Stowarzyszenie Nasz Grodziec
...................................................
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 Spotkanie w Biblitece

  W niedzielne popołudnie, 5 lipca 2020r. grodziecka biblioteka była miejscem wyjątkowego spotkania. Miejscowa bibliotekarka Iwona Chętnicka jako organizator i gospodarz spotkania, wspierana przez tłumacza panią Magdalenę Lapshin z Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej, gościła w placówce panów Güntera Mally i Hansa Mally z Norymbergii, którzy przybyli, aby spotkać się z reprezentantami lokalnej społeczności: sołtysem - panem Zdzisławem Adamskim oraz prezesem Stowarzyszenia Nasz Grodziec - panią Heleną Gruszką i jej zastępcą - panem Janem Karpa.
  Więcej ...
 • 2 Prymicje

  30 maja 2020 r. o godzinie 15.00 odbyły się w Grodźcu uroczystość święceń ks. Szymona Supla. Dzień później w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego odbyły się uroczystość Prymicji. Na przestrzeni 75 lat istnienia parafii od 1945 r. wyszedł z niej 12 kapłan.
  Więcej ...
 • 3 8 Marca

  "Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów."
  Więcej ...
 • 4 Spotkanie członków

  Jeszcze w świątecznej scenerii w piątkowy wieczór (10 stycznia) miało miejsce w "Kuźni" noworoczne spotkanie członków Stowarzyszenia "Nasz Grodziec". Spotkanie było okazją do zapoznania się z działalnością Stowarzyszenia w roku ubiegłym, wspomnieniem najdłużej działających członków Stowarzyszenia podziękowaniem za owocną współpracę a także złożeniem życzeń na 2020r.
  Więcej ...
 • 5 Spotkanie opłatkowe

  Tradycyjnie już 22 grudnia Sołtys, Rada Sołecka i Stowarzyszenie „Nasz Grodziec” zorganizowali w świetlicy wiejskiej doroczne spotkanie dla najstarszych, samotnych osób mieszkających w naszej wsi. Zawsze o Nich pamiętamy, to Oni przekazali nam tradycje i zwyczaje przywiezione z Kresów. Często czerpiemy wiedzę z ich doświadczeń i życiowej mądrości, toteż z wielką radością czekamy zawsze na naszych zacnych Gości.
  Więcej ...

Walentynki czy noc Kupały?

Komum ja wianeczki rwała
A ten wianek gotowała?
Tobie, miły, nie inszemu,
Któryś sam mił sercu memu

(J. Kochanowski)

Święto miłości, ognia i wody znane i obchodzone w świecie słowiańskim jeszcze przed przyjęciem przez Słowian chrześcijaństwa było żywe i kultywowane także w czasach chrześcijańskich. Pierwotnie noc Kupały obchodzono z 21 na 22 czerwca, czyli w najkrótszą noc roku. W czasach chrześcijańskich, w X wieku data ta została przesunięta na 23 czerwca, na wigilię świętego Jana. Do rytualnych obrzędów nocy Kupały należały skoki przez ogniska, palenie ziół, obchodzenie gospodarstw z pochodniami i puszczanie wianków na wodę. Wianki na rzekę puszczały niezamężne dziewczęta, nieco niżej próbowali wyłowić je kawalerowie. Powszechne były tej nocy wróżby; wróżono z rumianku i kwiatów dzikiego bzu, z cząbru, ze szczypiorku, z siedmioletniego krzewu kocierpki, z bylicy. Powszechnie wierzono też, iż osoby biorące czynny udział w sobótkowych uroczystościach przez cały rok będą żyły w szczęściu i dostatku. Poszukiwano również kwiatu paproci, który jakoby zakwitał tej jednej jedynej nocy. Bardzo często również kąpano się nago w rzekach i jeziorach. Było to niewątpliwie jedno z najradośniejszych świąt obchodzonych w tym rejonie świata. Po raz kolejny spotkali się w noc Świętojańską członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Nasz Grodziec. Z dawnych zwyczajów przetrwały jeszcze puszczanie wianków na wodę, wspólne śpiewanie, a także skoki przez ognisko. Spotkanie było pełne dobrych emocji i pozwoliło zapomnieć o troskach dnia codziennego. I o to właśnie chodzi!!!! Spotkanie zakończyliśmy późną nocą, pełni sił do zmagań z codziennością. Zapraszamy za rok.

Odwiedza nas 67 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright 2020 Nasz Grodziec