Stowarzyszenie Nasz Grodziec
...................................................
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 Spotkanie w Biblitece

  W niedzielne popołudnie, 5 lipca 2020r. grodziecka biblioteka była miejscem wyjątkowego spotkania. Miejscowa bibliotekarka Iwona Chętnicka jako organizator i gospodarz spotkania, wspierana przez tłumacza panią Magdalenę Lapshin z Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej, gościła w placówce panów Güntera Mally i Hansa Mally z Norymbergii, którzy przybyli, aby spotkać się z reprezentantami lokalnej społeczności: sołtysem - panem Zdzisławem Adamskim oraz prezesem Stowarzyszenia Nasz Grodziec - panią Heleną Gruszką i jej zastępcą - panem Janem Karpa.
  Więcej ...
 • 2 Prymicje

  30 maja 2020 r. o godzinie 15.00 odbyły się w Grodźcu uroczystość święceń ks. Szymona Supla. Dzień później w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego odbyły się uroczystość Prymicji. Na przestrzeni 75 lat istnienia parafii od 1945 r. wyszedł z niej 12 kapłan.
  Więcej ...
 • 3 8 Marca

  "Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów."
  Więcej ...
 • 4 Spotkanie członków

  Jeszcze w świątecznej scenerii w piątkowy wieczór (10 stycznia) miało miejsce w "Kuźni" noworoczne spotkanie członków Stowarzyszenia "Nasz Grodziec". Spotkanie było okazją do zapoznania się z działalnością Stowarzyszenia w roku ubiegłym, wspomnieniem najdłużej działających członków Stowarzyszenia podziękowaniem za owocną współpracę a także złożeniem życzeń na 2020r.
  Więcej ...
 • 5 Spotkanie opłatkowe

  Tradycyjnie już 22 grudnia Sołtys, Rada Sołecka i Stowarzyszenie „Nasz Grodziec” zorganizowali w świetlicy wiejskiej doroczne spotkanie dla najstarszych, samotnych osób mieszkających w naszej wsi. Zawsze o Nich pamiętamy, to Oni przekazali nam tradycje i zwyczaje przywiezione z Kresów. Często czerpiemy wiedzę z ich doświadczeń i życiowej mądrości, toteż z wielką radością czekamy zawsze na naszych zacnych Gości.
  Więcej ...

65 rocznica przybycia do Grodźca

W dniach 5-6 czerwca 2010r. Stowarzyszenie "Nasz Grodziec" wspólnie z Sołtysem i Radą Sołecką zorganizowało festyn z okazji 65. rocznicy zasiedlenia Grodźca. Uroczystość rozpoczęła się w sobotę występem zespołu Jes, trzy śpiewające dziewczyny doskonale zabawiły festynową publiczność.

Następnie na scenie pojawił się zespół Mokato, który przygrywał do tańca osobom, chcącym pobawić się. Gdy lekko ściemniło się (około 21.30) mogliśmy wysłuchać koncertu Dionizego Bryłki, wysłuchać koncertu oraz obejrzeć przygotowany pokaz iluminacji. Występ został przyjęty bardzo przychylnie przez mieszkańców Grodźca. Drugi dzień festynu rozpoczął się od marszu wysiedleńców, dwa wozy, jałówka, kilkanaście osób przebranych za własnych dziadków/rodziców przemaszerowało przez całą wieś. Po reakcjach mieszkańców, którzy wyszli oglądać przebierańców, można sądzić, że pochód podobał się. Oprócz mieszkańców Grodźca w pochodzie wzięli udział także łosiowianie, których przodkowie przybyli na Opolszczyznę z Wołynia (http://www.lewin-brzeski.pl/). Marsz zakończył się na boisku szkolnym. Jego uczestnicy weszli na scenę i zaprezentowali przedstawienie pod tytułem Skrzynia. W pierwszej scenie mogliśmy zobaczyć zebranie w Biłce Szlacheckiej, podczas którego namawiano mieszkańców wsi do wyjazdu na Zachód. Druga scena ukazywała dom biłecki i rozmowę na temat wyjazdu, rozmowę przerwaną wtargnięciem ukraińskich żołnierzy, którzy nie zważając na nic wyrzucają przez okno rzeczy biłeckiej rodziny z domu. Następnie mogliśmy wysłuchać opowieści osoby, która przesiedlenia pamięta. Pan Józef Gruszka opowiadał jak jechało się w wagonie bydlęcym i jak wyglądało zasiedlanie Grodźca. Ostatnia scena przedstawiała rodzinę biłecką w Grodźcu. Co robić, czy dobierać jeszcze ziemię, czy czekać na powrót do Biłki - takie były dylematy tamtych czasów. Po przedstawieniu wystąpił zespół Grodziec. Następnie zaśpiewała Monika Stawczyk, a po niej zespół Jutrzenka. Gwiazdą wieczoru była Kapela Podwórkowa Baniaki z Brzegu, śpiewająca przede wszystkim piosenki lwowskie. Po występie Baniaków nastąpiło ogłoszenie wyników na najlepiej przebraną osobę, a także losowanie głównych nagród loterii fantowej. Na koniec festyny do zabawy przygrywała formacja muzyczna Sherwood. Z okazji festynu Stowarzyszenie Nasz Grodziec wydało numer specjalny Pryzmatu, poświęcony wysiedleniom Polaków z Kresów Wschodnich. Można było także oglądnąć po raz kolejny wystawę Śladami naszych przodków. Prócz zdjęć już prezentowanych pokazano także około 50 zdjęć nowych.

Odwiedza nas 47 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright 2020 Nasz Grodziec