Wizyta na Ukrainie

W dniach od 5 do 9 stycznia grupa młodzieży z Grodźca wraz z opiekunami przebywała w Barszczowicach na Ukrainie. Wyjazd, którego celem była integracja i poznanie ukraińskich zwyczajów świątecznych odbył się na zaproszenie księdza proboszcza tamtejszej parafii unickiej.

Po przybyciu na miejsce, rozlokowaniu u rodzin ukraińskich i krótkim odpoczynku udaliśmy się na zwiedzanie Barszczowic. Oglądaliśmy m. in. Chałupki - przysiółek wsi spalony w lutym 1944 r., kościół katolicki ufundowany przez Zofię Siemieńską-Lewicką, w którym w czasach sowieckich było muzeum (dziś jest nieczynny) oraz dwór dawnych właścicieli wsi - Lewickich. W godzinach wieczornych zasiedliśmy wspólnie z rodzinami goszczącymi nas do wieczerzy wigilijnej. Zarówno przebieg wieczerzy, jak i zestaw spożywanych potraw nie różniły się zbytnio od tego, co znamy. Po modlitwie dzielono się opłatkiem przypominającym chleb oraz składano sobie życzenia. Spośród potraw warto wymienić kwas wigilijny (jego smak był jednak inny od smaku kwasu spożywanego u nas), pierogi z kapusty, śledzie, pączki, kutię czy kompot z suszonych owoców. Po kolacji rozpoczęło się kolędowanie i odwiedzanie rodziny. Następnego dnia o piątej rano czasu polskiego wzięliśmy udział w trzygodzinnej mszy świątecznej, podczas której ksiądz proboszcz powitał i przedstawił mieszkańcom wsi naszą grupę. Po mszy odbyliśmy wycieczkę do Biłki Szlacheckiej i Królewskiej oraz do Lwowa. We Lwowie zwiedziliśmy dwa cmentarze polskie na Łyczakowie (Łyczakowski i Orląt), katedrę łacińską, kaplicę Boimów, rynek,  plac Adama Mickiewicza (dawny plac Mariacki) oraz Wały Hetmańskie i dawny Teatr Wielki. Wieczorem uczestnicy wycieczki mieli wolny czas, by poznać się lepiej z goszczącymi ich rodzinami. W ostatni dzień naszego pobytu  mogliśmy obejrzeć szkołę w Barszczowicach (dobrze wyposażona, kolorowa, z przestrzennymi, pełnymi zieleni salami), wysłuchaliśmy też minikoncertu skrzypcowego w wykonaniu dwóch synów księdza proboszcza, a także mieliśmy możliwość zobaczenia odpustu w sąsiadujących z Barszczowicami Pikułowicach. Żal było żegnać się z gościnnymi gospodarzami, młodzież  zżyła się z sobą bardzo w ciągu zaledwie trzech wspólnie spędzonych dni.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Dyrektor Ośrodka Integracji i Pomocy Społecznej, pani Barbarze  Katolik, za pomoc w przygotowaniu wyjazdu.