Stowarzyszenie Nasz Grodziec
Tel.+48 775464029
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 1%

  Wpływy z 1% z ostatnich lat.
  Więcej ...
 • 2 8 Marca

  "Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów."
  Więcej ...
 • 3 Spotkanie członków

  Jeszcze w świątecznej scenerii w piątkowy wieczór (10 stycznia) miało miejsce w "Kuźni" noworoczne spotkanie członków Stowarzyszenia "Nasz Grodziec". Spotkanie było okazją do zapoznania się z działalnością Stowarzyszenia w roku ubiegłym, wspomnieniem najdłużej działających członków Stowarzyszenia podziękowaniem za owocną współpracę a także złożeniem życzeń na 2020r.
  Więcej ...
 • 4 Spotkanie opłatkowe

  Tradycyjnie już 22 grudnia Sołtys, Rada Sołecka i Stowarzyszenie „Nasz Grodziec” zorganizowali w świetlicy wiejskiej doroczne spotkanie dla najstarszych, samotnych osób mieszkających w naszej wsi. Zawsze o Nich pamiętamy, to Oni przekazali nam tradycje i zwyczaje przywiezione z Kresów. Często czerpiemy wiedzę z ich doświadczeń i życiowej mądrości, toteż z wielką radością czekamy zawsze na naszych zacnych Gości.
  Więcej ...
 • 5 Mikołaj

  Tradycyjnie już w piątkowe popołudnie świetlica w Grodźcu zapełniła się najmłodszymi milusińskimi. Dzieci z wypiekami na twarzy wyczekiwały mając wątpliwości nie ma śniegu, czy dojedzie ? Wiadomo że jest dobry, że przywozi prezenty …..słowem budzi emocje.
  Więcej ...

V Powiatowe Spotkania Kresowe

W dniach 25-26 czerwca odbyły się V Powiatowe Spotkania Kresowe zorganizowane wspólnie przez Sołtysa Grodźca i Radę Sołecką oraz Stowarzyszenie Nasz Grodziec. Imprezę  dofinansowaną przez UGiM w Ozimku oraz Powiat Opolski, objął patronatem Starosta Opolski Henryk Lakwa, patronat medialny sprawowało Radio Opole.

Spotkania rozpoczęła uroczystość nadania imienia Haliny Gładkowej placowi przy Pawilonie. Ryszard Olearczyk przedstawił sylwetkę Haliny Gładkowej (zob. więcej), następnie burmistrz Ozimka Jan Labus oraz synowie patronki placu, Zbigniew i Andrzej Gładkowie, odsłonili tablicę z nazwą placu. Uczniowie PSP w Grodźcu zaprezentowali program artystyczny. Na zakończenie uroczystości głos zabrał Zbigniew Gładki, dziękując mieszkańcom Grodźca za podjętą inicjatywę.

Kolejnym punktem Powiatowych Spotkań Kresowych było otwarcie wystawy fotograficznej  Kresowianie - 70 lat na Śląsku, przygotowanej przez Zofię Rup. Na wystawie ukazano proces organizowania życia społecznego w powojennym Grodźcu (zob. więcej), powstanie parafii (zob. więcej), szkoły podstawowej (zob. więcej), Ochotniczej Straży Pożarnej, Koła Gospodyń Wiejskich, Ludowego Zespołu Sportowego Grodziec, zespołu folklorystycznego Grodziec (zob. więcej) i zespołu folklorystycznego  Jutrzenka (zob. więcej). Podczas zwiedzania wystawy było sporo emocji, rozpoznawano dawnych nauczycieli szkolnych, szukano na zdjęciach osób znajomych.

Prezentacja multimedialna pt. Kuchnia kresowa. Podróż kulinarna po Kresach Wschodnich poprzedziła Warsztaty kulinarne. Przedstawiająca kuchnię kresową Barbara Durkalec rozpoczęła prezentację od wyjaśnienia pojęcia Kresy i przedstawienia ziem, które Kresami nazywano. Następnie podała cechy charakterystyczne kuchni kresowej, podkreślając, że była to przede wszystkim kuchnia smaczna: Być może kuchnia kresowa nie należy do najlżejszych i najbardziej dietetycznych. Być może jest nawet nieco tłustsza niż powinna. Być może… Ale wszystko to rekompensuje zapach tych potraw, ich smak… Wśród przedstawianych potraw kresowych znalazły się m. in. babka ziemniaczana, kiszka ziemniaczana, cepeliny, pierogi ruskie, pierogi z kaszy gryczanej, barszcz ukraiński, zacierka, gołąbki z kartofli.

Po kulinarnej części teoretycznej rozpoczęły się warsztaty, podczas których Czesława Marcinków pokazywała jak zrobić ruskie pierogi, zaś Katarzyna Wojdyła zaprezentowała, sposób wykonywania gołąbków z kaszy. Ciekawostką, o której wiedzą nieliczni jest lepienie pierogów z kulki. Nie trzeba rozwałkowywać ciasta, wycinać krążków, starczy zrobić kulkę, rozgnieść ją w dłoni, napełnić  farszem i skleić. Po pokazie można było spróbować potraw.

Pierwszy dzień spotkań zakończyła dyskoteka dla młodzieży.

