Stowarzyszenie Nasz Grodziec
...................................................
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 1%

  Całość przekazanej kwoty wydawana jest na zajęcia i wydarzenia realizowane w Grodźcu
  Więcej ...
 • 2 11 Listopada

  Po raz 102 dzień 11 listopada obchodzony jest w Polsce jako Święto Niepodległości. Ten dzień szczególny zawsze był radosny towarzyszyły mu huczne imprezy, defilady, śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, biegaliśmy w różnych biegach, uczestniczyliśmy w koncertach i wielu innych wydarzeniach, słowem było podniośle, doniośle i uroczyście.
  Więcej ...
 • 3 Rajd

  Od dawna wiadomo było, że w tym roku Sekcja Rowerowa Cyklista, działająca przy Stowarzyszeniu Nasz Grodziec, będzie jeździć po Polesiu, rozpoczynając rajd w Brześciu na Białorusi, a kończąc w Lubomlu na Ukrainie. Wszystko było przygotowane, lecz koronawirus pokrzyżował plany. Wydawało się nawet, że zorganizowanie jakiegokolwiek rajdu nie będzie możliwe. A jednak się udało, naprędce wyznaczona trasa na Podlasiu spodobała się członkom sekcji rowerowej.
  Więcej ...
 • 4 Jubileusz

  W niedzielę, 23 sierpnia 2020r. w kościele parafialnym w Grodźcu odbyły się uroczystości jubileuszowe ks. prałata Edmunda Cisaka, wieloletniego Proboszcza Parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Wojciecha, Honorowego Obywatela Gminy Ozimek, Krajowego Kapelana Sybiraków.
  Więcej ...
 • 5 Spotkanie w Bibliotece

  W niedzielne popołudnie, 5 lipca 2020r. grodziecka biblioteka była miejscem wyjątkowego spotkania. Miejscowa bibliotekarka Iwona Chętnicka jako organizator i gospodarz spotkania, wspierana przez tłumacza panią Magdalenę Lapshin z Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej, gościła w placówce panów Güntera Mally i Hansa Mally z Norymbergii, którzy przybyli, aby spotkać się z reprezentantami lokalnej społeczności: sołtysem - panem Zdzisławem Adamskim oraz prezesem Stowarzyszenia Nasz Grodziec - panią Heleną Gruszką i jej zastępcą - panem Janem Karpa.
  Więcej ...

Ostatki i babski comber w Grodźcu

Oba zwyczaje, ostatki i babski comber, to stare polskie formy pożegnania karnawału. W Ostatki organizowano barwne korowody i huczne zabawy. W sobotę, 5 marca 2011 r., członkinie zespołu Grodziec zebrały się wraz z osobami towarzyszącymi, by odbyć ostatnie w tegorocznym karnawale spotkanie pełne radości i uciech wszelakich.

Natomiast we wtorek, 8 marca, Stowarzyszenie „Nasz Grodziec” zorganizowało w Dzień Kobiet babski comber. Organizowanie babskiego combra w Polsce ma długą tradycję, jego początki sięgają średniowiecza i wiążą się z Krakowem, lecz później zwyczaj rozprzestrzenił się we wszystkich rejonach kraju.

Zygmunt Gloger w Encyklopedii staropolskiej pisze, że babski comber to zabawa przekupek krakowskich organizowana w tłusty czwartek. Podobnie w tłusty czwartek bawiły się kobiety w Poznańskiem. Natomiast w Radomskiem zabawy kobiet odbywały się w środę popielcową lub dzień przed nią. Wszędzie robiono kukłę ze słomy (comber) i maszerowano
z nią ulicami, śpiewając piosenki, tańcząc i bawiąc się. Po przemarszu ulicami bawiono się dalej w karczmie. Krakowska legenda mówi, że pewien okrutny wójt Krakowa, Comber, dręczył przekupki, nakładał na nie grzywny, a nawet więził je. Okrutnik umarł w tłusty czwartek i w całym mieście zapanowała radość. Śpiewano, pito i tańczono, powtarzając ?zdechł Comber? i odtąd taką zabawę powtarzano co roku. Jędrzej Kitowicz, w Opisie obyczajów za panowania Augusta III tak pisze o tym zwyczaju ?przekupki sprawiały sobie ochotę, najęły muzykantów, naznosiły rozmaitego jadła i trunków i w środku rynku, na ulicy, choćby po największym błocie tańcowały; kogo tylko z mężczyzn mogły złapać, ciągnęły do tańca?. Obie imprezy zorganizowane w Grodźcu były udane. Po hucznych zabawach uczestnicy mogli rozpocząć okres Wielkiego Postu.

Odwiedza nas 81 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright 2021 Nasz Grodziec