Stowarzyszenie Nasz Grodziec
...................................................
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 Drugi rajd

  Podobnie jak dwa lata temu, znowu przed rajdem w Rumunii pojechaliśmy do Lądka-Zdroju, by spróbować swoich sił w terenie górzystym. 25 czerwca w piątek wieczorem zameldowaliśmy się w hotelu, a następnego dnia rano ruszyliśmy w trasę. Nie było łatwo.
  Więcej ...
 • 2 Pierwszy rajd

  Później niż zwykle (z powodu pandemii), bo dopiero 8 maja Sekcja Rowerowa Cyklista rozpoczęła nowy sezon. Jeziora Turawskie, tradycyjnie zresztą, stały się naszym pierwszym celem. Wyruszyliśmy z ul. Leśnej w stronę Ozimka, gdzie dołączyły do nas kolejne osoby.
  Więcej ...
 • 3 Wizyta w Zapałczarni

  24 czerwca br, na zaproszenie Prezesa Zapałczarni w Częstochowie naszego ziomka - Eugeniusza Kałamarza – delegacja w składzie: Helena Gruszka – prezes Stowarzyszenia Nasz Grodziec, Zdzisław Adamski – sołtys Grodźca oraz dr Krzysztof Kleszcz – radny Rady Miejskiej w Ozimku miała okazję zobaczyć nową ekspozycję pt. „Zapałczarnia w Częstochowie – Historia – Teraźniejszość – Perspektywy”
  Więcej ...
 • 4 Joga

  W czerwcu br - po długiej przerwie - zostały wznowione zajęcia z jogi organizowane niezmiennie w Szkole Podstawowej a prowadzone z powodzeniem przez panią Halinę Oster. Jeżeli po wakacjach zachowane będą bezpieczne warunki , to wznowione zostaną dalsze zajęcia. Zapraszamy chętnych mieszkańców Grodźca do skorzystania z tej jakże atrakcyjnej formy aktywności fizycznej. Dbajmy o swoje zdrowie, zapraszamy.
  Więcej ...
 • 5 11 Listopada

  Po raz 102 dzień 11 listopada obchodzony jest w Polsce jako Święto Niepodległości. Ten dzień szczególny zawsze był radosny towarzyszyły mu huczne imprezy, defilady, śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, biegaliśmy w różnych biegach, uczestniczyliśmy w koncertach i wielu innych wydarzeniach, słowem było podniośle, doniośle i uroczyście.
  Więcej ...

Oddajemy w Państwa ręce II wydanie „Kuchni mojej babci. Kresowe przepisy kulinarne z Grodźca”. Pierwsze wydanie książki z 2012r spotkało się z dużym zainteresowaniem i rozeszło się jak przysłowiowe „ciepłe bułeczki”. Należy przypomnieć iż mieszkańcy Grodźca, nasi dziadkowie i ojcowie, którzy zostali po II wojnie światowej wypędzeni z rodzinnych Kresów, zostawiając groby swoich przodków, domy, pola, sady, słowem, dorobek swego życia przywieźli tu na Śląsk Opolski nie tylko swoje zwyczaje, obrzędy, pieśni ludowe lecz również do dziś znane i zachowane dziedzictwo kulinarne kuchni kresowej, na której wychowały się kolejne pokolenia. Do dziś wiele potraw podawanych przez grodzieckie gospodynie zachwycają smakiem, czasem też prostotą receptur a do nich należą między innymi: gołąbki z kartofli - hołubcie, pierogi ruskie, galareta zwana też studzininą bądź drehlami a także kutia wigilijna, sernik, cebularze  itp.

