Stowarzyszenie Nasz Grodziec
...................................................
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 Prymicje

  30 maja 2020 r. o godzinie 15.00 odbyły się w Grodźcu uroczystość święceń ks. Szymona Supla. Dzień później w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego odbyły się uroczystość Prymicji. Na przestrzeni 75 lat istnienia parafii od 1945 r. wyszedł z niej 12 kapłan.
  Więcej ...
 • 2 8 Marca

  "Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów."
  Więcej ...
 • 3 Spotkanie członków

  Jeszcze w świątecznej scenerii w piątkowy wieczór (10 stycznia) miało miejsce w "Kuźni" noworoczne spotkanie członków Stowarzyszenia "Nasz Grodziec". Spotkanie było okazją do zapoznania się z działalnością Stowarzyszenia w roku ubiegłym, wspomnieniem najdłużej działających członków Stowarzyszenia podziękowaniem za owocną współpracę a także złożeniem życzeń na 2020r.
  Więcej ...
 • 4 Spotkanie opłatkowe

  Tradycyjnie już 22 grudnia Sołtys, Rada Sołecka i Stowarzyszenie „Nasz Grodziec” zorganizowali w świetlicy wiejskiej doroczne spotkanie dla najstarszych, samotnych osób mieszkających w naszej wsi. Zawsze o Nich pamiętamy, to Oni przekazali nam tradycje i zwyczaje przywiezione z Kresów. Często czerpiemy wiedzę z ich doświadczeń i życiowej mądrości, toteż z wielką radością czekamy zawsze na naszych zacnych Gości.
  Więcej ...
 • 5 Mikołaj

  Tradycyjnie już w piątkowe popołudnie świetlica w Grodźcu zapełniła się najmłodszymi milusińskimi. Dzieci z wypiekami na twarzy wyczekiwały mając wątpliwości nie ma śniegu, czy dojedzie ? Wiadomo że jest dobry, że przywozi prezenty …..słowem budzi emocje.
  Więcej ...

Krypty w biłeckim kościele

Pochodzący z Grodźca pan Adam Sołtys odwiedził latem Biłkę Szlachecką. Zwiedził m. in. cmentarz i kościół biłecki. W kościele jego zainteresowanie wzbudziło otwarte wejście do podziemi. Po zejściu do krypt ujrzał rozpadające się trumny, które udało mu się sfotografować.

Nie zawsze wejście do podziemi biłeckiego kościoła było otwarte. Zdarzało się, że do pierwszej krypty, w której obecni gospodarze świątyni trzymają różne sprzęty można było wejść, jednak drzwi do drugiej krypty były zwykle zamknięte. Tam bowiem po wojnie złożono szczątki właścicieli Biłki Szlacheckiej.

Do końca II wojny światowej w podziemiach biłeckiego kościoła spoczywało sześć osób, w pierwszej krypcie: Jan Paweł Aleksander Sapieha (1847-1901), Seweryna Józefa z Uruskich Sapieżyna (1860-1932) oraz Jan Seweryn Sapieha (1878-1896),  natomiast w drugiej krypcie: Kajetan Uruski (?-1827), Wanda z Potockich Caboga (1788-1876), Józefa z Mierzejewskich Uruska (1790-1840).

Opiekujący się biłeckim kościołem unicki ksiądz z Mikłaszowa potwierdził, że znajdujące się w podziemiach trumny wymagają wymiany lub naprawy. Stawarzyszenie „Nasz Grodziec” zwróci się do konsula polskiego we Lwowie z prośbą o pomoc w tej sprawie. 

Odwiedza nas 339 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright 2020 Nasz Grodziec