Stowarzyszenie Nasz Grodziec
...................................................
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 1%

  Całość przekazanej kwoty wydawana jest na zajęcia i wydarzenia realizowane w Grodźcu
  Więcej ...
 • 2 11 Listopada

  Po raz 102 dzień 11 listopada obchodzony jest w Polsce jako Święto Niepodległości. Ten dzień szczególny zawsze był radosny towarzyszyły mu huczne imprezy, defilady, śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, biegaliśmy w różnych biegach, uczestniczyliśmy w koncertach i wielu innych wydarzeniach, słowem było podniośle, doniośle i uroczyście.
  Więcej ...
 • 3 Rajd

  Od dawna wiadomo było, że w tym roku Sekcja Rowerowa Cyklista, działająca przy Stowarzyszeniu Nasz Grodziec, będzie jeździć po Polesiu, rozpoczynając rajd w Brześciu na Białorusi, a kończąc w Lubomlu na Ukrainie. Wszystko było przygotowane, lecz koronawirus pokrzyżował plany. Wydawało się nawet, że zorganizowanie jakiegokolwiek rajdu nie będzie możliwe. A jednak się udało, naprędce wyznaczona trasa na Podlasiu spodobała się członkom sekcji rowerowej.
  Więcej ...
 • 4 Jubileusz

  W niedzielę, 23 sierpnia 2020r. w kościele parafialnym w Grodźcu odbyły się uroczystości jubileuszowe ks. prałata Edmunda Cisaka, wieloletniego Proboszcza Parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Wojciecha, Honorowego Obywatela Gminy Ozimek, Krajowego Kapelana Sybiraków.
  Więcej ...
 • 5 Spotkanie w Bibliotece

  W niedzielne popołudnie, 5 lipca 2020r. grodziecka biblioteka była miejscem wyjątkowego spotkania. Miejscowa bibliotekarka Iwona Chętnicka jako organizator i gospodarz spotkania, wspierana przez tłumacza panią Magdalenę Lapshin z Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej, gościła w placówce panów Güntera Mally i Hansa Mally z Norymbergii, którzy przybyli, aby spotkać się z reprezentantami lokalnej społeczności: sołtysem - panem Zdzisławem Adamskim oraz prezesem Stowarzyszenia Nasz Grodziec - panią Heleną Gruszką i jej zastępcą - panem Janem Karpa.
  Więcej ...

Cyjanotypia

W sobotę 16 lutego o g. 11.00 odbyło się w Kuźni pierwsze spotkanie miłośników fotografii. Podczas spotkania prowadzący zajęcia  pan Andrzej Grabowski przedstawił plan pracy grupy do końca czerwca br. oraz w przystępny sposób podał podstawowe informacje dotyczące fotografowania.

Mówił m. in. o budowie aparatów fotograficznych, ich funkcjach, o rodzajach matryc, obiektywów, a także o niezbędnych każdemu fotografowi akcesoriach dodatkowych. Przedstawił także książki, czasopisma i strony internetowe dotyczące fotografii.

Wyjątkowo we wtorek odbyły się prowadzone przez Andrzeja Grabowskiego warsztaty fotograficzne. Oprócz cotygodniowych spotkań w Kuźni, uczęszczający na zajęcia spotykali się również w plenerze, były także dwa spotkania nocne.Tym razem grupę odwiedził Michał Grocholski, fotoreporter Gazety Wyborczej w Opolu i prezes opolskiej Fundacji Warsztatów Fotograficznych. Gość opowiadał o jednej z najstarszych technik fotograficznych ? cyjanotypii. Cyjanotypia daje charakterystyczne niebieskie obrazy o stosunkowo dużym kontraście i bardzo dobrym odwzorowaniu rysunku. Metodę opracował w 1842 roku Sir John William Herschel (1792-1871), wybitny astronom, matematyk, chemik i wykorzystywał ją do zapisywania swoich notatek. Jedną z pierwszych, którzy wykorzystali tę metodę była Anna Atkins - botanik, która w 1843 roku zastosowała ją do kompletnego wykonania książki "Photographs of British Algae: Cyanotype impressions". Teoria była jedynie wstępem do zajęć praktycznych. Każda z osób obecnych na spotkaniu mogła samodzielnie wykonać tą techniką kilka zdjęć. Białą kartkę papieru  należało pomalować odpowiednim roztworem (8% żelazicyjanek potasu i 20% cytrynian amonowo-żelazowy) i poczekać oż wyschnie. Następnie przykładało się do niej negatyw fotografii i taki zestaw poddawało się kilkuminutowemu oddziaływaniu promieniowania UV. Teraz wystarczyło kartę papieru wypłukać i otrzymaliśmy niebieskie zdjęcie. Prowadzący zajęcia Michał Grocholski zdradził także, że kolor zdjęcia można zmienić, zanurzając je w gorącej ? herbacie. I rzeczywiście, po kilkuminutowej kąpieli niebieskie zdjęcie uzyskiwało odcień sepii. Trwające ponad trzy godziny spotkanie należy uznać za bardzo udane.

Odwiedza nas 54 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright 2021 Nasz Grodziec