Stowarzyszenie Nasz Grodziec
...................................................
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

  • 1 Przekaż nam 1%

    Jak co roku całość środków z 1% przeznaczana jest na inicjatywy na rzecz wsi i mieszkańców.
    Więcej ...
  • 2 Wizyta Św. Mikołaja

    05.12.2021 na zaproszenie Sołtysa Grodźca, Rady sołeckiej i Stowarzyszenia "Nasz Grodziec" do Świetlicy Wiejskiej „Pawilon” przybył długo wyczekiwany Gość. Święty Mikołaj, bo o nim mowa, zawitał do naszej miejscowości w przeddzień swoich imienin. Swą wizytą sprawił naszym najmłodszym mieszkańcom radość i wręczył słodkie upominki. Jako, że w Grodźcu mieszka wiele grzecznych dzieci, to i słodkości było bez liku!!!
    Więcej ...
  • 3 Rajd w Święto Niepodległości

    11 listopada, w dniu obchodów Narodowego Święta Niepodległości członkowie grupy „Cyklista” działającej w ramach Stowarzyszenia „Nasz Grodziec” uczestniczyli w bardzo ciekawym wydarzeniu.
    Więcej ...
  • 4 Konkurs plastyczny

    We wtorek 02.11.2021 w grodzieckiej Kuźni zaprezentowano pokonkursową wystawę prac plastycznych. Konkurs plastyczny pt. „Mój Grodziec w barwach jesieni” został zorganizowany w okresie od 11 do 24 października przez Stowarzyszenie „Nasz Grodziec” we współpracy z Publiczną Szkołą Podstawową w Grodźcu.
    Więcej ...
  • 5 Tenis

    Po dwu latach przerwy spowodowanej pandemią, w sobotę, 23 października br. w sali gimnastycznej PSP w Grodźcu odbyły się zawody sportowe kolejnej VIII edycji Turniej Tenisa Stołowego zorganizowane przez Stowarzyszenie „Nasz Grodziec”.
    Więcej ...

Drugi grant dla stowarzyszenia

Stowarzyszenie  „Nasz Grodziec” w 2010 r. otrzymało po raz drugi grant z Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Pieniądze z programu Kultura i Dziedzictwo Narodowe na Wschodzie zostały przyznane na renowację cmentarza w Biłce Szlacheckiej na Ukrainie.

W ramach tego dofinansowania postanowiono odnowić kolejne groby. Restauracji poddano pięć pomników nagrobnych. Odnowiono nagrobek nauczyciela biłeckiego Józefa Lehnerta, kamienny pomnik miał utrącony krzyż i jak wszystkie pozostałe porośnięty był mchem. Nagrobek wyczyszczono i dorobiono brakujący fragment krzyża. Oprócz tego odrestaurowano wspólny pomnik nagrobny Michaliny Góralówny (1885-1914), również nauczycielki oraz nauczyciela Mariana Górala (1887-1918). Marian Góral został zamordowany przez Ukraińców 24 listopada 1918 r. Na wspólnej mogile umieszczono fragment poematu Maria, poety romantycznego Antoniego Malczewskiego: „I pusto - smutno - tęskno - jak gdy szczęście minie”. O kolejnych osobach, których pomniki odnawialiśmy, wiemy niewiele. Wspólny grób Józefa Stańkowskiego i Józefy (?) Stańkowskiej to być może mogiła rodziców proboszcza biłeckiego Antoniego Stańkowskiego, który pełnił swoją posługę w Biłce Szlacheckiej w latach 1860-1879. Proboszcz Stańkowski odbył pielgrzymkę do Rzymu wraz z dwoma parafianami: Ludwikiem Jankowskim i Franciszkiem Borkiem.  Oprócz nagrobków osób publicznych odnowiono również dwa pomniki mieszkańców wsi. Do renowacji wybrano nagrobek Franciszki Saramaki, zmarłej w 1915 r. oraz Jana Fiałkowskiego (1846-1896). W przyszłym roku, jeśli otrzymamy ponownie dofinansowanie na renowację cmentarza w Biłce Szlacheckiej, zechcemy odnowić pomniki zamordowanych przez Niemców 13 czerwca 1944 r. Jana Tłustego, Henryka Bigasa i Franciszka Dąbrowskiego, a także poległych w walce z Niemcami Józefa Jastrząbka, Wojciecha Kubowa i Antoniego Marcinkowa.

Krzysztof Kleszcz

Pomniki przed renowacją

Pomniki po renowacji

Odwiedza nas 63 gości oraz 0 użytkowników.

JOGA - zadbaj o zdrowie w formie relaksu - serdecznie zapraszamy - tel. 784614895