Stowarzyszenie Nasz Grodziec
...................................................
email:admin.grodziec@gmail.com

Nasz Grodziec

Stowarzyszenie

 • 1 Kulinarne dziedzictwo

  W niedzielne popołudnie siedziba Stowarzyszenia „Nasz Grodziec”, popularna „Kuźnia” wypełniła się „po brzegi” mieszkańcami Grodźca i zaproszonymi gośćmi. Okazją do spotkania była promocja II uzupełnionego wydania „Kuchni mojej babci.
  Więcej ...
 • 2 Drugi rajd

  Podobnie jak dwa lata temu, znowu przed rajdem w Rumunii pojechaliśmy do Lądka-Zdroju, by spróbować swoich sił w terenie górzystym. 25 czerwca w piątek wieczorem zameldowaliśmy się w hotelu, a następnego dnia rano ruszyliśmy w trasę. Nie było łatwo.
  Więcej ...
 • 3 Pierwszy rajd

  Później niż zwykle (z powodu pandemii), bo dopiero 8 maja Sekcja Rowerowa Cyklista rozpoczęła nowy sezon. Jeziora Turawskie, tradycyjnie zresztą, stały się naszym pierwszym celem. Wyruszyliśmy z ul. Leśnej w stronę Ozimka, gdzie dołączyły do nas kolejne osoby.
  Więcej ...
 • 4 Wizyta w Zapałczarni

  24 czerwca br, na zaproszenie Prezesa Zapałczarni w Częstochowie naszego ziomka - Eugeniusza Kałamarza – delegacja w składzie: Helena Gruszka – prezes Stowarzyszenia Nasz Grodziec, Zdzisław Adamski – sołtys Grodźca oraz dr Krzysztof Kleszcz – radny Rady Miejskiej w Ozimku miała okazję zobaczyć nową ekspozycję pt. „Zapałczarnia w Częstochowie – Historia – Teraźniejszość – Perspektywy”
  Więcej ...
 • 5 Joga

  W czerwcu br - po długiej przerwie - zostały wznowione zajęcia z jogi organizowane niezmiennie w Szkole Podstawowej a prowadzone z powodzeniem przez panią Halinę Oster. Jeżeli po wakacjach zachowane będą bezpieczne warunki , to wznowione zostaną dalsze zajęcia. Zapraszamy chętnych mieszkańców Grodźca do skorzystania z tej jakże atrakcyjnej formy aktywności fizycznej. Dbajmy o swoje zdrowie, zapraszamy.
  Więcej ...

                         Kulinarne dziedzictwo kresowe…

W niedzielne popołudnie siedziba Stowarzyszenia „Nasz Grodziec”, popularna „Kuźnia” wypełniła się „po brzegi” mieszkańcami Grodźca i zaproszonymi gośćmi. Okazją do spotkania była promocja II uzupełnionego wydania „Kuchni mojej babci. Kresowe przepisy kulinarne z Grodźca”, którą dzięki wsparciu Sympatyków i Darczyńców naszego Stowarzyszenia udało się po dziewięciu latach ponownie wydać, gdyż I wydanie w krótkim czasie „rozeszło się” jak przysłowiowe „ciepłe bułeczki’. Autorem wyboru i opracowania pozyskanego materiału zarówno do I jak i II wydania jest Krzysztof Kleszcz, prezes Stowarzyszenia „Nasz Grodziec” w latach 2008-2018, znany w środowisku inicjator i realizator wielu cennych przedsięwzięć na rzecz popularyzacji szeroko pojętej kultury, kultywowania tradycji i zwyczajów przywiezionych na Śląsk Opolski przez naszych przodków z Kresów Wschodnich przymusowo tu przesiedlonych po II wojnie światowej .

Autorami fotografii zamieszczonych w obydwu wydaniach tej jakże osobliwej dla nas książki kucharskiej jest Marcin Adamski i Anna Kleszcz.

Promocyjne spotkanie uświetnili zaproszeni goście w osobach: Przewodnicząca Rady Miejskiej w Ozimku - Aldona Koczur, Burmistrza Ozimka reprezentowała Maria Błahuta, od zawsze sympatyk naszej działalności a także Zdzisław Adamski - sołtys Grodźca i członek naszego Stowarzyszenia . Takie spotkanie nie mogło by się odbyć bez zespołów folklorystycznych „Grodziec” i „”Jutrzenka”, które zaprezentowały się w pięknych, śpiewnych, rzewnych a czasem bardzo dynamicznych ,w rytmie, pieśniach kresowych.

Po przywitaniu przybyłych uczestników przez Prezesa Stowarzyszenia „Nasz Grodziec” spotkanie poprowadziła Łucja Furman, autorka opracowania graficznego I i II wydania tej jakże bliskiej naszemu sercu książki kucharskiej, autorka projektu pomnika ku pamięci Wypędzonych z Kresów Wschodnich. Uczestnicy spotkania mieli okazję posmakować wypieków według receptur kresowych upieczonych przez grodzieckie gospodynie a były to między innymi: ciastka amoniaczki i cebularze, smakowite ciasta drożdżowe z rodzynkami…..

Każdy uczestnik promocyjnego spotkania wrócił do domu z pamiątką -obdarowany książką kucharską „Kuchnia mojej babci. Kresowe przepisy kulinarne z Grodźca” przekazane przez najstarszych mieszkańców wsi, z których wielu jest już nieobecnych wśród nas.

Dbajmy i pielęgnujmy kulturę i tradycje naszych przodków, by ocalić je od zapomnienia i przekazać kolejnym pokoleniom, jak to czynili nasi dziadkowie i ojcowie.

Helena Gruszka

UWAGA!!!

Uprzejmie informujemy zainteresowanych iż książkę kucharską „Kuchnia mojej babci. Kresowe przepisy kulinarne z Grodźca” można nabyć w cenie 25 zł, w siedzibie Stowarzyszenia „Nasz Grodziec”, ul. Częstochowska 146a, Grodziec , od wtorku do piątku, w godz. 17.00 – 20.00.

                                                                    

 

                                                                                  

Copyright 2021 Nasz Grodziec