Stowarzyszenie Nasz Grodziec
...................................................
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 1%

  Całość przekazanej kwoty wydawana jest na zajęcia i wydarzenia realizowane w Grodźcu
  Więcej ...
 • 2 11 Listopada

  Po raz 102 dzień 11 listopada obchodzony jest w Polsce jako Święto Niepodległości. Ten dzień szczególny zawsze był radosny towarzyszyły mu huczne imprezy, defilady, śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, biegaliśmy w różnych biegach, uczestniczyliśmy w koncertach i wielu innych wydarzeniach, słowem było podniośle, doniośle i uroczyście.
  Więcej ...
 • 3 Rajd

  Od dawna wiadomo było, że w tym roku Sekcja Rowerowa Cyklista, działająca przy Stowarzyszeniu Nasz Grodziec, będzie jeździć po Polesiu, rozpoczynając rajd w Brześciu na Białorusi, a kończąc w Lubomlu na Ukrainie. Wszystko było przygotowane, lecz koronawirus pokrzyżował plany. Wydawało się nawet, że zorganizowanie jakiegokolwiek rajdu nie będzie możliwe. A jednak się udało, naprędce wyznaczona trasa na Podlasiu spodobała się członkom sekcji rowerowej.
  Więcej ...
 • 4 Jubileusz

  W niedzielę, 23 sierpnia 2020r. w kościele parafialnym w Grodźcu odbyły się uroczystości jubileuszowe ks. prałata Edmunda Cisaka, wieloletniego Proboszcza Parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Wojciecha, Honorowego Obywatela Gminy Ozimek, Krajowego Kapelana Sybiraków.
  Więcej ...
 • 5 Spotkanie w Bibliotece

  W niedzielne popołudnie, 5 lipca 2020r. grodziecka biblioteka była miejscem wyjątkowego spotkania. Miejscowa bibliotekarka Iwona Chętnicka jako organizator i gospodarz spotkania, wspierana przez tłumacza panią Magdalenę Lapshin z Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej, gościła w placówce panów Güntera Mally i Hansa Mally z Norymbergii, którzy przybyli, aby spotkać się z reprezentantami lokalnej społeczności: sołtysem - panem Zdzisławem Adamskim oraz prezesem Stowarzyszenia Nasz Grodziec - panią Heleną Gruszką i jej zastępcą - panem Janem Karpa.
  Więcej ...

Wycieczka do klasztorów cysterskich i zamku w Bolkowie

            Wiele atrakcyjnych miejsc mieli okazję zwiedzić uczestnicy wycieczki zorganizowanej 18 sierpnia przez Stowarzyszenie „Nasz Grodziec”. Wyjazd rozpoczął się od zwiedzania klasztoru w Henrykowie, znanego przede wszystkim z Księgi Henrykowskiej – dokumentu, w którym zapisano pierwsze zdanie w języku polskim: Daj ać ja pobruszę a ty poczywaj.

W bazylice Henrykowskiej znajduje się nawet, o czym dowiedzieliśmy się podczas zwiedzania, figura Matki Bożej Języka Polskiego. W klasztorze w Henrykowie mieści się obecnie filia Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu oraz Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. bł. Edmunda Bojanowskiego, mimo to wiele pomieszczeń dostępnych jest dla zwiedzających. Najważniejszą budowlą jest niewątpliwie kościół klasztorny (obecnie bazylika mniejsza) z 1241 r., którego obecny wystrój pochodzi z XVII w., kiedy przebudowano świątynię w stylu barokowym. 

Prosto z Henrykowa udaliśmy się do drugiego klasztoru, założonego zresztą przez cystersów z Henrykowa  Krzeszowa. Budynki klasztorne w Krzeszowie są niezwykle okazałe. W Krzeszowie zwiedziliśmy kościół klasztorny, kościół bractwa św. Józefa oraz mauzoleum Piastów świdnicko-jaworskich. Historia mówi, że kościół klasztorny został wzniesiony w XVIII w. jako odpowiedź na powstające w tym czasie piękne kościoły protestanckie. Wystrój kościoła jest barokowy, podobnie jak kościoła w Henrykowie. Ciekawym zabytkiem jest kościól św. Józefa, na którego ścianach znajdują się malowidła przedstawiające biblijne dzieje św. Józefa. Śląski malarz wiernie oddał biblijne dzieje, jednak ich akcję umieścił na Śląsku. Mamy więc świętą rodzinę wędrującą do miasteczka wiernie przypominającego pobliską Kamienną Górę.

Ostatnim zwiedzanym obiektem był zamek, a właściwie ruiny zamku w Bolkowie,
o którym pierwsza wzmianka pochodzi z 1277 r. Zamek został zbudowany przez księcia legnickiego Bolesława II Rogatkę, później dzielił losy wszystkich ziem śląskich. Był więc pod panowaniem czeskim, pruskim (kiedy popadł w ruinę), niemieckim i po 1945 r. polskim. Obecnie na zamku mieści się Muzeum Regionalne, które jest filią Muzeum Karkonoskiego.

Po zwiedzeniu wszystkich zaplanowanych miejsc udaliśmy się w drogę powrotną. W okolicach Brzegu mieliśmy przerwę na kiełbasę z grilla. Do Grodźca wróciliśmy o g. 21.00. Na następną wycieczkę zapraszamy 27 września. Chcemy zwiedzić zamek i skansen w Pszczynie oraz ogrody w Goczałkowicach. Na wycieczkę można zapisywać się w Kuźni.

Odwiedza nas 27 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright 2021 Nasz Grodziec