Stowarzyszenie Nasz Grodziec
...................................................
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 11 Listopada

  Po raz 102 dzień 11 listopada obchodzony jest w Polsce jako Święto Niepodległości. Ten dzień szczególny zawsze był radosny towarzyszyły mu huczne imprezy, defilady, śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, biegaliśmy w różnych biegach, uczestniczyliśmy w koncertach i wielu innych wydarzeniach, słowem było podniośle, doniośle i uroczyście.
  Więcej ...
 • 2 Rajd

  Od dawna wiadomo było, że w tym roku Sekcja Rowerowa Cyklista, działająca przy Stowarzyszeniu Nasz Grodziec, będzie jeździć po Polesiu, rozpoczynając rajd w Brześciu na Białorusi, a kończąc w Lubomlu na Ukrainie. Wszystko było przygotowane, lecz koronawirus pokrzyżował plany. Wydawało się nawet, że zorganizowanie jakiegokolwiek rajdu nie będzie możliwe. A jednak się udało, naprędce wyznaczona trasa na Podlasiu spodobała się członkom sekcji rowerowej.
  Więcej ...
 • 3 http://www.grodziec.eu/parafia/wydarzenia/400-jubileusz

  W niedzielę, 23 sierpnia 2020r. w kościele parafialnym w Grodźcu odbyły się uroczystości jubileuszowe ks. prałata Edmunda Cisaka, wieloletniego Proboszcza Parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Wojciecha, Honorowego Obywatela Gminy Ozimek, Krajowego Kapelana Sybiraków.
  Więcej ...
 • 4 http://www.grodziec.eu/wies/wydarzenia/398-spotkanie-w-biblitece

  W niedzielne popołudnie, 5 lipca 2020r. grodziecka biblioteka była miejscem wyjątkowego spotkania. Miejscowa bibliotekarka Iwona Chętnicka jako organizator i gospodarz spotkania, wspierana przez tłumacza panią Magdalenę Lapshin z Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej, gościła w placówce panów Güntera Mally i Hansa Mally z Norymbergii, którzy przybyli, aby spotkać się z reprezentantami lokalnej społeczności: sołtysem - panem Zdzisławem Adamskim oraz prezesem Stowarzyszenia Nasz Grodziec - panią Heleną Gruszką i jej zastępcą - panem Janem Karpa.
  Więcej ...
 • 5 Lorem ipsum dolor...

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur...
  Więcej ...

P R Z Y S Z E D Ł  D O   N A S   M I K O Ł A J………….

   Tradycyjnie już w piątkowe popołudnie świetlica w Grodźcu zapełniła się najmłodszymi milusińskimi. Dzieci z wypiekami na twarzy wyczekiwały mając wątpliwości nie ma śniegu, czy dojedzie ? Wiadomo że jest dobry, że przywozi prezenty …..słowem budzi emocje.

     Warto jednakże przyjrzeć się postaci Świętego Mikołaja w aspekcie kulturowym. Postać ta wydaje się dość oczywistą – powszechnie wszyscy go znają i kojarzą z siwobrodym uśmiechniętym staruszkiem ubranym na czerwono i przynoszącym wór prezentów. Często towarzyszy mu w Polsce aniołek. Nie jest to jednak jedyna, obowiązująca wersja tej postaci albowiem nawet w Polsce, w niektórych rejonach prezenty przynosi Święty Mikołaj w biskupich szatach, Gwiazdor, Gwiazdka, a nawet krasnoludki. W Austrii, jak każdy bohater pozytywny, Święty Mikołaj ma swoje alter ego – okrutnego i odpychającego Krampusa. Wedle tradycji jest on starszym, złym bratem naszego Mikołaja i kiedy ten dobry przynosi grzecznym dzieciom prezenty, ten zły – bije niegrzeczne dzieci rózgą. Krampus nie wygląda także na miłego, ma siną cerę i rogi niczym baran. Austriackie dzieci naprawdę drżą ze strachu przed Krampusem a przychodzi on nocą piątego grudnia. Krampusa i mnóstwo jemu podobnych potworów można spotkać na ulicach miast.

Lepiej wtedy uważać i być grzecznym by nie znaleźć się na jego drodze.

       A w Grodźcu...była choinka, dzieci siedzące wokół i pusty fotel Mikołaja. Oczekiwanie dzieci na przyjazd Świętego Mikołaja i towarzyszące temu emocje umiejętnie „zbudowała” poetycko pani Iwona Chętnicka (pracownik Filii Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Ozimku) oraz pan Krzysztof Adamiec (Rada Sołecka). Na głośne zaproszenie dzieci z Grodźca … wołały, wołały coraz głośniej, aż wreszcie przyjechał zmęczony ale uśmiechnięty Święty Mikołaj w czerwonym biskupim stroju z olbrzymim workiem prezentów i towarzyszył mu aniołek. Wszystkie dzieci potwierdziły, że były grzeczne i Mikołaj każdemu wręczył oczekiwaną paczkę. Starsze dzieci mówiły wierszyki, śpiewały piosenki a najpopularniejszą była „Pada śnieg, pada śnieg...” rozbrzmiewała ona wielokrotnie. Było wiele radości, wspólne zdjęcia na pamiątkę spotkania. Dzieci zostały obdarowane również paczkami - słodyczami przygotowanymi przez organizatorów spotkania Sołtysa, Radę Sołecką, Stowarzyszenie „Nasz Grodziec” oraz Caritas w Grodźcu. Organizatorzy zaprosili Świętego Mikołaja za rok a dzieci obiecały, że będą grzeczne i przygotują nowe piosenki i wiersze …a nawet go zaproszą na kawę.

H.G.

Copyright 2021 Nasz Grodziec