. W ich organizację włączyło się także Stowarzyszenie Nasz Grodziec, organizując dwie imprezy. Pierwsza z nich to rajd rowerowy Szlakiem plebiscytu z 1921 r. Mowa oczywiście o plebiscycie, w którym mieszkańcy Śląska mogli wypowiedzieć się, do którego państwa, do Niemiec czy do Polski, chcą przynależeć.
  Więcej ...

Dni Grodźca

W dniach 6-7 czerwca 2009r. odbyły się Dni Grodźca zorganizowane wspólnie przez Sołtysa z Radą Sołecką oraz Stowarzyszenie Nasz Grodziec. Impreza rozpoczęła się meczem koszykówki Ozimek u-20 Grodziec/Ozimek oraz Biesiadą piosenki lubianej.

Głównymi uczestnikami biesiady były nasze zespoły Grodziec i Jutrzenka, które prowadziły śpiew. Po zakończeniu biesiady wystąpił z koncertem zespół Jes. Trzy dziewczyny poderwały do tańca większość publiczności. Ostatnim punktem sobotniego programu była zabawa taneczna, podczas której grała grupa Duoelektrix. Zupełnie poza sobotnim programem wystąpił z przemówieniem sołtys Biłki Szlacheckiej Igor Parubij. Mówił on między innymi o tym, że Polacy i Ukraińcy są sąsiadami i powinni żyć ze sobą w zgodzie. Zaprosił także mieszkańców Grodźca do odwiedzin wioski przodków. Czteroosobowa delegacja władz samorządowych z Biłki Szlacheckiej przebywała w Grodźcu od piątku. W sobotę rano goście zostali przyjęci w gospodarstwie agroturystycznym państwa B. i J. Marciniaków, a później zwiedzali naszą miejscowość. Widzieli cmentarz, kościół (wraz z odsłonięciem obrazu Matki Boskiej), Kalwarię Sybiraków, Kuźnię i zbiornik wodny po dawnej kopalni piasku. Nasza wieś zrobiła na nich bardzo dobre wrażenie, mówili, że bardzo im się wszystko podoba i że chcieliby, by na Ukrainie było równie ładnie. Drugi dzień rozpoczął się interesującym recitalem Moniki Stawczyk, która zaśpiewała sześć piosenek. Następnie na scenie pojawiły się zespoły biorące udział w organizowanym po raz trzeci Festiwalu trzech kultur. Wystąpiły dwa zespoły z Grodźca: "Grodziec" i "Jutrzenka", a także "Osowiec" z Osowca i Kazimiria z Kazimierza. Gwiazdą wieczoru był kabaret lwowski z tymczasową siedzibą w Bytomiu Tyligentne batiary. Razem z batiarami można było pośpiewać lwowskie piosenki, można było pośpiewać i większość skorzystała z tej okazji. Donośnie brzmiały słowa: "Ta joj ta Jóźku, ta dawaj pyska, Co tu robisz zaraz mów! Jestyś nam znajomy z bliska z twojij gęby widać Lwów!" Po Tyligentnych batiarach wystąpił także kabaret szkolny "Bez nazwy" ze SP w Grodźcu. Przygotowani przez panią Agnieszkę Grabowską uczniowie wypadli bardzo dobrze. Pomiędzy występami zespołów folklorystycznych mogliśmy podziwiać umiejętności zespołów tanecznych z Domu kultury w Ozimku. Ich występy kończyły się rzęsistymi oklaskami. W drugim dniu festynu nie zabrakło zabaw i konkursów dla dzieci. Pod patronatem Stowarzyszenia Nasz Grodziec prowadziły je panie Katarzyna Wąsik i Magdalena Sudoł.. Zajęcia te cieszyły się dużym zainteresowaniem, tym bardziej, że za zwycięstwo w zawodach można było wygrać jakąś słodką nagrodę. W niedzielę odwiedził Grodziec wieloletni rektor Uniwersytetu Opolskiego profesor Stanisław Nicieja, który opowiadał o swojej najnowszej książce Kresowe trójmiasto, traktującej o trzech miejscowościach: Truskawcu, Drohobyczu i Borysławiu. W niedzielę również odbyło się rozstrzygnięcie konkursu ogłoszonego przez Stowarzyszenie Nasz Grodziec "Ogrody wspomnień - moje korzenie". Komisja konkursowa w składzie: Agnieszka Grabowska, Barbara Durkalec i Barbara Stawczyk przyznała nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii uczestników dorosłych Komisja przyznała trzy wyróżnienia.

Otrzymali je:
- Irena Kuśmierska z Grodźca;
- Józef Gruszka z Grodźca,
- Józef Winnik z Karchowa-Kolonii.
W kategorii dzieci szkolnych Komisja przyznała:
1. miejsce Katarzynie Jarockiej,
2. miejsce Dominice Kosycor,
3. miejsce Katarzynie Supel,
a także wyróżnienia dla Karoliny Seman i Pauliny Plewy. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.
Drugi dzień święta Grodźca zakończyła zabawa taneczna, podczas której grały zespoły Paradox i Sherwood.

Odwiedza nas 65 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright 2020 Nasz Grodziec