Stowarzyszenie Nasz Grodziec
...................................................
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 Rajd w Święto Niepodległości

  11 listopada, w dniu obchodów Narodowego Święta Niepodległości członkowie grupy „Cyklista” działającej w ramach Stowarzyszenia „Nasz Grodziec” uczestniczyli w bardzo ciekawym wydarzeniu.
  Więcej ...
 • 2 Konkurs plastyczny

  We wtorek 02.11.2021 w grodzieckiej Kuźni zaprezentowano pokonkursową wystawę prac plastycznych. Konkurs plastyczny pt. „Mój Grodziec w barwach jesieni” został zorganizowany w okresie od 11 do 24 października przez Stowarzyszenie „Nasz Grodziec” we współpracy z Publiczną Szkołą Podstawową w Grodźcu.
  Więcej ...
 • 3 Tenis

  Po dwu latach przerwy spowodowanej pandemią, w sobotę, 23 października br. w sali gimnastycznej PSP w Grodźcu odbyły się zawody sportowe kolejnej VIII edycji Turniej Tenisa Stołowego zorganizowane przez Stowarzyszenie „Nasz Grodziec”.
  Więcej ...
 • 4 Kulinarne dziedzictwo

  W niedzielne popołudnie siedziba Stowarzyszenia „Nasz Grodziec”, popularna „Kuźnia” wypełniła się „po brzegi” mieszkańcami Grodźca i zaproszonymi gośćmi. Okazją do spotkania była promocja II uzupełnionego wydania „Kuchni mojej babci.
  Więcej ...
 • 5 Drugi rajd

  Podobnie jak dwa lata temu, znowu przed rajdem w Rumunii pojechaliśmy do Lądka-Zdroju, by spróbować swoich sił w terenie górzystym. 25 czerwca w piątek wieczorem zameldowaliśmy się w hotelu, a następnego dnia rano ruszyliśmy w trasę. Nie było łatwo.
  Więcej ...

Olesno zdobyte!

Księżna Jadwiga, żona Henryka Brodatego, zawiesiła na drzewie niedaleko Olesna wizerunek św. Anny.  Do tego drzewa dobiegła dziewczyna o imieniu Anna, uciekając przed rozbójnikami. Uklękła przy sośnie i prosiła o pomoc patronkę. 

I wyprosiła wybawienie, rozbójnicy przechodzili koło drzewa, lecz jej nie widzieli. Cudownie ocalona opowiedziała o tym swojej rodzinie. Rodzice dziewczyny zawiesili na drzewie figurkę św. Anny. Wokół sosny, na której umieszczono tabliczkę z napisem: Czcigodna stara sosna, pod którą jedna panienka za wstawiennictwem anny świętej od śmierci uratowana była. Lipiec 1444, zbudowano niewielki kościół. Później wybudowano większy kościół, poświęcony w 1518 r, w którym ołtarz główny wykonał Jakub z Krakowa. Kościół cieszył się wielką sławą, w dni odpustowe na nabożeństwa przychodziło nawet 10 tysięcy pielgrzymów. W XVII w świątynia została rozbudowana przez budowniczego z Gliwic Marcina Snopka. W tym kształcie przetrwała do dziś. Właśnie do kościoła św. Anny wybrali się w niedzielę 30 września o g. 13.00 członkowie Sekcji Rowerowej Cyklista. Trasa wiodła spod Kuźni w Grodźcu przez Zębowice, Prusków, Osiecko do Olesna. Jechaliśmy cały czas asfaltem, obserwując kolory jesieni. W Oleśnie byliśmy około 15.30. Po zwiedzeniu kościoła i przylegającego do niego cmentarza wyruszyliśmy w drogę powrotną. Tym razem ominęliśmy Prusków, skręcając w Osiecku na Kadłub Wolny. W Grodźcu byliśmy o 17.30. W rajdzie wzięło udział 10 osób, przejechaliśmy prawie 60 kilometrów.

 

Odwiedza nas 14 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright 2021 Nasz Grodziec