Stowarzyszenie Nasz Grodziec
...................................................
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 11 Listopada

  Po raz 102 dzień 11 listopada obchodzony jest w Polsce jako Święto Niepodległości. Ten dzień szczególny zawsze był radosny towarzyszyły mu huczne imprezy, defilady, śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, biegaliśmy w różnych biegach, uczestniczyliśmy w koncertach i wielu innych wydarzeniach, słowem było podniośle, doniośle i uroczyście.
  Więcej ...
 • 2 Rajd

  Od dawna wiadomo było, że w tym roku Sekcja Rowerowa Cyklista, działająca przy Stowarzyszeniu Nasz Grodziec, będzie jeździć po Polesiu, rozpoczynając rajd w Brześciu na Białorusi, a kończąc w Lubomlu na Ukrainie. Wszystko było przygotowane, lecz koronawirus pokrzyżował plany. Wydawało się nawet, że zorganizowanie jakiegokolwiek rajdu nie będzie możliwe. A jednak się udało, naprędce wyznaczona trasa na Podlasiu spodobała się członkom sekcji rowerowej.
  Więcej ...
 • 3 http://www.grodziec.eu/parafia/wydarzenia/400-jubileusz

  W niedzielę, 23 sierpnia 2020r. w kościele parafialnym w Grodźcu odbyły się uroczystości jubileuszowe ks. prałata Edmunda Cisaka, wieloletniego Proboszcza Parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Wojciecha, Honorowego Obywatela Gminy Ozimek, Krajowego Kapelana Sybiraków.
  Więcej ...
 • 4 http://www.grodziec.eu/wies/wydarzenia/398-spotkanie-w-biblitece

  W niedzielne popołudnie, 5 lipca 2020r. grodziecka biblioteka była miejscem wyjątkowego spotkania. Miejscowa bibliotekarka Iwona Chętnicka jako organizator i gospodarz spotkania, wspierana przez tłumacza panią Magdalenę Lapshin z Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej, gościła w placówce panów Güntera Mally i Hansa Mally z Norymbergii, którzy przybyli, aby spotkać się z reprezentantami lokalnej społeczności: sołtysem - panem Zdzisławem Adamskim oraz prezesem Stowarzyszenia Nasz Grodziec - panią Heleną Gruszką i jej zastępcą - panem Janem Karpa.
  Więcej ...
 • 5 Lorem ipsum dolor...

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur...
  Więcej ...

 JUBILEUSZ KS. PRAŁATA EDMUNDA CISAKA

W niedzielę, 23 sierpnia 2020r. w kościele parafialnym w Grodźcu odbyły się uroczystości jubileuszowe ks. prałata Edmunda Cisaka, wieloletniego Proboszcza Parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Wojciecha, Honorowego Obywatela Gminy Ozimek, Krajowego Kapelana Sybiraków.

StatuetkaW tym roku ks. Cisak obchodzi podwójny Jubileusz 90 - lecia urodzin oraz 65 - lecie święceń kapłańskich. Ks. prałat Edmund Cisak od 1961 roku proboszcz parafii w Grodźcu, znany i pamiętany przez mieszkańców nie tylko jako kapłan, ale też jako o wielkim autorytecie społecznik, Honorowy Obywatel Gminy Ozimek, inicjator wielu przedsięwzięć na rzecz lokalnego środowiska. Posługę kapłańską pełnił Jubilat w parafii w Grodźcu przez 45 lat. Obszerna jest lista zasług zacnego Jubilata nie tylko dla lokalnego środowiska, ale też dla województwa i kraju, a należą do nich między innymi: wybitne zasługi w pracy duszpasterskiej i osiągnięcia na rzecz organizacji kombatanckich, zaangażowanie w życie parafii, budowa wodociągu, organizowanie życia społecznego, w tym wycieczek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, utworzenie chóru itp. Zainicjowanie wielu przedsięwzięć takich jak: organizacje pielgrzymek Diecezji Opolskiej na Jasną Górę, sprowadzenie do kościoła w Grodźcu wyposażenia kościoła z Biłki Szlacheckiej, remont organów, stworzenie salki katechetycznej oraz domu dla Sióstr Felicjanek, zbudowanie kaplic w Chobiu i Mnichusie, ustawienie pierwszego w Polsce Pomnika Sybiraków, zorganizowanie na Jasnej Górze Mauzoleum Sybiraków oraz wielu innych działań, których nie sposób wymienić w kilku słowach, działalność na rzecz zmian demokratycznych, wieloletnie oddanie i troskę oraz pracę na rzecz środowisk Sybiraków.

