Stowarzyszenie Nasz Grodziec
...................................................
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 Spotkanie w Biblitece

  W niedzielne popołudnie, 5 lipca 2020r. grodziecka biblioteka była miejscem wyjątkowego spotkania. Miejscowa bibliotekarka Iwona Chętnicka jako organizator i gospodarz spotkania, wspierana przez tłumacza panią Magdalenę Lapshin z Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej, gościła w placówce panów Güntera Mally i Hansa Mally z Norymbergii, którzy przybyli, aby spotkać się z reprezentantami lokalnej społeczności: sołtysem - panem Zdzisławem Adamskim oraz prezesem Stowarzyszenia Nasz Grodziec - panią Heleną Gruszką i jej zastępcą - panem Janem Karpa.
  Więcej ...
 • 2 Prymicje

  30 maja 2020 r. o godzinie 15.00 odbyły się w Grodźcu uroczystość święceń ks. Szymona Supla. Dzień później w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego odbyły się uroczystość Prymicji. Na przestrzeni 75 lat istnienia parafii od 1945 r. wyszedł z niej 12 kapłan.
  Więcej ...
 • 3 8 Marca

  "Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów."
  Więcej ...
 • 4 Spotkanie członków

  Jeszcze w świątecznej scenerii w piątkowy wieczór (10 stycznia) miało miejsce w "Kuźni" noworoczne spotkanie członków Stowarzyszenia "Nasz Grodziec". Spotkanie było okazją do zapoznania się z działalnością Stowarzyszenia w roku ubiegłym, wspomnieniem najdłużej działających członków Stowarzyszenia podziękowaniem za owocną współpracę a także złożeniem życzeń na 2020r.
  Więcej ...
 • 5 Spotkanie opłatkowe

  Tradycyjnie już 22 grudnia Sołtys, Rada Sołecka i Stowarzyszenie „Nasz Grodziec” zorganizowali w świetlicy wiejskiej doroczne spotkanie dla najstarszych, samotnych osób mieszkających w naszej wsi. Zawsze o Nich pamiętamy, to Oni przekazali nam tradycje i zwyczaje przywiezione z Kresów. Często czerpiemy wiedzę z ich doświadczeń i życiowej mądrości, toteż z wielką radością czekamy zawsze na naszych zacnych Gości.
  Więcej ...

Białka

We wrześniu 2016 r. Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu wyczyścił naszą rzeczkę, wykoszono trawę, wydobyto z wody gałęzie i najróżniejsze śmieci (butelki, puszki itp.). Wszystkie te „skarby” ułożono na brzegu.

Ponieważ wielu mieszkańców Grodźca pytało mnie, kiedy śmieci zostaną uprzątnięte zadzwoniłem 12 października do WZMiUW w Opolu i w rozmowie z panią Jolantą Galas dowiedziałem się, że Wojewódzki Zarząd Melioracji nie zamierza sprzątać śmieci wydobytych z naszej rzeczki ponieważ, po pierwsze, nie ma na to pieniędzy, zaś po drugie, to nie są ich śmieci, bo przecież oni w Grodźcu nie śmiecą. 14 października zadzwoniłem jeszcze raz do pani Jolanty Galas, informując ją, że chcę napisać kilka słów nt. naszej pierwszej rozmowy i dlatego chciałbym, by potwierdziła informacje, których mi udzieliła. Pani Jolanta Galas stwierdziła, że Wojewódzki Zarząd Melioracji będzie jeszcze rozmawiał z firmą, która czyściła rzeczkę i, być może, zleci jej wywóz śmieci. Ostateczna decyzja ma zostać podjęta do końca października, miejmy nadzieję, że instytucja, która naśmieciła będzie w stanie posprzątać po sobie.

I jeszcze dwa słowa o doświadczeniach naszej Białki z Wojewódzkim Zarządem Melioracji, jakiś czas temu, ówczesny dyrektor  WZMiUW, Zbigniew Bahryj, zauważył, że nasza rzeczka nie płynie wzdłuż ulicy Częstochowskiej, lecz wypływa z rowu melioracyjnego wykopanego wzdłuż ul. Robotniczej. Nie przeszkadzało panu dyrektorowi to, że w rowie melioracyjnym wykopanym wzdłuż ulicy Robotniczej jest zupełnie sucho, a Białka płynie jakby nigdy nic. Od czasu „odkrycia” WZMiUW czyści Białkę tylko do ul. Robotniczej, parę metrów za mostem na Robotniczej pozostawia rzeczkę swojemu losowi, a czyścić zaczyna rów melioracyjny, podlegający Spółce Wodnej. Tak więc Zbigniew Bahryj udowodnił, że nie tylko bolszewicy zmieniali bieg rzek.

Odwiedza nas 30 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright 2020 Nasz Grodziec