Stowarzyszenie Nasz Grodziec
Tel.+48 775464029
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 Rajd po Rumunii

  W końcu, wreszcie, nareszcie, doczekaliśmy się, urlop już jutro, już, już, tuż, tuż. Przygotowania trwały długo, specjalnie na wyjazd kupiliśmy przyczepę rowerową, mamy samochód z hakiem, który będzie ją ciągnął, trasa ustalona, noclegi zarezerwowane. W piątek wieczorem przygotowujemy się do wyjazdu, gdy nagle dostajemy informację, że samochód z hakiem zepsuł się i raczej nie powiezie naszych rowerów, jest piątek około dziesiątej wieczór.
  Więcej ...
 • 2 Spotkania Kresowe

  Tegoroczne VIII Opolskie Spotkania Kresowe odbyły się niezmiennie w Grodźcu w dniach 29-30 czerwca i były organizowane pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Opolskiego. Organizatorzy spotkania tj. Sołtys, Rada Sołecka oraz Stowarzyszenie „Nasz Grodziec” zgodnie z wieloletnią tradycją przygotowali bogatą ofertę programową adresując '' ją'' zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
  Więcej ...
 • 3 Tenis

  Sobotnie upały nie przeszkodziły uczestnikom zawodów sportowych w tenisie stołowym, którzy bardzo aktywnie spędzili do południa swój czas w sali gimnastycznej PSP w Grodźcu. Tradycyjnie już z inicjatywy Stowarzyszenia „Nasz Grodziec” odbyły się tu bowiem w dniu 8 czerwca br.(sobota) kolejne -„VII Mistrzostwa Grodźca w Ping-Pongu”.
  Więcej ...
 • 4 MAMY „OPOLSKĄ GWIAZDĘ EUROPY''

  W sobotę 1 czerwca w siedzibie Stowarzyszenia „nasz Grodziec” gościliśmy uczestników projektu – rajdu rowerowego realizowanego przez LGD „Kraina Dinozaurów” pt. ,,Rowerem aleja Opolskich Gwiazd Europy’’. Peleton grupy „rajdowców” otwierała prezes LGD – Anna Golec. Grodziec był pierwszą z wielu miejscowości, które w tym dniu odwiedzili uczestnicy projektu. Obecni byli również gospodarze naszej gminy w osobach; burmistrz Ozimka – Jan Labus oraz w-ce burmistrz – Zbigniew Kowalczyk.
  Więcej ...
 • 5 Dzień Seniora

  Z okazji Dnia Seniora 19 maja, w niedzielne popołudnie, z inicjatywy Sołtysa, Rady Sołeckiej oraz Stowarzyszenia „Nasz Grodziec” odbyło się w świetlicy wiejskiej uroczyste spotkanie najstarszych mieszkańców Grodźca. Ten świąteczny dzień i spotkanie jest niezmiennie okazją do wspomnień tych co odeszli do minionych lat dzieciństwa i młodości po lata współczesne.
  Więcej ...

Meeting the Odyssey

Meeting the Odyssey (Spotkanie Odyseja) to międzynarodowy projekt realizowany w 11 krajach przez  14 partnerów. Jego celem jest ukazanie wątków wspólnych Odysei Homera z tematami ważnymi dla współczesnej Europy oraz historiami prywatnymi zebranymi od mieszkańców.

Głównym wykonawcą projektu jest VIIRUS THEATRE z Finlandii, zaś jedynym jego partnerem w Polsce – Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki. W Polsce projekt realizowany jest od 28 czerwca do 12 lipca a jego przewodnimi tematami są emigracja zarobkowa, migracje, przesiedlenia (wypędzenia) i Kresy-Itaka. Właśnie w związku z dwoma ostatnimi wątkami Stowarzyszenie „Nasz Grodziec” zostało zaproszone do udziału w przedsięwzięciu.

