Stowarzyszenie Nasz Grodziec
Tel.+48 775464029
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 1%

  Zachęcamy do przekazania 1%. Całość wydatkowana jest na przedsięwzięcia dla mieszkańców Grodźca.
  Więcej ...
 • 2 Dzień Kobiet

  W piątkowy wieczór świetlica wiejska w Grodźcu zgromadziła panie licznie przybyłe na świąteczne spotkanie z okazji Dnia Kobiet.
  Więcej ...
 • 3 Spotkanie opłatkowe

  W niedzielne popołudnie 16 grudnia spotkali się w świetlicy wiejskiej najstarsi a często również samotni mieszkańcy Grodźca. Tradycyjnie już od wielu lat spotkanie organizowane jest przez Sołtysa, Radę Sołecką i Stowarzyszenie Nasz Grodziec".
  Więcej ...
 • 4 Mikołaj

  Z wielką niecierpliwością oczekiwali najmłodsi mieszkańcy Grodźca zapowiadanego wcześniej w świetlicy wiejskiej Gościa. Organizatorzy zapowiadali, że już się zbliża ...słowem; emocje rosły.
  Więcej ...
 • 5 Półkolonie

  Koniec wakacji to dla najmłodszych mieszkańców Grodźca okazja do wzięcia udziału w półkoloniach organizowanych w Kuźni przez Stowarzyszenie Nasz Grodziec. W tym roku z możliwości tej skorzystało trzydzieścioro dzieci, które pod opieką pań Iwony Konieczo i Marzeny Leżak spędziły aktywnie dwa ostatnie tygodnie wakacji.
  Więcej ...

 Wymiana młodzieży polsko-ukraińskiej

W dniach 10.10-20.10 2014r. grupa młodzieży z Grodźca oraz okolicznych miejscowości, a także grupa młodzieży ukraińskiej z miasta Konotop, leżącego w obwodzie sumskim (północno-wschodnia Ukraina) miała okazję brać udział w wymianie polsko-ukraińskiej zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Nasz Grodziec”.

Projekt został zrealizowany dzięki grantowi z Narodowego Centrum Kultury w Warszawie. Młodzież spędziła wspaniałych 11 dni w podhalańskiej miejscowości – Poronin, która również nie została wybrana przypadkowo. W Poroninie młodzi ludzie mogli poznać folklorystyczne bogactwo Podhala. Projekt wymiany polsko - ukraińskiej miał na celu poznanie się młodych Polaków i Ukraińców w oparciu o zamiłowanie do pieśni ludowej. Za pośrednictwem wspólnie śpiewanych pieśni mieliśmy okazję zaznajomić się z kulturą i historią polską oraz ukraińską. Każdy dzień był wykorzystywany na wzajemne poznawanie się. Już pierwszego dnia uczestnicy z obu grup rozpoczęli wzajemną integrację grając wspólnie w siatkówkę. Tego też dnia odbyły się pierwsze warsztaty językowe. Jak się okazało wymowa imion, a co ważniejsze ich zapamiętanie okazało się nie lada wyzwaniem dla każdego. Dzięki temu młodzież polska mogła osłuchać się z językiem ukraińskim i rosyjskim, jak i młodzież ukraińska zapoznawała się z językiem polskim. Dzięki pięknej pogodzie kolejnego dnia udało się wybrać na wspólny spacer po Poroninie, a także zdobyć pierwszy szczyt tj. Galicową Grapę o wysokości 980 m n.p.m. W drodze powrotnej mogliśmy z bliska przyjrzeć się góralskiemu ślubowi, który odbywał się w poronińskim kościele. Młodzież na własne oczy zobaczyła, jak Górale ubierają się na tę okazję oraz jakie utwory są wykonywane podczas tego wydarzenia. Zachwyceni wyrazili ogromną chęć uczestnictwa w całym nabożeństwie, więc mogli dokładnie przyglądać się i brać czynny udział w tej niezwykłej uroczystości. Po powrocie do ośrodka kontynuowaliśmy warsztaty językowe, tym razem poprzez naukę piosenek. Młodzi Polacy uczyli Ukrainców piosenki pt.”Poszła Karolinka do Gogolina”. Było to ogromne wyzwanie, ale młodzież i z tym zadaniem  poradziła sobie świetnie, jednocześnie bardzo dobrze się przy tym bawiąc.

Kolejny dzień również był bogaty w atrakcje, zorganizowany był wyjazd do Zakopanego, gdzie początkowo spędziliśmy czas na Krupówkach, a następnie koleją linową wjechaliśmy na Gubałówkę. Pieszo wróciliśmy do ośrodka, pokonując 10. kilometrowy odcinek trasy, przebiegający przez miejscowość Ząb (najwyżej położona wioska w Polsce). Młodzież zachwycała się  malowniczymi, jesiennymi górskimi krajobrazami, robiła pamiątkowe zdjęcia oraz wzajemnie się integrowała.