W niedzielę spotkania rozpoczęły się przemarszem przez wieś przebranych w dawne stroje mieszkańców Grodźca. Przemarsz miał przypomnieć przybycie do Grodźca w 1945 r. naszych przodków wypędzonych z rodzinnych stron. Po przemarszu, pod Pomnikiem Wypędzonych kwiaty złożyły delegacje: Sołectwa Grodziec (Zdzisław Adamski i Alicja Bogusz), Stowarzyszenia Nasz Grodziec (Czesława Marcinków, Łucja Furman i Jan Karpa), Powiatu Opolskiego (wicestarosta Leonarda Płoszaj i radny Antoni Gryc) oraz poseł Tomasz Kostuś wraz z burmistrzem Ozimka Janem Labusem, a także prof. Stanisław S. Nicieja i Henryk Wierny.

Dalsza część uroczystości odbywała się na boisku PSP w Grodźcu. Na początek wystąpił dobrze znany w Grodźcu chór Echo Kresów z Kędzierzyna-Koźla, laureat wielu przeglądów pieśni kresowej. Chórzyści zaprezentowali bogaty repertuar, na który złożyły się m. in. wesołe piosenki lwowskiej ulicy. Następnie wręczono nagrody w konkursie na najlepiej przebraną osobę. Dwuosobowe jury (Dorota Olearczyk i Zofia Rup ) wybrało zwycięzców, pierwsze miejsce zdobyła Jadwiga Wąsik, drugie Julia Olearczyk, a trzecie Adam Wąsik. Jury wyróżniło również przebranie Karoliny Lewczak. Po wręczeniu dyplomów i nagród na scenie pojawił się zespół Zbrucz z Tarnopola, który wykonał ukraińskie i polskie pieśni i tańce. Występ został nagrodzony gromkimi brawami. Kolejną atrakcją spotkań był konkurs kulinarny, na który zgłoszono dziewięć potraw: pierogi z kaszy gryczanej i sera (Caritas), pierogi ruskie (Czesława Marcinków), gołąbki z ziemniakami (Łucja Furman), gołąbki z kaszą gryczaną (Katarzyna Wojdyła i Maria Jarocka), placki kartoflane (Teresa Kałamarz) i korowaj (Anna Juszczyszyn). Jury w składzie: Agata Goliszewska, Alicja Bogusz i Henryk Wierny przyznało pierwsze miejsce Ł. Furman, drugie zespołowi Caritas, a trzecie K. Wojdyle. Wyróżniło również korowaj A. Juszczyszyn. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Bardzo interesującym punktem programu był występ Zespołu Teatralnego Faska z Piotrówki. W przedstawieniu Jak się Jóźku spotkał z Jorgusiem opowiedziano o powojennym spotkaniu Polaków wypędzonych z Kresów ze Ślązakami. Dobry scenariusz i świetna gra aktorów (przygotowanych przez Emilię Spiech) sprawiły, że publiczność żywiołowo reagowała na wydarzenia na scenie. Konkursem, który wzbudził najwięcej emocji wśród publiczności było jedzenie pierogów na czas. Uczestnicy (5 osób) mieli zjeść jak najwięcej pierogów w ciągu pięciu minut. Rywalizację wygrał Sebastian Pyć (27 pierogów), wyprzedzając Tomasza Furmana (26 pierogów), Radosława Kozieła (25 pierogów), Bronisławę Latochę (17 pierogów) i Jacka Jachecia (15 pierogów). Na zakończenie części artystycznej wystąpiły grodzieckie zespoły folklorystyczne Jutrzenka i Grodziec. Powiatowe Spotkania Kresowe zakończyła zabawa taneczna z zespołem Eliot.

Imprezą towarzyszącą V Powiatowym Spotkaniom Kresowym była wystawa pt. A kto chce być wolnym, a kto chce być sługą, przedstawiająca sylwetki żołnierzy wyklętych związanych z Opolszczyzną. Wśród nich znalazły się także trzy osoby urodzone w Biłce Szlacheckiej i mieszkających po wojnie w Gościęcinie koło Kędzierzyna-Koźla. Antoni Marcinków, Józef Paczosa i Władysław Wilczyński zostali skazani za działalność w WIN na kilkanaście lat więzienia.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania staroście opolskiemu Henrykowi Lakwie, burmistrzowi Ozimka Janowi Labusowi, dyrektor Ośrodka Integracji i Pomocy Społecznej Barbarze Katolik, dyrektor PSP w Grodźcu Dorocie Mrozek, Bolesławowi Bezegowi, Stanisławowi Błaziakowi, Krzysztofowi Czechowi, Markowi Derdzie, Markowi Fijałkowsiemu, Danielowi Glinkowskiemu, Markowi Krysie, Janowi Ledniowskiemu, Jarosławowi Lewczakowi, Katarzynie i Józefowi Marciniakom, Małgorzacie i Adamowi Pastuchom, Janowi Machulakowi, Michałowi Machulakowi, Mariuszowi Mielnikowi, Tomaszowi Wojczykowi, Jerzemu Wienchowi, Arkadiuszowi Wachowiczowi, Radosławowi Zielińskiemu, właścicielom sklepu ABC w Grodźcu, właścicielom Restauracji Nowa w Ozimku, właścicielom Karczmy Bór - Czy brzuch? w Grodźcu oraz właścicielom Centrum Ogrodniczego Pracuś.

Impreza współfinansowana przez Powiat Opolski i Gminę Ozimek.

       

 

Odwiedza nas 11 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright 2020 Nasz Grodziec