Stowarzyszenie Nasz Grodziec
...................................................
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

  • 1 1%

    Całość przekazanej kwoty wydawana jest na zajęcia i wydarzenia realizowane w Grodźcu
    Więcej ...
  • 2 11 Listopada

    Po raz 102 dzień 11 listopada obchodzony jest w Polsce jako Święto Niepodległości. Ten dzień szczególny zawsze był radosny towarzyszyły mu huczne imprezy, defilady, śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, biegaliśmy w różnych biegach, uczestniczyliśmy w koncertach i wielu innych wydarzeniach, słowem było podniośle, doniośle i uroczyście.
    Więcej ...
  • 3 Rajd

    Od dawna wiadomo było, że w tym roku Sekcja Rowerowa Cyklista, działająca przy Stowarzyszeniu Nasz Grodziec, będzie jeździć po Polesiu, rozpoczynając rajd w Brześciu na Białorusi, a kończąc w Lubomlu na Ukrainie. Wszystko było przygotowane, lecz koronawirus pokrzyżował plany. Wydawało się nawet, że zorganizowanie jakiegokolwiek rajdu nie będzie możliwe. A jednak się udało, naprędce wyznaczona trasa na Podlasiu spodobała się członkom sekcji rowerowej.
    Więcej ...
  • 4 Jubileusz

    W niedzielę, 23 sierpnia 2020r. w kościele parafialnym w Grodźcu odbyły się uroczystości jubileuszowe ks. prałata Edmunda Cisaka, wieloletniego Proboszcza Parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Wojciecha, Honorowego Obywatela Gminy Ozimek, Krajowego Kapelana Sybiraków.
    Więcej ...
  • 5 Spotkanie w Bibliotece

    W niedzielne popołudnie, 5 lipca 2020r. grodziecka biblioteka była miejscem wyjątkowego spotkania. Miejscowa bibliotekarka Iwona Chętnicka jako organizator i gospodarz spotkania, wspierana przez tłumacza panią Magdalenę Lapshin z Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej, gościła w placówce panów Güntera Mally i Hansa Mally z Norymbergii, którzy przybyli, aby spotkać się z reprezentantami lokalnej społeczności: sołtysem - panem Zdzisławem Adamskim oraz prezesem Stowarzyszenia Nasz Grodziec - panią Heleną Gruszką i jej zastępcą - panem Janem Karpa.
    Więcej ...

Wizyta Czechów


8 czerwca odwiedziła Grodziec 49. osobowa grupa Czechów mieszkających w Niemczech. Byli to potomkowie dawnych mieszkańców naszej wsi oraz osoby, które zostały wysiedlone z Grodźca jako dzieci. Przyjechali głównie z ciekawości i sentymentu.

Z ciekawości przybyli młodsi i ci, którzy byli w Grodźcu po raz pierwszy. 

Pobyt w naszej wsi rozpoczęli od zwiedzenia cmentarza parafialnego. Tam zostali powitani przez sołtysa Zdzisława Adamskiego oraz radnych Jana Karpę i Krzysztofa Kleszcza. Czesi zebrani w pobliżu starych pomników nagrobnych zgromadzonych w centrum cmentarza, najpierw odśpiewali pieśń kościelną w języku polskim, czeskim i niemieckim, a później złożyli kwiaty. Następnie podeszli pod płyty nagrobne ustawione przy kaplicy pod płotem, gdzie także złożyli kwiaty.
Prosto z cmentarza cała grupa przeszła do kościoła, gdzie została powitana przez księdza Edwarda Romanowa. Oglądano świątynię, śpiewano (znowu w trzech językach), modlono się, a także opowiadano o powstaniu kościoła. Kolejnym punktem programu pobytu Czechów w Grodźcu była wizyta w PSP w Grodźcu. Tutaj naszych gości spotkała bardzo miła niespodzianka. Uczniowie pod przewodnictwem pani dyrektor Jolanty Proszewskiej przygotowali krótki występ artystyczny oraz poczęstunek. Po wizycie w szkole Czesi odwiedzili Kuźnię, gdzie wielu z nich po raz pierwszy oglądało tablicę upamiętniającą pierwszych mieszkańców Grodźca.
Później zaś już w małych grupach udali się na zwiedzanie naszej wioski. Czesi poznawali wioskę swoich przodków, my zaś staraliśmy się dowiedzieć, jak ich przodkom żyło się tutaj.  Dowiedzieliśmy się, że osadnicy z Bedřichův Hradec // Friedrichsgraetz byli niezwykle pracowici i bardzo przywiązani do tradycji.  Pielęgnowali język czeski praktycznie aż do 1939 r., znali również język niemiecki, który był im potrzebny w kontaktach z administracją. Mieszkający w Bedřichův Hradec Czesi posługiwali się też językiem polskim (gwarą śląską), który był im potrzebny do kontaktów  z mieszkańcami sąsiednich wsi (w dawnym Grodźcu odbywał się targ, na który przyjeżdżali mieszkańcy Krasiejowa, Szczedrzyka, Dylak, Biestrzynnika i innych sąsiednich miejscowości).

Oprócz wielu ciekawych informacji otrzymaliśmy od naszych gości obietnicę przesłania starych kartek i zdjęć z Grodźca oraz deklarację dalszej współpracy. Na zakończenie warto powiedzieć, że wszyscy goście, którzy odwiedzili nas  są obywatelami Niemiec, czują się jednak Czechami, wielu z nich do dziś posługuje się językiem czeskim, dlatego też pozwoliłem sobie napisać o wizycie Czechów, choć równie dobrze można było napisać, że Grodziec odwiedzili Niemcy, których przodkowie po 1945 roku musieli stąd wyjechać, właśnie z tego powodu, że oprócz identyfikacji czeskiej czuli się także w pewnym stopniu Niemcami.

Odwiedza nas 92 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright 2021 Nasz Grodziec