Następny dzień także spędziliśmy w  Zakopanem. Zwiedziliśmy Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Jest to najstarszy zakopiański cmentarz (powstał w połowie XIX wieku), na którym chowano ludzi wybitnych i zasłużonych dla Zakopanego, Tatr i Podhala. Pęksowy Brzyzek jest miejscem szczególnym w historii Zakopanego. Jest śladem istnienia tych, którzy kreowali rzeczywistość miasta oraz tych, którzy tworzyli jego legendę. Prawie każdy, kto zapisał się w dziejach miasta i Tatr znalazł tu swoje miejsce pochówku. Młodzież odwiedzała groby znanych osób m.in. Witkacego czy Kornela Makuszyńskiego. Prawie wszystkie nagrobki są niepowtarzalnymi dziełami sztuki, wykonanymi w drewnie, metalu lub kamieniu. Nagrobki ozdobione są góralskimi krzyżami, rzeźbionymi w motywy podhalańskie, malowanymi na szkle. Obok cmentarza znajduje się zabytkowy kościółek pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, który również wzbudził ogromne zainteresowanie, ponieważ jest najstarszym drewnianym kościółem w Zakopanem. Wystrój wnętrza tworzą obrazy ludowe oraz drewniane figurki pochodzące z połowy XIX wieku. Na ołtarzu znajduje się replika częstochowskiego obrazu Czarnej Madonny.

We wtorek tj. 14.10. odbyły się wspólne warsztaty piosenkarskie. Tym razem młodzież ukraińska zapoznawała Polaków ze swoim repertuarem. Było przy tym mnóstwo zabawy. Wieczorem mieliśmy dyskotekę, podczas której integracja postępowała bardzo szybko, wspólne śpiewy i tańce zbliżają. Była to rozgrzewka przed wspólną wyprawą na górskie szlaki.

Następnego dnia udaliśmy się na wędrówkę do Morskiego Oka. Był to bardzo długi spacer, ale dobry nastrój i świetna zabawa towarzyszyła grupie na każdym kroku. Bardziej wytrzymali i odważni zdobyli również Czarny Staw pod Rysami, który znajduje się 188 m wyżej niż lustro wody Morskiego Oka. Dzień zakończył się pomyślnie. Uczestnicy wymiany byli zmęczeni, ale także dumni z siebie.

Kolejne dni młodzież spędziła w ośrodku. Czwartkowy wieczór upłynął pod hasłem: „wieczór polski”. Wówczas została przedstawiona i przetłumaczona na język ukraiński krótka historia Polski, Opola, Ozimka oraz Grodźca, a także odbyła się prezentacja strojów ludowych grodzieckich zespołów. Uczestnicy wymiany prezentowali  tradycję, zwyczaje, historię i kulturę związaną z naszą ojczyzną. Nasi wschodni sąsiedzi zapoznali się z wydarzeniami, świętami i obrzędami, które są niezwykle ważne dla polskiej społeczności. Na zakończenie prezentacji Ukraińcy otrzymali prezenty w postaci map, widokówek, ulotek dotyczących naszego regionu.

Piątek był dniem ukraińskim. Młodzież ukraińska prezentowała historię swojego kraju. Był to moment niezwykle wzniosły i poważny, ponieważ wspominali i uświadamiali młodych Polaków o sytuacji, która panuje na Ukrainie. Odbyła się prezentacja strojów regionalnych, pieśni oraz tańców. Było to dla wszystkich bardzo wzruszające przeżycie. Młodzi ludzie poznali historię dwóch różnych, choć długi czas żyjących w jednym państwie narodów.

Ostatniego dnia nadszedł czas pożegnania. Był to moment niezwykle ważny dla każdego. Nie zabrakło łez, uścisków i ogromnego wzruszenia. Dzięki temu projektowi młodzi ludzie mogli dobrze się poznać, a także zaprzyjaźnić. Z nadzieją kolejnego spotkania rozstali się. Uczestnicy projektu wykazali się wielkim zaangażowaniem i dyscypliną. Pod okiem opiekunów mgr Wiesławy Grecko- Wajs oraz mgr Anny Gruszki młodzież spędziła ze sobą wspaniałych 11 dni jednocześnie ucząc się, jak i miło spędzając swój wolny czas.

mgr Anna Gruszka

Odwiedza nas 120 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright 2019 Nasz Grodziec