Stowarzyszenie Nasz Grodziec
...................................................
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 11 Listopada

  Po raz 102 dzień 11 listopada obchodzony jest w Polsce jako Święto Niepodległości. Ten dzień szczególny zawsze był radosny towarzyszyły mu huczne imprezy, defilady, śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, biegaliśmy w różnych biegach, uczestniczyliśmy w koncertach i wielu innych wydarzeniach, słowem było podniośle, doniośle i uroczyście.
  Więcej ...
 • 2 Rajd

  Od dawna wiadomo było, że w tym roku Sekcja Rowerowa Cyklista, działająca przy Stowarzyszeniu Nasz Grodziec, będzie jeździć po Polesiu, rozpoczynając rajd w Brześciu na Białorusi, a kończąc w Lubomlu na Ukrainie. Wszystko było przygotowane, lecz koronawirus pokrzyżował plany. Wydawało się nawet, że zorganizowanie jakiegokolwiek rajdu nie będzie możliwe. A jednak się udało, naprędce wyznaczona trasa na Podlasiu spodobała się członkom sekcji rowerowej.
  Więcej ...
 • 3 http://www.grodziec.eu/parafia/wydarzenia/400-jubileusz

  W niedzielę, 23 sierpnia 2020r. w kościele parafialnym w Grodźcu odbyły się uroczystości jubileuszowe ks. prałata Edmunda Cisaka, wieloletniego Proboszcza Parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Wojciecha, Honorowego Obywatela Gminy Ozimek, Krajowego Kapelana Sybiraków.
  Więcej ...
 • 4 http://www.grodziec.eu/wies/wydarzenia/398-spotkanie-w-biblitece

  W niedzielne popołudnie, 5 lipca 2020r. grodziecka biblioteka była miejscem wyjątkowego spotkania. Miejscowa bibliotekarka Iwona Chętnicka jako organizator i gospodarz spotkania, wspierana przez tłumacza panią Magdalenę Lapshin z Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej, gościła w placówce panów Güntera Mally i Hansa Mally z Norymbergii, którzy przybyli, aby spotkać się z reprezentantami lokalnej społeczności: sołtysem - panem Zdzisławem Adamskim oraz prezesem Stowarzyszenia Nasz Grodziec - panią Heleną Gruszką i jej zastępcą - panem Janem Karpa.
  Więcej ...
 • 5 Lorem ipsum dolor...

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur...
  Więcej ...

                         Tradycja łączy pokolenia – IX Turniej w Kota w Grodźcu

        Po raz dziewiąty w sobotnie popołudnie dawna „Kuźnia” w Grodźcu będąca siedzibą Stowarzyszenia „Nasz Grodziec” zapełniła się pasjonatami gry w „Kota”, która od wielu pokoleń emocjonuje jej uczestników.

       Na Kresach w „Kota” najczęściej grano w długie jesienno-zimowe wieczory, kiedy nie było już prac polowych, było więcej czasu wolnego, często zasiadano do gry w domu, często też umawiano się z sąsiadami. Gra w „Kota” jest grą w karty, gdzie muszą grać

4 osoby, czyli 2 pary a zasada jest taka że starsza karta „bije” młodszą . Gra jest tak absorbująca, że trwała niejednokrotnie do późnych godzin nocnych a nawet rannych. Często wcześniej uczestnicy umawiali się że ta para, która przegrała czyli „dostała kota” mogła być jak kot pogłaskana po grzbiecie, czy też „poczochrana” po głowie gdy mierzwiono im włosy na głowie jak kotu sierść. Wymyślano przeróżne zadania np. przejście na czworaka pod stołem i zamiauczenie lub wypicie, oczywiście jak kot, chłepcząc z miseczki mleko….słowem radości zawsze było wiele. Często za takimi „Kotami”- przegranymi, wygrywający miauczeli by przypomnieć o porażce i trwało to do następnej gry i spotkania. Nie trzeba mówić , że przegrać czyli „dostać kota” był to wielki dyshonor i dlatego też przegrani szybko szukali okazji by się odegrać i pozbyć statusu „Kota”

       Gra ma swoją historyczną przeszłość gdyż po wojnie, wraz z przesiedloną ludnością z Kresów została przywieziona na Śląsk Opolski do Grodźca i tu na dobre się zadomowiła.

Na dzień dzisiejszy można powiedzieć, że gra w „Kota” to jak tradycja, która łączy pokolenia albowiem wśród uczestników turnieju przekrój wieku był duży. W historii kresowej gry, jak mówią mieszkańcy Grodźca, nawet stan wojenny nie był przeszkodą.

       Przestrzeganie zasad regulaminu i przebieg tegorocznej IX edycji Turnieju w „Kota” nadzorowała z ramienia Stowarzyszenia „Nasz Grodziec” Katarzyna Pastuch, z domu Marcinków, która poznała doskonale zasady gry od swojej babci, nieżyjącej już Zofii Machulak - za życia skarbnicy wiedzy o Kresach. W gorącej atmosferze i niebywałych emocjach wyłoniono zwycięzców tegorocznej IX edycji Turnieju w Kota w Grodźcu, którzy uzyskali:

I miejsce:       Wacław GENDA, Andrzej KARWA

II miejsce:       Jan CISIŃSKI, Tomasz CISIŃSKI

III miejsce:       Józef SĘKOWSKI , Henryk WIERNY

     IX edycja Turnieju w Kota w Grodźcu została zrealizowana jako zadanie publiczne pod tytułem: Na sportowo-bezpiecznie i zdrowo-organizacja imprez sportowych w Grodźcu.

Copyright 2021 Nasz Grodziec