Stowarzyszenie Nasz Grodziec
Tel.+48 775464029
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 1%

  Zachęcamy do przekazania 1%. Całość wydatkowana jest na przedsięwzięcia dla mieszkańców Grodźca.
  Więcej ...
 • 2 Dzień Kobiet

  W piątkowy wieczór świetlica wiejska w Grodźcu zgromadziła panie licznie przybyłe na świąteczne spotkanie z okazji Dnia Kobiet.
  Więcej ...
 • 3 Spotkanie opłatkowe

  W niedzielne popołudnie 16 grudnia spotkali się w świetlicy wiejskiej najstarsi a często również samotni mieszkańcy Grodźca. Tradycyjnie już od wielu lat spotkanie organizowane jest przez Sołtysa, Radę Sołecką i Stowarzyszenie Nasz Grodziec".
  Więcej ...
 • 4 Mikołaj

  Z wielką niecierpliwością oczekiwali najmłodsi mieszkańcy Grodźca zapowiadanego wcześniej w świetlicy wiejskiej Gościa. Organizatorzy zapowiadali, że już się zbliża ...słowem; emocje rosły.
  Więcej ...
 • 5 Półkolonie

  Koniec wakacji to dla najmłodszych mieszkańców Grodźca okazja do wzięcia udziału w półkoloniach organizowanych w Kuźni przez Stowarzyszenie Nasz Grodziec. W tym roku z możliwości tej skorzystało trzydzieścioro dzieci, które pod opieką pań Iwony Konieczo i Marzeny Leżak spędziły aktywnie dwa ostatnie tygodnie wakacji.
  Więcej ...

Uroczystość w Gościęcinie

01 października 2016r. w Gościęcinie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pochodzącym z Biłki Szlacheckiej "żołnierzom wyklętym". Pomysłodawcą i organizatorem imprezy był Henryk Wierny wraz z Zespołem Inicjatyw Obywatelskich Wsi Gościęcin.  Wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in. Wojewoda Opolski Adam Czubak, parlamentarzyści Opolszczyzny, ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, a także sołtys Grodźca Zdzisław Adamski, delegacja Stowarzyszenia „Nasz Grodziec” oraz zespół folklorystyczny Grodziec.

Uroczystość rozpoczęła się przemarszem kompanii honorowej Wojska Polskiego, pocztów sztandarowych i delegacji pod Dom Kultury, gdzie odsłonięto i poświęcono tablicę. Następnie odbyła się msza święta, podczas której kazanie wygłosił ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Po mszy goście udali się na poczęstunek. Impreza zakończyła się występem zespołu Grodziec.

Odsłonięta tablica upamiętnia działalność organizacji Wolność i Niezawisłość, w ramach której w Gościęcinie w marcu 1946 r. powstała grupa Olimpia.  Dowódcą grupy był Antoni Marcinków, jego zastępcą Władysław Wilczyński. Oprócz nich do WiN należeli również: Wojciech Adamski, Antoni Hemon, Jan Jastrząbek, Józef Jastrząbek, Jan Kałamarz, Antoni Kasperski, Łukasz Kubów, Stanisław Kubów, Michał Niedzielski, Eugeniusz Niedźwiedź, Józef Paczosa, Stanisław Rogoziewicz, Stanisław Wielgan, Józef Wierny, Tadeusz Wierny, Wacław Wilczyński.  We wrześniu 1949 r. w wyniku pacyfikacji Gościęcina i po licznych rewizjach znaleziono i zarekwirowano 5 pistoletów „Colt”, 4 pistolety maszynowe „Sten”, 1 pistolet maszynowy „MP”, karabin maszynowy MG 42 z 300 szt. amunicji, 20 grantów ręcznych produkcji angielskiej oraz kilkadziesiąt egzemplarzy nielegalnej gazetki podziemnej „Strażnica Kresowa”. W wyniku tej akcji do aresztu w Koźlu trafiło 70 mieszkańców wioski. W tym samym czasie aresztowania i przesłuchania miały miejsce również w Grodźcu.

3 kwietnia 1950 roku ogłoszono wyroki skazujące: dowódców „Olimpii” Antoniego Marcinkowa i Władysława Wilczyńskiego na kary 15 lat więzienia. Szeregowi WiN-owcy otrzymali wyroki nieco lżejsze: Józef Kadyła i Tadeusz Wierny - 12 lat więzienia; Franciszek Lewczak, Antoni Kasperski i Franciszek Hemon -  8 lat więzienia; Grzegorz Kadyła - 7 lat więzienia;  Józef Paczosa i Stanisław Rogoziewicz - 6 lat więzienia; Michał Kasprzak i Michał Niedzielski - 4 lata więzienia; Jan Jary - 3 lata więzienia; Jan Bąk i Eugeniusz Zajączkowski - 2 lata więzienia;  Józef Wierny - 1 rok więzienia. Ponadto wszystkich skazano na utratę honorowych praw obywatelskich i konfiskatę całego mienia.


Odwiedza nas 13 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright 2019 Nasz Grodziec