Stowarzyszenie Nasz Grodziec
...................................................
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 Spotkanie w Biblitece

  W niedzielne popołudnie, 5 lipca 2020r. grodziecka biblioteka była miejscem wyjątkowego spotkania. Miejscowa bibliotekarka Iwona Chętnicka jako organizator i gospodarz spotkania, wspierana przez tłumacza panią Magdalenę Lapshin z Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej, gościła w placówce panów Güntera Mally i Hansa Mally z Norymbergii, którzy przybyli, aby spotkać się z reprezentantami lokalnej społeczności: sołtysem - panem Zdzisławem Adamskim oraz prezesem Stowarzyszenia Nasz Grodziec - panią Heleną Gruszką i jej zastępcą - panem Janem Karpa.
  Więcej ...
 • 2 Prymicje

  30 maja 2020 r. o godzinie 15.00 odbyły się w Grodźcu uroczystość święceń ks. Szymona Supla. Dzień później w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego odbyły się uroczystość Prymicji. Na przestrzeni 75 lat istnienia parafii od 1945 r. wyszedł z niej 12 kapłan.
  Więcej ...
 • 3 8 Marca

  "Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów."
  Więcej ...
 • 4 Spotkanie członków

  Jeszcze w świątecznej scenerii w piątkowy wieczór (10 stycznia) miało miejsce w "Kuźni" noworoczne spotkanie członków Stowarzyszenia "Nasz Grodziec". Spotkanie było okazją do zapoznania się z działalnością Stowarzyszenia w roku ubiegłym, wspomnieniem najdłużej działających członków Stowarzyszenia podziękowaniem za owocną współpracę a także złożeniem życzeń na 2020r.
  Więcej ...
 • 5 Spotkanie opłatkowe

  Tradycyjnie już 22 grudnia Sołtys, Rada Sołecka i Stowarzyszenie „Nasz Grodziec” zorganizowali w świetlicy wiejskiej doroczne spotkanie dla najstarszych, samotnych osób mieszkających w naszej wsi. Zawsze o Nich pamiętamy, to Oni przekazali nam tradycje i zwyczaje przywiezione z Kresów. Często czerpiemy wiedzę z ich doświadczeń i życiowej mądrości, toteż z wielką radością czekamy zawsze na naszych zacnych Gości.
  Więcej ...

Drugi grant dla stowarzyszenia

Stowarzyszenie  „Nasz Grodziec” w 2010 r. otrzymało po raz drugi grant z Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Pieniądze z programu Kultura i Dziedzictwo Narodowe na Wschodzie zostały przyznane na renowację cmentarza w Biłce Szlacheckiej na Ukrainie.

W ramach tego dofinansowania postanowiono odnowić kolejne groby. Restauracji poddano pięć pomników nagrobnych. Odnowiono nagrobek nauczyciela biłeckiego Józefa Lehnerta, kamienny pomnik miał utrącony krzyż i jak wszystkie pozostałe porośnięty był mchem. Nagrobek wyczyszczono i dorobiono brakujący fragment krzyża. Oprócz tego odrestaurowano wspólny pomnik nagrobny Michaliny Góralówny (1885-1914), również nauczycielki oraz nauczyciela Mariana Górala (1887-1918). Marian Góral został zamordowany przez Ukraińców 24 listopada 1918 r. Na wspólnej mogile umieszczono fragment poematu Maria, poety romantycznego Antoniego Malczewskiego: „I pusto - smutno - tęskno - jak gdy szczęście minie”. O kolejnych osobach, których pomniki odnawialiśmy, wiemy niewiele. Wspólny grób Józefa Stańkowskiego i Józefy (?) Stańkowskiej to być może mogiła rodziców proboszcza biłeckiego Antoniego Stańkowskiego, który pełnił swoją posługę w Biłce Szlacheckiej w latach 1860-1879. Proboszcz Stańkowski odbył pielgrzymkę do Rzymu wraz z dwoma parafianami: Ludwikiem Jankowskim i Franciszkiem Borkiem.  Oprócz nagrobków osób publicznych odnowiono również dwa pomniki mieszkańców wsi. Do renowacji wybrano nagrobek Franciszki Saramaki, zmarłej w 1915 r. oraz Jana Fiałkowskiego (1846-1896). W przyszłym roku, jeśli otrzymamy ponownie dofinansowanie na renowację cmentarza w Biłce Szlacheckiej, zechcemy odnowić pomniki zamordowanych przez Niemców 13 czerwca 1944 r. Jana Tłustego, Henryka Bigasa i Franciszka Dąbrowskiego, a także poległych w walce z Niemcami Józefa Jastrząbka, Wojciecha Kubowa i Antoniego Marcinkowa.

Pomniki przed renowacją

Pomniki po renowacji

Odwiedza nas 45 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright 2020 Nasz Grodziec