Stowarzyszenie Nasz Grodziec
...................................................
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 Drugi rajd

  Podobnie jak dwa lata temu, znowu przed rajdem w Rumunii pojechaliśmy do Lądka-Zdroju, by spróbować swoich sił w terenie górzystym. 25 czerwca w piątek wieczorem zameldowaliśmy się w hotelu, a następnego dnia rano ruszyliśmy w trasę. Nie było łatwo.
  Więcej ...
 • 2 Pierwszy rajd

  Później niż zwykle (z powodu pandemii), bo dopiero 8 maja Sekcja Rowerowa Cyklista rozpoczęła nowy sezon. Jeziora Turawskie, tradycyjnie zresztą, stały się naszym pierwszym celem. Wyruszyliśmy z ul. Leśnej w stronę Ozimka, gdzie dołączyły do nas kolejne osoby.
  Więcej ...
 • 3 Wizyta w Zapałczarni

  24 czerwca br, na zaproszenie Prezesa Zapałczarni w Częstochowie naszego ziomka - Eugeniusza Kałamarza – delegacja w składzie: Helena Gruszka – prezes Stowarzyszenia Nasz Grodziec, Zdzisław Adamski – sołtys Grodźca oraz dr Krzysztof Kleszcz – radny Rady Miejskiej w Ozimku miała okazję zobaczyć nową ekspozycję pt. „Zapałczarnia w Częstochowie – Historia – Teraźniejszość – Perspektywy”
  Więcej ...
 • 4 Joga

  W czerwcu br - po długiej przerwie - zostały wznowione zajęcia z jogi organizowane niezmiennie w Szkole Podstawowej a prowadzone z powodzeniem przez panią Halinę Oster. Jeżeli po wakacjach zachowane będą bezpieczne warunki , to wznowione zostaną dalsze zajęcia. Zapraszamy chętnych mieszkańców Grodźca do skorzystania z tej jakże atrakcyjnej formy aktywności fizycznej. Dbajmy o swoje zdrowie, zapraszamy.
  Więcej ...
 • 5 11 Listopada

  Po raz 102 dzień 11 listopada obchodzony jest w Polsce jako Święto Niepodległości. Ten dzień szczególny zawsze był radosny towarzyszyły mu huczne imprezy, defilady, śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, biegaliśmy w różnych biegach, uczestniczyliśmy w koncertach i wielu innych wydarzeniach, słowem było podniośle, doniośle i uroczyście.
  Więcej ...

Krypty w biłeckim kościele

Pochodzący z Grodźca pan Adam Sołtys odwiedził latem Biłkę Szlachecką. Zwiedził m. in. cmentarz i kościół biłecki. W kościele jego zainteresowanie wzbudziło otwarte wejście do podziemi. Po zejściu do krypt ujrzał rozpadające się trumny, które udało mu się sfotografować.

Nie zawsze wejście do podziemi biłeckiego kościoła było otwarte. Zdarzało się, że do pierwszej krypty, w której obecni gospodarze świątyni trzymają różne sprzęty można było wejść, jednak drzwi do drugiej krypty były zwykle zamknięte. Tam bowiem po wojnie złożono szczątki właścicieli Biłki Szlacheckiej.

Do końca II wojny światowej w podziemiach biłeckiego kościoła spoczywało sześć osób, w pierwszej krypcie: Jan Paweł Aleksander Sapieha (1847-1901), Seweryna Józefa z Uruskich Sapieżyna (1860-1932) oraz Jan Seweryn Sapieha (1878-1896),  natomiast w drugiej krypcie: Kajetan Uruski (?-1827), Wanda z Potockich Caboga (1788-1876), Józefa z Mierzejewskich Uruska (1790-1840).

Opiekujący się biłeckim kościołem unicki ksiądz z Mikłaszowa potwierdził, że znajdujące się w podziemiach trumny wymagają wymiany lub naprawy. Stawarzyszenie „Nasz Grodziec” zwróci się do konsula polskiego we Lwowie z prośbą o pomoc w tej sprawie. 

Odwiedza nas 23 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright 2021 Nasz Grodziec