Stowarzyszenie Nasz Grodziec
...................................................
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 Prymicje

  30 maja 2020 r. o godzinie 15.00 odbyły się w Grodźcu uroczystość święceń ks. Szymona Supla. Dzień później w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego odbyły się uroczystość Prymicji. Na przestrzeni 75 lat istnienia parafii od 1945 r. wyszedł z niej 12 kapłan.
  Więcej ...
 • 2 8 Marca

  "Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów."
  Więcej ...
 • 3 Spotkanie członków

  Jeszcze w świątecznej scenerii w piątkowy wieczór (10 stycznia) miało miejsce w "Kuźni" noworoczne spotkanie członków Stowarzyszenia "Nasz Grodziec". Spotkanie było okazją do zapoznania się z działalnością Stowarzyszenia w roku ubiegłym, wspomnieniem najdłużej działających członków Stowarzyszenia podziękowaniem za owocną współpracę a także złożeniem życzeń na 2020r.
  Więcej ...
 • 4 Spotkanie opłatkowe

  Tradycyjnie już 22 grudnia Sołtys, Rada Sołecka i Stowarzyszenie „Nasz Grodziec” zorganizowali w świetlicy wiejskiej doroczne spotkanie dla najstarszych, samotnych osób mieszkających w naszej wsi. Zawsze o Nich pamiętamy, to Oni przekazali nam tradycje i zwyczaje przywiezione z Kresów. Często czerpiemy wiedzę z ich doświadczeń i życiowej mądrości, toteż z wielką radością czekamy zawsze na naszych zacnych Gości.
  Więcej ...
 • 5 Mikołaj

  Tradycyjnie już w piątkowe popołudnie świetlica w Grodźcu zapełniła się najmłodszymi milusińskimi. Dzieci z wypiekami na twarzy wyczekiwały mając wątpliwości nie ma śniegu, czy dojedzie ? Wiadomo że jest dobry, że przywozi prezenty …..słowem budzi emocje.
  Więcej ...

Uroczystość w Gościęcinie

01 października 2016r. w Gościęcinie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pochodzącym z Biłki Szlacheckiej "żołnierzom wyklętym". Pomysłodawcą i organizatorem imprezy był Henryk Wierny wraz z Zespołem Inicjatyw Obywatelskich Wsi Gościęcin.  Wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in. Wojewoda Opolski Adam Czubak, parlamentarzyści Opolszczyzny, ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, a także sołtys Grodźca Zdzisław Adamski, delegacja Stowarzyszenia „Nasz Grodziec” oraz zespół folklorystyczny Grodziec.

Uroczystość rozpoczęła się przemarszem kompanii honorowej Wojska Polskiego, pocztów sztandarowych i delegacji pod Dom Kultury, gdzie odsłonięto i poświęcono tablicę. Następnie odbyła się msza święta, podczas której kazanie wygłosił ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Po mszy goście udali się na poczęstunek. Impreza zakończyła się występem zespołu Grodziec.

Odsłonięta tablica upamiętnia działalność organizacji Wolność i Niezawisłość, w ramach której w Gościęcinie w marcu 1946 r. powstała grupa Olimpia.  Dowódcą grupy był Antoni Marcinków, jego zastępcą Władysław Wilczyński. Oprócz nich do WiN należeli również: Wojciech Adamski, Antoni Hemon, Jan Jastrząbek, Józef Jastrząbek, Jan Kałamarz, Antoni Kasperski, Łukasz Kubów, Stanisław Kubów, Michał Niedzielski, Eugeniusz Niedźwiedź, Józef Paczosa, Stanisław Rogoziewicz, Stanisław Wielgan, Józef Wierny, Tadeusz Wierny, Wacław Wilczyński.  We wrześniu 1949 r. w wyniku pacyfikacji Gościęcina i po licznych rewizjach znaleziono i zarekwirowano 5 pistoletów „Colt”, 4 pistolety maszynowe „Sten”, 1 pistolet maszynowy „MP”, karabin maszynowy MG 42 z 300 szt. amunicji, 20 grantów ręcznych produkcji angielskiej oraz kilkadziesiąt egzemplarzy nielegalnej gazetki podziemnej „Strażnica Kresowa”. W wyniku tej akcji do aresztu w Koźlu trafiło 70 mieszkańców wioski. W tym samym czasie aresztowania i przesłuchania miały miejsce również w Grodźcu.

3 kwietnia 1950 roku ogłoszono wyroki skazujące: dowódców „Olimpii” Antoniego Marcinkowa i Władysława Wilczyńskiego na kary 15 lat więzienia. Szeregowi WiN-owcy otrzymali wyroki nieco lżejsze: Józef Kadyła i Tadeusz Wierny - 12 lat więzienia; Franciszek Lewczak, Antoni Kasperski i Franciszek Hemon -  8 lat więzienia; Grzegorz Kadyła - 7 lat więzienia;  Józef Paczosa i Stanisław Rogoziewicz - 6 lat więzienia; Michał Kasprzak i Michał Niedzielski - 4 lata więzienia; Jan Jary - 3 lata więzienia; Jan Bąk i Eugeniusz Zajączkowski - 2 lata więzienia;  Józef Wierny - 1 rok więzienia. Ponadto wszystkich skazano na utratę honorowych praw obywatelskich i konfiskatę całego mienia.


Odwiedza nas 329 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright 2020 Nasz Grodziec