Stowarzyszenie Nasz Grodziec
Tel.+48 775464029
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 Rajd po Rumunii

  W końcu, wreszcie, nareszcie, doczekaliśmy się, urlop już jutro, już, już, tuż, tuż. Przygotowania trwały długo, specjalnie na wyjazd kupiliśmy przyczepę rowerową, mamy samochód z hakiem, który będzie ją ciągnął, trasa ustalona, noclegi zarezerwowane. W piątek wieczorem przygotowujemy się do wyjazdu, gdy nagle dostajemy informację, że samochód z hakiem zepsuł się i raczej nie powiezie naszych rowerów, jest piątek około dziesiątej wieczór.
  Więcej ...
 • 2 Spotkania Kresowe

  Tegoroczne VIII Opolskie Spotkania Kresowe odbyły się niezmiennie w Grodźcu w dniach 29-30 czerwca i były organizowane pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Opolskiego. Organizatorzy spotkania tj. Sołtys, Rada Sołecka oraz Stowarzyszenie „Nasz Grodziec” zgodnie z wieloletnią tradycją przygotowali bogatą ofertę programową adresując '' ją'' zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
  Więcej ...
 • 3 Tenis

  Sobotnie upały nie przeszkodziły uczestnikom zawodów sportowych w tenisie stołowym, którzy bardzo aktywnie spędzili do południa swój czas w sali gimnastycznej PSP w Grodźcu. Tradycyjnie już z inicjatywy Stowarzyszenia „Nasz Grodziec” odbyły się tu bowiem w dniu 8 czerwca br.(sobota) kolejne -„VII Mistrzostwa Grodźca w Ping-Pongu”.
  Więcej ...
 • 4 MAMY „OPOLSKĄ GWIAZDĘ EUROPY''

  W sobotę 1 czerwca w siedzibie Stowarzyszenia „nasz Grodziec” gościliśmy uczestników projektu – rajdu rowerowego realizowanego przez LGD „Kraina Dinozaurów” pt. ,,Rowerem aleja Opolskich Gwiazd Europy’’. Peleton grupy „rajdowców” otwierała prezes LGD – Anna Golec. Grodziec był pierwszą z wielu miejscowości, które w tym dniu odwiedzili uczestnicy projektu. Obecni byli również gospodarze naszej gminy w osobach; burmistrz Ozimka – Jan Labus oraz w-ce burmistrz – Zbigniew Kowalczyk.
  Więcej ...
 • 5 Dzień Seniora

  Z okazji Dnia Seniora 19 maja, w niedzielne popołudnie, z inicjatywy Sołtysa, Rady Sołeckiej oraz Stowarzyszenia „Nasz Grodziec” odbyło się w świetlicy wiejskiej uroczyste spotkanie najstarszych mieszkańców Grodźca. Ten świąteczny dzień i spotkanie jest niezmiennie okazją do wspomnień tych co odeszli do minionych lat dzieciństwa i młodości po lata współczesne.
  Więcej ...

Uroczystość w Gościęcinie

01 października 2016r. w Gościęcinie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pochodzącym z Biłki Szlacheckiej "żołnierzom wyklętym". Pomysłodawcą i organizatorem imprezy był Henryk Wierny wraz z Zespołem Inicjatyw Obywatelskich Wsi Gościęcin.  Wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in. Wojewoda Opolski Adam Czubak, parlamentarzyści Opolszczyzny, ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, a także sołtys Grodźca Zdzisław Adamski, delegacja Stowarzyszenia „Nasz Grodziec” oraz zespół folklorystyczny Grodziec.

Uroczystość rozpoczęła się przemarszem kompanii honorowej Wojska Polskiego, pocztów sztandarowych i delegacji pod Dom Kultury, gdzie odsłonięto i poświęcono tablicę. Następnie odbyła się msza święta, podczas której kazanie wygłosił ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Po mszy goście udali się na poczęstunek. Impreza zakończyła się występem zespołu Grodziec.

Odsłonięta tablica upamiętnia działalność organizacji Wolność i Niezawisłość, w ramach której w Gościęcinie w marcu 1946 r. powstała grupa Olimpia.  Dowódcą grupy był Antoni Marcinków, jego zastępcą Władysław Wilczyński. Oprócz nich do WiN należeli również: Wojciech Adamski, Antoni Hemon, Jan Jastrząbek, Józef Jastrząbek, Jan Kałamarz, Antoni Kasperski, Łukasz Kubów, Stanisław Kubów, Michał Niedzielski, Eugeniusz Niedźwiedź, Józef Paczosa, Stanisław Rogoziewicz, Stanisław Wielgan, Józef Wierny, Tadeusz Wierny, Wacław Wilczyński.  We wrześniu 1949 r. w wyniku pacyfikacji Gościęcina i po licznych rewizjach znaleziono i zarekwirowano 5 pistoletów „Colt”, 4 pistolety maszynowe „Sten”, 1 pistolet maszynowy „MP”, karabin maszynowy MG 42 z 300 szt. amunicji, 20 grantów ręcznych produkcji angielskiej oraz kilkadziesiąt egzemplarzy nielegalnej gazetki podziemnej „Strażnica Kresowa”. W wyniku tej akcji do aresztu w Koźlu trafiło 70 mieszkańców wioski. W tym samym czasie aresztowania i przesłuchania miały miejsce również w Grodźcu.

3 kwietnia 1950 roku ogłoszono wyroki skazujące: dowódców „Olimpii” Antoniego Marcinkowa i Władysława Wilczyńskiego na kary 15 lat więzienia. Szeregowi WiN-owcy otrzymali wyroki nieco lżejsze: Józef Kadyła i Tadeusz Wierny - 12 lat więzienia; Franciszek Lewczak, Antoni Kasperski i Franciszek Hemon -  8 lat więzienia; Grzegorz Kadyła - 7 lat więzienia;  Józef Paczosa i Stanisław Rogoziewicz - 6 lat więzienia; Michał Kasprzak i Michał Niedzielski - 4 lata więzienia; Jan Jary - 3 lata więzienia; Jan Bąk i Eugeniusz Zajączkowski - 2 lata więzienia;  Józef Wierny - 1 rok więzienia. Ponadto wszystkich skazano na utratę honorowych praw obywatelskich i konfiskatę całego mienia.


Odwiedza nas 34 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright 2019 Nasz Grodziec