Stowarzyszenie Nasz Grodziec
...................................................
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 11 Listopada

  Po raz 102 dzień 11 listopada obchodzony jest w Polsce jako Święto Niepodległości. Ten dzień szczególny zawsze był radosny towarzyszyły mu huczne imprezy, defilady, śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, biegaliśmy w różnych biegach, uczestniczyliśmy w koncertach i wielu innych wydarzeniach, słowem było podniośle, doniośle i uroczyście.
  Więcej ...
 • 2 Rajd

  Od dawna wiadomo było, że w tym roku Sekcja Rowerowa Cyklista, działająca przy Stowarzyszeniu Nasz Grodziec, będzie jeździć po Polesiu, rozpoczynając rajd w Brześciu na Białorusi, a kończąc w Lubomlu na Ukrainie. Wszystko było przygotowane, lecz koronawirus pokrzyżował plany. Wydawało się nawet, że zorganizowanie jakiegokolwiek rajdu nie będzie możliwe. A jednak się udało, naprędce wyznaczona trasa na Podlasiu spodobała się członkom sekcji rowerowej.
  Więcej ...
 • 3 http://www.grodziec.eu/parafia/wydarzenia/400-jubileusz

  W niedzielę, 23 sierpnia 2020r. w kościele parafialnym w Grodźcu odbyły się uroczystości jubileuszowe ks. prałata Edmunda Cisaka, wieloletniego Proboszcza Parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Wojciecha, Honorowego Obywatela Gminy Ozimek, Krajowego Kapelana Sybiraków.
  Więcej ...
 • 4 http://www.grodziec.eu/wies/wydarzenia/398-spotkanie-w-biblitece

  W niedzielne popołudnie, 5 lipca 2020r. grodziecka biblioteka była miejscem wyjątkowego spotkania. Miejscowa bibliotekarka Iwona Chętnicka jako organizator i gospodarz spotkania, wspierana przez tłumacza panią Magdalenę Lapshin z Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej, gościła w placówce panów Güntera Mally i Hansa Mally z Norymbergii, którzy przybyli, aby spotkać się z reprezentantami lokalnej społeczności: sołtysem - panem Zdzisławem Adamskim oraz prezesem Stowarzyszenia Nasz Grodziec - panią Heleną Gruszką i jej zastępcą - panem Janem Karpa.
  Więcej ...
 • 5 Lorem ipsum dolor...

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur...
  Więcej ...

Wizyta na Ukrainie

W dniach od 5 do 9 stycznia grupa młodzieży z Grodźca wraz z opiekunami przebywała w Barszczowicach na Ukrainie. Wyjazd, którego celem była integracja i poznanie ukraińskich zwyczajów świątecznych odbył się na zaproszenie księdza proboszcza tamtejszej parafii unickiej.

Po przybyciu na miejsce, rozlokowaniu u rodzin ukraińskich i krótkim odpoczynku udaliśmy się na zwiedzanie Barszczowic. Oglądaliśmy m. in. Chałupki - przysiółek wsi spalony w lutym 1944 r., kościół katolicki ufundowany przez Zofię Siemieńską-Lewicką, w którym w czasach sowieckich było muzeum (dziś jest nieczynny) oraz dwór dawnych właścicieli wsi - Lewickich. W godzinach wieczornych zasiedliśmy wspólnie z rodzinami goszczącymi nas do wieczerzy wigilijnej. Zarówno przebieg wieczerzy, jak i zestaw spożywanych potraw nie różniły się zbytnio od tego, co znamy. Po modlitwie dzielono się opłatkiem przypominającym chleb oraz składano sobie życzenia. Spośród potraw warto wymienić kwas wigilijny (jego smak był jednak inny od smaku kwasu spożywanego u nas), pierogi z kapusty, śledzie, pączki, kutię czy kompot z suszonych owoców. Po kolacji rozpoczęło się kolędowanie i odwiedzanie rodziny. Następnego dnia o piątej rano czasu polskiego wzięliśmy udział w trzygodzinnej mszy świątecznej, podczas której ksiądz proboszcz powitał i przedstawił mieszkańcom wsi naszą grupę. Po mszy odbyliśmy wycieczkę do Biłki Szlacheckiej i Królewskiej oraz do Lwowa. We Lwowie zwiedziliśmy dwa cmentarze polskie na Łyczakowie (Łyczakowski i Orląt), katedrę łacińską, kaplicę Boimów, rynek,  plac Adama Mickiewicza (dawny plac Mariacki) oraz Wały Hetmańskie i dawny Teatr Wielki. Wieczorem uczestnicy wycieczki mieli wolny czas, by poznać się lepiej z goszczącymi ich rodzinami. W ostatni dzień naszego pobytu  mogliśmy obejrzeć szkołę w Barszczowicach (dobrze wyposażona, kolorowa, z przestrzennymi, pełnymi zieleni salami), wysłuchaliśmy też minikoncertu skrzypcowego w wykonaniu dwóch synów księdza proboszcza, a także mieliśmy możliwość zobaczenia odpustu w sąsiadujących z Barszczowicami Pikułowicach. Żal było żegnać się z gościnnymi gospodarzami, młodzież  zżyła się z sobą bardzo w ciągu zaledwie trzech wspólnie spędzonych dni.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Dyrektor Ośrodka Integracji i Pomocy Społecznej, pani Barbarze  Katolik, za pomoc w przygotowaniu wyjazdu.

Odwiedza nas 29 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright 2021 Nasz Grodziec