 

            W tej książce znajdą Państwo prawdziwe przepisy kuchni kresowej zachowane w pamięci ludzi tam mieszkających i pamiętających, co jadali niegdyś na co dzień. Zgromadzone przepisy pochodzą od najstarszych mieszkańców (w wielu przypadkach dziś już nieobecnych wśród nas) bądź ich potomków ze wsi z okolic Lwowa takich jak: Barszczowice, Biłka Szlachecka, Biłka Królewska, Czyżyków, Podborce, Zuchorzyce        a także Niżborg Szlachecki (dawny powiat Kopyczyńce) i Połonice (dawny powiat Tarnopol). Przepisy prezentowane w niniejszym wydawnictwie to również dorobek zorganizowanego w 2011 r  konkursu oraz warsztatów kulinarnych ”Kresowe smaki”, na który zostało zgłoszonych ponad dwadzieścia potraw – w publikacji  zostały oznaczone gwiazdką. Niniejsza publikacja stanowi zaledwie jakże osobliwy fragment kulinarnej pamięci kresowej ocalony dla kolejnych pokoleń.

            Określenie „Kresy Wschodnie” do dziś niezmiennie budzi w wielu Polakach wiele emocji i wzruszeń. Słowo „kresy” jest nie tylko określeniem historyczno-geograficznym, ale też pojęciem nostalgicznym. Łączy się z bogactwem wspomnień, a także nieodłącznie z doskonałą kuchnią. Kuchnia kresowa jest bogata i różnorodna, łączy prostotę, która dominuje w domach chłopskich, gdzie stawiano na stole najczęściej kaszę, ziemniaki, kluski , skromne polewki zagęszczane chlebem i doprawiane słoniną. Spożywano też nabiał a ponadto chętnie sięgano również po dary natury czyli ryby, grzyby, jagody itp. Mięso natomiast jadało się późną jesienią i zimą. Łatwiej je było również w tym okresie przechowywać. Dania bardziej wykwintne były podawane na dworach szlacheckich i magnackich. Tu częściej jadano ryby słodkowodne i morskie oraz oczywiście mięso przyrządzane z miodem, winem, bakaliami i  drogimi orientalnymi przyprawami korzennymi. Na Kresach niepodzielnie wśród zup królował barszcz, raz postny, czasami mięsny, przeważnie buraczany, musiał być przede wszystkim kwaśny, barszczem również nazywano zupę ze szczawiu i ziół. Tak samo popularne były kapuśniaki, zupy grzybowe i rybne, chłodniki, długo by wyliczać nazwy potraw kresowych takich jak: żeberka, zrazy, gołąbki z różnymi farszami, cepeliny…..

            Kresy słynęły także z wypieków: bab drożdżowych, chlebowych, gryczanych, mazurków, ciast z owocami, pierników, makowców, serników itp. Najbardziej jednak słodkim daniem była i jest nadal ponadczasowa kutia, czyli pszenica z makiem, miodem i bakaliami, która w wielu domach w Grodźcu niepodzielnie króluje na świątecznym stole znajdując smakoszy w każdym pokoleniu na przestrzeni lat.

Pod względem różnorodności receptur i bogactwa kuchnia kresowa uchodzi za niezrównaną, smakuje każdemu, jest prawdziwym fenomenem i wiele jej dań weszło  na trwałe do naszego współczesnego jadłospisu.

 

Szanowni Państwo !

            Kolejne II wydanie” Kuchni mojej babci. Kresowe przepisy kulinarne z Grodźca” zostało zrealizowane dzięki wsparciu Darczyńców i Sympatyków działalności Stowarzyszenia „Nasz Grodziec”, którzy przekazali na rzecz Stowarzyszenia 1 procent swojego podatku i należy podkreślić iż wielu czyni tak od lat. Państwa wsparcie tak wiele dla nas znaczy, gdyż nasza działalność i większość organizowanych przedsięwzięć jest możliwa dzięki Darczyńcom oraz środkom finansowym pozyskanym w ramach realizacji  projektów.

         Szanowni Darczyńcy i Sympatycy !  niezmiennie dziękujemy za pamięć i wdzięczni za okazaną pomoc i wsparcie.

                                                                                                          Helena Gruszka

Prezes Stowarzyszenia

„Nasz Grodziec”

 

Copyright 2021 Nasz Grodziec