Stowarzyszenie Nasz Grodziec
...................................................
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 1%

  Całość przekazanej kwoty wydawana jest na zajęcia i wydarzenia realizowane w Grodźcu
  Więcej ...
 • 2 11 Listopada

  Po raz 102 dzień 11 listopada obchodzony jest w Polsce jako Święto Niepodległości. Ten dzień szczególny zawsze był radosny towarzyszyły mu huczne imprezy, defilady, śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, biegaliśmy w różnych biegach, uczestniczyliśmy w koncertach i wielu innych wydarzeniach, słowem było podniośle, doniośle i uroczyście.
  Więcej ...
 • 3 Rajd

  Od dawna wiadomo było, że w tym roku Sekcja Rowerowa Cyklista, działająca przy Stowarzyszeniu Nasz Grodziec, będzie jeździć po Polesiu, rozpoczynając rajd w Brześciu na Białorusi, a kończąc w Lubomlu na Ukrainie. Wszystko było przygotowane, lecz koronawirus pokrzyżował plany. Wydawało się nawet, że zorganizowanie jakiegokolwiek rajdu nie będzie możliwe. A jednak się udało, naprędce wyznaczona trasa na Podlasiu spodobała się członkom sekcji rowerowej.
  Więcej ...
 • 4 Jubileusz

  W niedzielę, 23 sierpnia 2020r. w kościele parafialnym w Grodźcu odbyły się uroczystości jubileuszowe ks. prałata Edmunda Cisaka, wieloletniego Proboszcza Parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Wojciecha, Honorowego Obywatela Gminy Ozimek, Krajowego Kapelana Sybiraków.
  Więcej ...
 • 5 Spotkanie w Bibliotece

  W niedzielne popołudnie, 5 lipca 2020r. grodziecka biblioteka była miejscem wyjątkowego spotkania. Miejscowa bibliotekarka Iwona Chętnicka jako organizator i gospodarz spotkania, wspierana przez tłumacza panią Magdalenę Lapshin z Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej, gościła w placówce panów Güntera Mally i Hansa Mally z Norymbergii, którzy przybyli, aby spotkać się z reprezentantami lokalnej społeczności: sołtysem - panem Zdzisławem Adamskim oraz prezesem Stowarzyszenia Nasz Grodziec - panią Heleną Gruszką i jej zastępcą - panem Janem Karpa.
  Więcej ...

Kolędnicy

Wielu starszych mieszkańców Grodźca nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez kolędników. Bo kolędnicy w Grodźcu chodzili od zawsze, kontynuując tradycję przywiezioną jeszcze z Kresów.

Musieli oni oprócz kolęd znać powinszowania, początkowo były to długie wierszowane formy, inne dla każdego dnia świąt (na przykład, przychodząc pod dom kolędnicy mówili: Wiecie, czy nie wiecie, że nad waszą chatą gwiazda betlejemska świeci, cieszą się mędrcy świata Herod ślepo goni, a my przyszli po kolędzie opowiedzieć o niej. Wielka radość w Betlejemie, że całemu światu gwiazda ona rozgorzała nad wieśniaczą chatą. I te ludzie zatwardziali, grzeszni i sprzedajni nie poznali Boga w dziecku urodzonym w stajni. I choć Boża ta Dziecina do serca kołata, zamykają przed nią wrota możni tego świata. A czy, dobrzy ludzie, tutaj w waszej chacie uradować się i cieszyć dzisiaj pozwalacie? –Pozwalamy. Bóg wam zapłać, hej bracia, nie stójcie za progiem, tu są dobrzy ludzie, zaczynajmy z Bogiem). Później zastąpiono je jednym winszowaniem, w którym zawarte było życzenie długiego życia i wiecznej nagrody w niebie. Grupy kolędnicze wyposażone były też w odpowiednie rekwizyty, chodzący w święta nosili ze sobą szopkę, Nowy Rok witano tzw. balonem – podświetlaną kulą z wypisanym na niej rokiem, w święto Trzech Króli chodzono z gwiazdą – również podświetlaną. Sami kolędnicy także musieli być przebrani w odpowiednie stroje, które uatrakcyjniały ich występ, a także sprawiały, że trudno było rozpoznać kolędujących. 

W ostatnich latach żywa do niedawna tradycja, nie wiedzieć czemu zanika. Grup kolędniczych chodzi coraz mniej, w tym roku widać było jedną w drugi dzień świąt i jedną w Trzech Króli. Z tego właśnie powodu z inicjatywy Stowarzyszenia „Nasz Grodziec” 6 stycznia wyruszyła z kolędą grupa składająca się z trzech króli i jednego rycerza. Sądząc z reakcji osób, których domy kolędnicy odwiedzili, pomysł był trafiony. W ciągu pięciu godzin kolędnicy odwiedzili 30 rodzin. Po zakończeniu kolędowania przekazali na rzecz Stowarzyszenia „Nasz Grodziec” ponad 500 zł. Dziękujemy.

Stowarzyszenie składa również podziękowania Dyrektor Domu Kultury, pani Helenie Gruszce oraz pani Marzenie Kasperskiej El Khalfi.

Odwiedza nas 25 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright 2021 Nasz Grodziec