Stowarzyszenie Nasz Grodziec
Tel.+48 775464029
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 1%

  Wpływy z 1% z ostatnich lat.
  Więcej ...
 • 2 Spotkanie członków

  Jeszcze w świątecznej scenerii w piątkowy wieczór (10 stycznia) miało miejsce w "Kuźni" noworoczne spotkanie członków Stowarzyszenia "Nasz Grodziec". Spotkanie było okazją do zapoznania się z działalnością Stowarzyszenia w roku ubiegłym, wspomnieniem najdłużej działających członków Stowarzyszenia podziękowaniem za owocną współpracę a także złożeniem życzeń na 2020r.
  Więcej ...
 • 3 Spotkanie opłatkowe

  Tradycyjnie już 22 grudnia Sołtys, Rada Sołecka i Stowarzyszenie „Nasz Grodziec” zorganizowali w świetlicy wiejskiej doroczne spotkanie dla najstarszych, samotnych osób mieszkających w naszej wsi. Zawsze o Nich pamiętamy, to Oni przekazali nam tradycje i zwyczaje przywiezione z Kresów. Często czerpiemy wiedzę z ich doświadczeń i życiowej mądrości, toteż z wielką radością czekamy zawsze na naszych zacnych Gości.
  Więcej ...
 • 4 Mikołaj

  Tradycyjnie już w piątkowe popołudnie świetlica w Grodźcu zapełniła się najmłodszymi milusińskimi. Dzieci z wypiekami na twarzy wyczekiwały mając wątpliwości nie ma śniegu, czy dojedzie ? Wiadomo że jest dobry, że przywozi prezenty …..słowem budzi emocje.
  Więcej ...
 • 5 Turniej w Kota

  Po raz dziewiąty w sobotnie popołudnie dawna „Kuźnia” w Grodźcu będąca siedzibą Stowarzyszenia „Nasz Grodziec” zapełniła się pasjonatami gry w „Kota”, która od wielu pokoleń emocjonuje jej uczestników.
  Więcej ...

Wizyta na Ukrainie

Mieszkańcy Kresów południowo-wschodnich w odróżnieniu od reszty Polski dwukrotnie w roku obchodzili święta kościelne. Dwa dominujące tam wyznania posługiwały się różnymi kalendarzami, katolicy wyznania rzymskiego - gregoriańskim, zaś grekokatolicy - juliańskim, stąd Wielkanoc czasami, a Boże Narodzenie zawsze wypadało w innych terminach.

By przypomnieć zwyczaj dwukrotnego obchodzenia tych świąt kościelnych Stowarzyszenie Nasz Grodziec już drugi rok z rzędu zorganizowało wyjazd młodzieży na święta ukraińskie. Tym razem w wyjeździe wzięły udział osoby nie tylko z Grodźca, lecz również z Ozimka, Krasiejowa, Biestrzynnika i Dylak.

Do Barszczowic dotarliśmy 6 stycznia rano i zostaliśmy zakwaterowani u tamtejszych rodzin. Wieczorem wraz naszymi gospodarzami zasiedliśmy do wieczerzy wigilijnej. Kolacja wigilijna rozpoczyna się wspólną modlitwą i dzieleniem się chlebem. Tradycyjne potrawy wigilijne to: kwas ? zupa na wodzie z kiszonej kapusty, gołąbki z ziemniaków i kaszy gryczanej, pierogi z ziemniaków (bez sera), ryba, kompot z suszu i obowiązkowo kutia. W zapomnienie odszedł stary zwyczaj stawiania snopka zboża w kącie pokoju, coraz rzadziej pod obrus wkładane jest siano. Jedyny zachowany zwyczaj to kładzenie w kątach stołu ząbków czosnku, które mają zapewnić zdrowie spożywającym kolację.

Pierwszy dzień świąt rozpoczęliśmy mszą. O godzinie szóstej (piąta naszego czasu) cerkiew zapełniła się tak, że pomiędzy ludzi trudno byłoby wcisnąć szpilkę. Msza trwała trzy i pół godziny, na jej zakończenie dzieci szkolne przedstawiły jasełka. Po obiedzie wybraliśmy się do Żółkwi, by zobaczyć kolegiatę pod wezwaniem świętego Wawrzyńca. Fundatorem kościoła, tak zresztą, jak i całego miasta, był hetman wielki koronny Stanisław Żółkiewski. Po zwiedzeniu Żółkwi pojechaliśmy do Biłki Szlacheckiej, gdzie oglądaliśmy cmentarz, kościół, szkołę i klasztor sióstr służebniczek. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się do Lwowa. Odbywał się tam właśnie festyn bożonarodzeniowy, na którym między innymi bito rekord w jedzeniu kutii (specjalnie na ten cel zrobiono kutię z tony pszenicy). Wieczorem specjalnie dla naszej młodzieży zorganizowano dyskotekę.

Ostatni dzień pobytu upłynął nam na wspólnym spędzaniu czasu z rodzinami, które nas gościły. Trzeba powiedzieć, że Ukraińcy są niezwykle gościnni.  Na pożegnanie wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali od gospodarzy podarunki. O godzinie osiemnastej udaliśmy się w drogę powrotną.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za pomoc w przygotowaniu wyjazdu dyrektor Ośrodka Integracji i Pomocy Społecznej, pani Barbarze Katolik.

Odwiedza nas 83 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright 2020 Nasz Grodziec