Stowarzyszenie Nasz Grodziec
Tel.+48 775464029
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 Rajd po Rumunii

  W końcu, wreszcie, nareszcie, doczekaliśmy się, urlop już jutro, już, już, tuż, tuż. Przygotowania trwały długo, specjalnie na wyjazd kupiliśmy przyczepę rowerową, mamy samochód z hakiem, który będzie ją ciągnął, trasa ustalona, noclegi zarezerwowane. W piątek wieczorem przygotowujemy się do wyjazdu, gdy nagle dostajemy informację, że samochód z hakiem zepsuł się i raczej nie powiezie naszych rowerów, jest piątek około dziesiątej wieczór.
  Więcej ...
 • 2 Spotkania Kresowe

  Tegoroczne VIII Opolskie Spotkania Kresowe odbyły się niezmiennie w Grodźcu w dniach 29-30 czerwca i były organizowane pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Opolskiego. Organizatorzy spotkania tj. Sołtys, Rada Sołecka oraz Stowarzyszenie „Nasz Grodziec” zgodnie z wieloletnią tradycją przygotowali bogatą ofertę programową adresując '' ją'' zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
  Więcej ...
 • 3 Tenis

  Sobotnie upały nie przeszkodziły uczestnikom zawodów sportowych w tenisie stołowym, którzy bardzo aktywnie spędzili do południa swój czas w sali gimnastycznej PSP w Grodźcu. Tradycyjnie już z inicjatywy Stowarzyszenia „Nasz Grodziec” odbyły się tu bowiem w dniu 8 czerwca br.(sobota) kolejne -„VII Mistrzostwa Grodźca w Ping-Pongu”.
  Więcej ...
 • 4 MAMY „OPOLSKĄ GWIAZDĘ EUROPY''

  W sobotę 1 czerwca w siedzibie Stowarzyszenia „nasz Grodziec” gościliśmy uczestników projektu – rajdu rowerowego realizowanego przez LGD „Kraina Dinozaurów” pt. ,,Rowerem aleja Opolskich Gwiazd Europy’’. Peleton grupy „rajdowców” otwierała prezes LGD – Anna Golec. Grodziec był pierwszą z wielu miejscowości, które w tym dniu odwiedzili uczestnicy projektu. Obecni byli również gospodarze naszej gminy w osobach; burmistrz Ozimka – Jan Labus oraz w-ce burmistrz – Zbigniew Kowalczyk.
  Więcej ...
 • 5 Dzień Seniora

  Z okazji Dnia Seniora 19 maja, w niedzielne popołudnie, z inicjatywy Sołtysa, Rady Sołeckiej oraz Stowarzyszenia „Nasz Grodziec” odbyło się w świetlicy wiejskiej uroczyste spotkanie najstarszych mieszkańców Grodźca. Ten świąteczny dzień i spotkanie jest niezmiennie okazją do wspomnień tych co odeszli do minionych lat dzieciństwa i młodości po lata współczesne.
  Więcej ...

Spór o pamięć – spotkanie w Kuźni

28 maja 2016 r. w siedzibie stowarzyszenia Nasz Grodziec odbył się wykład otwarty pt. „Spór o pamięć”. Powojenna wymiana ludności w polskiej i niemieckiej pamięci., połączony z prezentacją książki autorstwa Marka Mazurkiewicza z Państwowego Instytutu Naukowego – Instytutu Śląskiego pt. „Spór o pamięć. Polityczne następstwa powojennych wysiedleń Niemców w pozimnowojennych relacjach polsko-niemieckich i czesko-niemieckich”.

Wykład wyjątkowo ciekawy, przedstawiony w interesującej formie, poruszający ciągle żywy i trudny temat w naszym środowisku.

Wykład składał się z dwóch części, w pierwszej Marek Mazurkiewicz przybliżył historyczne tło przyczyn i przebieg powojennego procesu wymiany ludności pomiędzy Polską a Niemcami, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń, jakie miały miejsce na obszarze Górnego Śląska. Przybliżył też przyczyny dużego znaczenia tematu powojennych wysiedleń dla niemieckiego społeczeństwa i tamtejszego systemu politycznego.

W części drugiej, przedstawiony został problem różnic w polskiej i niemieckiej świadomości historycznej na temat procesu powojennych wysiedleń ludności niemieckiej, poruszono również kwestie nazw, jakie na przestrzeni kilku dziesięcioleci używano do określania przesiedleń Polaków z Kresów Wschodnich II RP i wysiedleń Niemców z byłych niemieckich prowincji wschodnich (Prus Wschodnich, Pomorza i Śląska). Autor przedstawił problem różnic w polskiej i niemieckiej pamięci o powojennej wymianie ludności na tle rozwoju polsko-niemieckich stosunków w okresie zimnej wojny (1949-1989) i po przełomie 1989 r. W trakcie wykładu wyświetlano fragmenty polskiej Kroniki Filmowej i wypowiedzi przywódców Polski i Niemiec z okresu zimnej wojny, które przypomniały charakter wzajemnych relacji przed 1989 r.

Po wykładzie nie obyło się bez dyskusji, momentami gorącej, były liczne pytania i wspomnienia. Dyskutanci wyrażali pogląd, że ukuty przez komunistyczną propagandę termin „repatriacja” zupełnie źle oddaje to, co stało się z Polakami z Kresów po II wojnie. O wiele trafniejszym terminem jest „wypędzenie”.

Stowarzyszenie Nasz Grodziec  serdecznie dziękuje panu doktorowi Markowi Mazurkiewiczowi za wygłoszenie wykładu.

Odwiedza nas 53 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright 2019 Nasz Grodziec