„ Do kraju tego gdzie kruszynę chleba

   Podnoszą z ziemi przez uszanowanie

   Do darów Nieba ….

   Tęskno mi, Panie…..”

                              (Cyprian Kamil Norwid)

 

Po raz 102 dzień 11 listopada obchodzony jest w Polsce jako Święto Niepodległości. Ten dzień szczególny zawsze był radosny towarzyszyły mu huczne imprezy, defilady, śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, biegaliśmy w różnych biegach, uczestniczyliśmy w koncertach i wielu innych wydarzeniach, słowem było podniośle, doniośle i uroczyście.  

       Rok 2020 przystopował nasze tradycyjne świętowanie - albowiem nie podczas wojny a w czasie panującej strasznej pandemii, kiedy ludzie płacą najwyższą cenę jaką jest życie - przyszła pora na zatrzymanie się i refleksję nad tym co ważne, co drogie, co ma sens, jak należy i co w końcu należy…zrobić, powiedzieć, działać, jak się zachować... ?

W Grodźcu również skromnie uczciliśmy kolejną rocznicę Święta Niepodległości.

Została odprawiona w kościele parafialnym msza święta „Za Ojczyznę” a po mszy Sołtys, przedstawiciele Stowarzyszenia Nasz Grodziec, Rady Sołeckiej złożyli na lokalnym cmentarzu kwiaty i zapalili znicze przy cokole upamiętniającym Ofiary wszystkich wojen z parafii Grodziec.

         To zawsze radosne święto, teraz w jesiennej zadumie i piętnem porażającej panującej wokół pandemii a jednak z myślą o lepszym jutrze, a także z wielką nadzieją, że za rok będzie lepiej, na zawsze pozostanie w naszej społecznej pamięci.