Za zasługi i dokonania uhonorowano dzisiejszego Jubilata tytułem „Honorowego Obywatela Gminy Ozimek”. Tytuł ten dla ks. prałata Edmunda Cisaka został przyznany na uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Ozimku w dniu 9 czerwca 2018r oraz wręczono symboliczny klucz do miasta Ozimek oraz medalion. Uroczystość odbyła się z licznym udziałem, dumnych ze swego dawnego proboszcza, mieszkańców Grodźca.

Uroczystości Jubileuszowe rozpoczęła koncelebrowana Msza św. z udziałem dostojnego Jubilata ks. prałata Edmunda Cisaka, obecnego proboszcza Zdzisława Banasia, kapłanów pochodzących z Grodźca, a wychowanków Jubilata. Słowo Boże, nawiązujące do życia Jubilata i uroczystości odpustowej Matki Bożej Grodzieckiej wygłosił tegoroczny neoprezbiter ks. Szymon Supel. Głos zabrał również wzruszony spotkaniem Jubilat, który wspomnieniem dotyczącym zawiłych losów i historii członków swojej rodziny i przodków ujawnił nieznane do tej pory fakty i wydarzenia wspominając również tragiczne lata zsyłki na Syberii. W swoim wystąpieniu - wspomnieniu ks. prałat Edmund Cisak dziękował również parafianom za lata pracy duszpasterskiej za pomoc i okazane wsparcie. Wzruszeni spotkaniem z Jubilatem i serdecznymi słowami parafianie wspólnie zaśpiewali:

 

 Życzymy, życzymy i zdrowia i szczęścia i błogosławieństwa przez serce Maryi …..

Organizatorzy zaplanowali również spotkanie w świetlicy, gdzie odbyła się druga część uroczystości. W drodze do świetlicy uczestniczący w uroczystościach przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy w Ozimku w osobach: burmistrz Ozimka – Mirosław Wieszołek, z-ca przew. Rady Miejskiej - Marek Elis, sekretarz Urzędu - Barbara Durkalec oraz radny Rady Miejskiej Krzysztof Kleszcz złożyli kwiaty pod pomnikiem Polaków wypędzonych z Kresów. Wiązankę kwiatów złożyła również delegacja wsi w osobach: Zdzisław Adamski (sołtys), Helena Gruszka (prezes Stowarzyszenia Nasz Grodziec), Jan Karpa (w-ce prezes Stowarzyszenia Nasz Grodziec). W uroczystościach wzięli udział również mieszkańcy, sołtysi i przedstawiciele rad sołeckich z Chobia i Mnichusa. Niepowtarzalny był klimat spotkania w świetlicy z udziałem również lokalnych zespołów ludowych „Grodziec” i „Jutrzenka”. Wspomnieniom nie było końca, była prezentacja historycznych już lat i dokonań ks. prałata Edmunda Cisaka, były również ulubione kresowe piosenki i przyśpiewki dedykowane Jubilatowi, były też kwiaty, życzenia i okolicznościowe pamiątki od parafian, delegacji i wszystkich zgromadzonych. Sam Jubilat był bardzo wzruszony i jak sam mówił zaskoczony przygotowaną przez parafian na jego cześć uroczystością. Czas jednak nieubłaganie szybko płynął ... żegnając się z mieszkańcami dostojny Jubilat mówił z nadzieją ... do zobaczenia, z Bogiem.


Zorganizowane uroczystości Jubileuszowe były podziękowaniem parafian za wieloletnią pracę duszpasterską ks. Prałata Edmunda Cisaka oraz popularyzację Grodźca   i Gminy Ozimek w wielu obszarach życia społecznego kraju i województwa.

Członkowie Komitetu Organizacyjnego Jubileuszu składają serdeczne podziękowania za pomoc i wsparcie w jego organizacji: Burmistrzowi Ozimka, Pani Dyrektor Ośrodka Integracji i Pomocy Społecznej w Ozimku oraz jak zawsze niezawodnym mieszkańcom Grodźca. Dzięki Waszemu wsparciu mogliśmy godnie powitać i ugościć dostojnego Jubilata. Ten dzień pozostanie w Jego pamięci.

Helena Gruszka

Autor zdjęć Krzysztof Adamiec

 

Odwiedza nas 27 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright 2021 Nasz Grodziec