Warsztaty zdobienia pisanek

            Od opowieści o zwyczajach wielkanocnych rozpoczęły się w Kuźni warsztaty zdobienia pisanek zorganizowane 15 marca przez Stowarzyszenie Nasz Grodziec.

Prowadząca, pani Helena Wojtasik, przedstawiła wszystkie zwyczaje ludowe począwszy od Środy Popielcowej, aż po Śmigus Dyngus. A było tych zwyczajów całkiem dużo i większość z nich zupełnie zanikła.

            Później rozpoczęła się opowieść o pisankach. Okazało się, że pisanki były bardzo potrzebne dziewczynom właśnie w Śmigus Dyngus, by wykupić się od polania wodą przez chłopców. Ważna była ich kolorystyka, czerwone dawały dziewczyny ukochanemu, żółtym obdarowywały niechcianego zalotnika, zaś jajko o zabarwieniu ciemnym przeznaczone było dla osoby ważnej. Kolory pisanek uzyskiwano z naturalnych barwinków, żyto barwiło na zielono, kora dębu i orzech włoski na brązowo, zaś cebula od koloru żółtego po brązowy.

            Po części teoretycznej rozpoczęły się warsztaty. Każdy uczestnik mógł własnoręcznie wykonać pisankę. Okazało się, że wszyscy mają ukryte talenty i pisanki wykonywane pod okiem pani Heleny Wojtasik wychodzą naprawdę ładne. Bardzo ciekawa okazała się też technika ich wykonywania, pozwalająca na jednym jajku uzyskać wiele różnorakich kolorów. Po ponad dwóch godzinach wszyscy mieli gotowe pisanki gotowe i, co ważniejsze, wiedzę
i umiejętności, do samodzielnego wykonywania ich w domu.