Stowarzyszenie Nasz Grodziec
...................................................
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 Przekaż nam 1%

  Jak co roku całość środków z 1% przeznaczana jest na inicjatywy na rzecz wsi i mieszkańców.
  Więcej ...
 • 2 Wizyta Św. Mikołaja

  05.12.2021 na zaproszenie Sołtysa Grodźca, Rady sołeckiej i Stowarzyszenia "Nasz Grodziec" do Świetlicy Wiejskiej „Pawilon” przybył długo wyczekiwany Gość. Święty Mikołaj, bo o nim mowa, zawitał do naszej miejscowości w przeddzień swoich imienin. Swą wizytą sprawił naszym najmłodszym mieszkańcom radość i wręczył słodkie upominki. Jako, że w Grodźcu mieszka wiele grzecznych dzieci, to i słodkości było bez liku!!!
  Więcej ...
 • 3 Rajd w Święto Niepodległości

  11 listopada, w dniu obchodów Narodowego Święta Niepodległości członkowie grupy „Cyklista” działającej w ramach Stowarzyszenia „Nasz Grodziec” uczestniczyli w bardzo ciekawym wydarzeniu.
  Więcej ...
 • 4 Konkurs plastyczny

  We wtorek 02.11.2021 w grodzieckiej Kuźni zaprezentowano pokonkursową wystawę prac plastycznych. Konkurs plastyczny pt. „Mój Grodziec w barwach jesieni” został zorganizowany w okresie od 11 do 24 października przez Stowarzyszenie „Nasz Grodziec” we współpracy z Publiczną Szkołą Podstawową w Grodźcu.
  Więcej ...
 • 5 Tenis

  Po dwu latach przerwy spowodowanej pandemią, w sobotę, 23 października br. w sali gimnastycznej PSP w Grodźcu odbyły się zawody sportowe kolejnej VIII edycji Turniej Tenisa Stołowego zorganizowane przez Stowarzyszenie „Nasz Grodziec”.
  Więcej ...

W dniu 22.07.2022 po raz kolejny rowerzyści z grupy rowerowej Cyklista ze Stowarzyszenia „Nasz Grodziec” ruszyli w kolejny rajd rowerowy. Początkowo trasa miała przebiegać po drogach Ukrainy (obwód wołyński oraz rówieński), niestety atak Rosji na Ukrainę pokrzyżował nam plany. Zmuszeni zostaliśmy do wyboru innej równie atrakcyjnej trasy. Wybór padł na trasę rowerowa Velobaltica. Jest to trasa która wchodzi w skład większego projektu Eurovelo 10 ( trasa rowerowa R10). Prowadzi ona wzdłuż morza Bałtyckiego. Przebieg trasy pokrywa się częściowo ze szlakiem Żelaznej Kurtyny EuroVelo 13. Trasa rozpoczyna się w Świnoujściu a kończy w Elblągu. Na nasze potrzeby koniec trasy został nieco zmieniony. My zamiast do Elbląga ruszyliśmy na Hel.

Z Grodźca wyjechaliśmy późnym popołudniem 22 lipca. Wieczorem wszystkie auta zameldowały się w Międzyzdrojach na miejscu pierwszego noclegu. W sobotę rowerami udaliśmy się do Świnoujścia na przejście graniczne z Niemcami by oficjalnie rozpocząć 9 już rajd rowerowy.

Trasa rajdu pozwoliła nam na odwiedzenie takich miast jak: Świnoujście, Międzyzdroje, Międzywodzie , Dziwnów, Dziwnówek, Jarosławiec, Ustka, Łeba, Karwin, Władysławowo, Hel…. a to tylko kilka z kilkudziesięciu miast, miasteczek które zwiedziliśmy. Oprócz wyżej wymienionych szlak prowadzi przez przepiękne tereny zielone: Woliński Park Narodowy, Słowiński Park Narodowy, Rezerwat przyrody Helskie Wydmy.

Jeśli komuś to za mało trasa raczyła również innymi atrakcjami. Między innymi Muzeum obrony Wybrzeża, Muzeum Helu, Podziemne Miasto na wyspie Wolin, Fort Zachodni w Świnoujściu, Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach czy rozsiane po całym Pomorzu latarnie morskie z czego najwyższa jest w Świnoujściu (jest to również najwyższa w świecie latarnia wybudowana z cegły). Opisując miejsca nie może zabraknąć paru słów o ruinach Kościoła w Trzęsaczu. Są to ruiny gotyckiego kościoła pw. Św. Mikołaja wybudowanego na przełomie XIV i XV wieku. Gdy powstawała ta budowla odległość od morza wynosiła prawie 2 km. Do dnia dzisiejszego zachowała się tylko południowa ściana kościoła. Z każdym rokiem morze pochłania ląd. Świadomość, że kilka lat to unikatowe miejsce może zniknąć z powierzchni ziemi nadaje mu niepowtarzalny urok.

Prawdę mówiąc było tak dużo atrakcji po drodze ze nie sposób wszystkie wymienić. Pogoda dopisała, i po dniu w siodle popołudniami mogliśmy cieszyć się z plaż które przez cały dzień zapraszały nas do rzucenia rowerów i wskoczenie w chłodne wody Bałtyku. Podróż zakończyliśmy 4 sierpnia, po przejechaniu około 650 kilometrów. Niewątpliwie był to jeden z najpiękniejszych rajdów jakie udało nam się odbyć. Żal było wracać ale na otarcie łez mieliśmy już w głowach myśl ze za rok wracamy aby ukończyć to co w tym roku zaczęliśmy. Cieszy nas to, że wyjazdy grupy Cyklista cieszą się popularnością wśród uczestników w różnym wieku (najstarszy uczestnik miał 72, a najmłodszy 2 lata), a turystyka rowerowa zyskuje na popularności.

Tomasz Furman

Copyright 2022 Nasz Grodziec