W sumie zaproponowaliśmy zorganizowanie czterech imprez i współudział w piątej. Pierwszą z nich był występ Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca Lwowiacy, który odbył się 28 czerwca w MDK w Opolu. Lwowski zespół zaprezentował opolskiej publiczności polskie tańce narodowe: poloneza, kujawiaka, oberka, krakowiaka i mazura, i zachwycił opolan.

Natomiast 29 czerwca w ramach Spotkania Odyseja odbyły się III Powiatowe Spotkania Kresowe w Grodźcu. Podczas nich w Grodźcu Radio Opole rozpoczęło, również w ramach Meeting the Odyssey, nagrywanie wspomnień osób urodzonych na Kresach. Był to tzw. Stół Grodziec, pozostałe akcje nagrywania wspomnień odbyły się we wszystkich powiatowych miastach Opolszczyzny. 1 i 7 lipca Stowarzyszenie „Nasz Grodziec” wspólnie z teatrem Lalki i Aktora w Opolu zaprosiło na wspólne lepienie pierogów i śpiewanie pierogi robiły i śpiewały panie z zespołu Grodziec,

Lepienie pierogów z zespołami Grodziec (1.07 g. 18.00) i Jutrzenka (6.07 g. 18.00)

Ta naszy pirogi najlepszy! Lepszych nichtu ni zrobi! Kiedyś, w doma jeszczy, rubili pirogi na nidzieli, potym, jak już ich tu przygnału, to pirogi byli w każdym domi co piątyk. Te naszy pirogi, ruski – najlepszy. Nie wim tylku, czegu na nich gadaju „ruski”. Jak babka chudziła na „ruski święta”, to każdyn jedyn wiedział, ży to święta Rusinów (czyli Ukraińców), ali Ukraińcy (czyli Rusini) ni robiu takich pirogów jak nasze. Ich pirogi maju tylku bulby (kartofli, jak ktoś nie wi) z cybulku w środku, a w naszych je jeszczy syr. Same Ukraińce zresztu nazywaju te nasze pirogi „pirugami pulskimi”. Nu i nie wim, jak to jest, ali wim, ży naszy ruski pirogi smak maju wyjuntkowy. Wim tyż, jak ich zrobić, co trza przygutować, by byli dobry, jak ciastu zamisić, jak farsz zrobić. I to chcemy pukazać – jak  zrobić prawdziwy ruski pirogi.

A pirogi lepić bedu kubitki z dwóch naszych zyspołów, Grodzic i Jutrzenka. Bedu robić pirogi i bedu śpiwać fajny piusenki. Bu śpiwać, to oni umiu, nawyt płyty swoji maju, nawyt nadgrody zdobywali na róźnych przyglądach piusenyk. Puśpiwaju, pugadaju, pirogów narobiu i bedzi można jeść i śpiwać razym z nimi,

z Jutrzenku:

Zakochał się Jasiu

W ubogiej Zosieni

I będzie ją kochał

Tylko do jesieni

albu z Grodźcym:

Czy pamiętasz Janeczku,

Czy pamiętasz Sokole,

Jak my nieraz siedzieli

W tym gaiku oboje?

            Bedzi tyż można pugadać o tym, jak kiedyś byłu, jak ludzi żyli zy sobu dobrzy i nichtu ni putrzybował tyliwizora, żyby gu nud odszydł. I taki spumnienia wrócu nas do czasów pamiętanych, ali minionych, i rozgrzeju, i siły dudadzu, i puzwolu zachować to, co zachować si puwinnu.

 zaś 7 lipca panie z zespołu Jutrzenka.

Lepienie pierogów odbywało się podczas rejsu statkiem po Odrze. Na obu spotkaniach dopisała publiczność, która razem z  naszymi zespołami robiła pierogi i śpiewała. Na koniec rejsu odbyła się degustacja, naszych najlepszych pierogów grodzieckich.

Oprócz organizacji imprez współdziałaliśmy także z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Opolu, która przygotowała wystawę fotografii „Kresowianie na Opolszczyźnie”. Na wystawie zostały wykorzystane m. in. zdjęcia z naszych zbiorów.

Odwiedza nas 63 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright 2019 Nasz Grodziec