Stowarzyszenie Nasz Grodziec
...................................................
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 Rajd

  Od dawna wiadomo było, że w tym roku Sekcja Rowerowa Cyklista, działająca przy Stowarzyszeniu Nasz Grodziec, będzie jeździć po Polesiu, rozpoczynając rajd w Brześciu na Białorusi, a kończąc w Lubomlu na Ukrainie. Wszystko było przygotowane, lecz koronawirus pokrzyżował plany. Wydawało się nawet, że zorganizowanie jakiegokolwiek rajdu nie będzie możliwe. A jednak się udało, naprędce wyznaczona trasa na Podlasiu spodobała się członkom sekcji rowerowej.
  Więcej ...
 • 2 Jubileusz

  W niedzielę, 23 sierpnia 2020r. w kościele parafialnym w Grodźcu odbyły się uroczystości jubileuszowe ks. prałata Edmunda Cisaka, wieloletniego Proboszcza Parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Wojciecha, Honorowego Obywatela Gminy Ozimek, Krajowego Kapelana Sybiraków.
  Więcej ...
 • 3 Spotkanie w Bibliotece

  W niedzielne popołudnie, 5 lipca 2020r. grodziecka biblioteka była miejscem wyjątkowego spotkania. Miejscowa bibliotekarka Iwona Chętnicka jako organizator i gospodarz spotkania, wspierana przez tłumacza panią Magdalenę Lapshin z Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej, gościła w placówce panów Güntera Mally i Hansa Mally z Norymbergii, którzy przybyli, aby spotkać się z reprezentantami lokalnej społeczności: sołtysem - panem Zdzisławem Adamskim oraz prezesem Stowarzyszenia Nasz Grodziec - panią Heleną Gruszką i jej zastępcą - panem Janem Karpa.
  Więcej ...
 • 4 Prymicje

  30 maja 2020 r. o godzinie 15.00 odbyły się w Grodźcu uroczystość święceń ks. Szymona Supla. Dzień później w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego odbyły się uroczystość Prymicji. Na przestrzeni 75 lat istnienia parafii od 1945 r. wyszedł z niej 12 kapłan.
  Więcej ...
 • 5 8 Marca

  "Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów."
  Więcej ...

Uroczystość w Gościęcinie

01 października 2016r. w Gościęcinie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pochodzącym z Biłki Szlacheckiej "żołnierzom wyklętym". Pomysłodawcą i organizatorem imprezy był Henryk Wierny wraz z Zespołem Inicjatyw Obywatelskich Wsi Gościęcin.  Wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in. Wojewoda Opolski Adam Czubak, parlamentarzyści Opolszczyzny, ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, a także sołtys Grodźca Zdzisław Adamski, delegacja Stowarzyszenia „Nasz Grodziec” oraz zespół folklorystyczny Grodziec.

Uroczystość rozpoczęła się przemarszem kompanii honorowej Wojska Polskiego, pocztów sztandarowych i delegacji pod Dom Kultury, gdzie odsłonięto i poświęcono tablicę. Następnie odbyła się msza święta, podczas której kazanie wygłosił ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Po mszy goście udali się na poczęstunek. Impreza zakończyła się występem zespołu Grodziec.

Odsłonięta tablica upamiętnia działalność organizacji Wolność i Niezawisłość, w ramach której w Gościęcinie w marcu 1946 r. powstała grupa Olimpia.  Dowódcą grupy był Antoni Marcinków, jego zastępcą Władysław Wilczyński. Oprócz nich do WiN należeli również: Wojciech Adamski, Antoni Hemon, Jan Jastrząbek, Józef Jastrząbek, Jan Kałamarz, Antoni Kasperski, Łukasz Kubów, Stanisław Kubów, Michał Niedzielski, Eugeniusz Niedźwiedź, Józef Paczosa, Stanisław Rogoziewicz, Stanisław Wielgan, Józef Wierny, Tadeusz Wierny, Wacław Wilczyński.  We wrześniu 1949 r. w wyniku pacyfikacji Gościęcina i po licznych rewizjach znaleziono i zarekwirowano 5 pistoletów „Colt”, 4 pistolety maszynowe „Sten”, 1 pistolet maszynowy „MP”, karabin maszynowy MG 42 z 300 szt. amunicji, 20 grantów ręcznych produkcji angielskiej oraz kilkadziesiąt egzemplarzy nielegalnej gazetki podziemnej „Strażnica Kresowa”. W wyniku tej akcji do aresztu w Koźlu trafiło 70 mieszkańców wioski. W tym samym czasie aresztowania i przesłuchania miały miejsce również w Grodźcu.

3 kwietnia 1950 roku ogłoszono wyroki skazujące: dowódców „Olimpii” Antoniego Marcinkowa i Władysława Wilczyńskiego na kary 15 lat więzienia. Szeregowi WiN-owcy otrzymali wyroki nieco lżejsze: Józef Kadyła i Tadeusz Wierny - 12 lat więzienia; Franciszek Lewczak, Antoni Kasperski i Franciszek Hemon -  8 lat więzienia; Grzegorz Kadyła - 7 lat więzienia;  Józef Paczosa i Stanisław Rogoziewicz - 6 lat więzienia; Michał Kasprzak i Michał Niedzielski - 4 lata więzienia; Jan Jary - 3 lata więzienia; Jan Bąk i Eugeniusz Zajączkowski - 2 lata więzienia;  Józef Wierny - 1 rok więzienia. Ponadto wszystkich skazano na utratę honorowych praw obywatelskich i konfiskatę całego mienia.


Odwiedza nas 71 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright 2020 Nasz Grodziec