Tradycja łączy pokolenia – IX Turniej w Kota w Grodźcu

        Po raz dziewiąty w sobotnie popołudnie dawna „Kuźnia” w Grodźcu będąca siedzibą Stowarzyszenia „Nasz Grodziec” zapełniła się pasjonatami gry w „Kota”, która od wielu pokoleń emocjonuje jej uczestników.

       Na Kresach w „Kota” najczęściej grano w długie jesienno-zimowe wieczory, kiedy nie było już prac polowych, było więcej czasu wolnego, często zasiadano do gry w domu, często też umawiano się z sąsiadami. Gra w „Kota” jest grą w karty, gdzie muszą grać

4 osoby, czyli 2 pary a zasada jest taka że starsza karta „bije” młodszą . Gra jest tak absorbująca, że trwała niejednokrotnie do późnych godzin nocnych a nawet rannych. Często wcześniej uczestnicy umawiali się że ta para, która przegrała czyli „dostała kota” mogła być jak kot pogłaskana po grzbiecie, czy też „poczochrana” po głowie gdy mierzwiono im włosy na głowie jak kotu sierść. Wymyślano przeróżne zadania np. przejście na czworaka pod stołem i zamiauczenie lub wypicie, oczywiście jak kot, chłepcząc z miseczki mleko….słowem radości zawsze było wiele. Często za takimi „Kotami”- przegranymi, wygrywający miauczeli by przypomnieć o porażce i trwało to do następnej gry i spotkania. Nie trzeba mówić , że przegrać czyli „dostać kota” był to wielki dyshonor i dlatego też przegrani szybko szukali okazji by się odegrać i pozbyć statusu „Kota”

       Gra ma swoją historyczną przeszłość gdyż po wojnie, wraz z przesiedloną ludnością z Kresów została przywieziona na Śląsk Opolski do Grodźca i tu na dobre się zadomowiła.

Na dzień dzisiejszy można powiedzieć, że gra w „Kota” to jak tradycja, która łączy pokolenia albowiem wśród uczestników turnieju przekrój wieku był duży. W historii kresowej gry, jak mówią mieszkańcy Grodźca, nawet stan wojenny nie był przeszkodą.

       Przestrzeganie zasad regulaminu i przebieg tegorocznej IX edycji Turnieju w „Kota” nadzorowała z ramienia Stowarzyszenia „Nasz Grodziec” Katarzyna Pastuch, z domu Marcinków, która poznała doskonale zasady gry od swojej babci, nieżyjącej już Zofii Machulak - za życia skarbnicy wiedzy o Kresach. W gorącej atmosferze i niebywałych emocjach wyłoniono zwycięzców tegorocznej IX edycji Turnieju w Kota w Grodźcu, którzy uzyskali:

I miejsce:       Wacław GENDA, Andrzej KARWA

II miejsce:       Jan CISIŃSKI, Tomasz CISIŃSKI

III miejsce:       Józef SĘKOWSKI , Henryk WIERNY

     IX edycja Turnieju w Kota w Grodźcu została zrealizowana jako zadanie publiczne pod tytułem: Na sportowo-bezpiecznie i zdrowo-organizacja imprez sportowych w Grodźcu.